Sürekli Göz Şişmesi

Sürekli Göz Şişmesi Sabah Göz Kapaklarının Şişmesi - Bu makaledeki notlar: alerjik göz şişmesi sürekli göz şişmesi..

Göz Şişmesi

sayısız kadın ve genç kız sabah uykusundan kalkıp aynaya baktığında irkilmiştir. yeterli bir uykuya rağmen gözleri neredeyse açılamayacak derecede şişmiş, gözkapakları adeta kapanmıştır. gözaltı torbaları meydana gelmiştir. bunun nedene ne olabilir acaba? uyku sırasında hücrelerin aralarındaki boşluklarda su toplanmış ve doku ödem yaparak şişmiştir. göz çevresindeki gevşek ve yağsız doku doğal olarak ödem için son derece uygundur.
yüzde doksan kadında bu tip olaylar görülür. eğer göz altındaki ödemin başka bir hastalıktan doğan nedeni yoksa, sebepler şunlardır: çoğunlukla kullanılan makyaj malzemeleri alerji yapar. öncelikle kullandığınız göz farının ya da makyaj temizleyicisinin cildinize uygun olup, olmadığını denemelisiniz.
aynı şekilde, gece sürülen yağlı bir krem de dokuyu iyice gevşeterek su toplamasına neden olabilir. ayrıca fzala içki, ağır yemekler ve aşırı ilaç alma sonunda da göz altlarının şiştiği görülür. kişi sağlıklı bile olsa dokusu zayıf olduğu için ödem yaptığı görülmüştür.
genel olarak uykudan hemen kalktıktan sonra görülen şiş gözler huzursuzluğa neden olmamalıdır. açık pencere önünde yapılan birkaç jimnastik hareketi ve alınan derin nefesler sonunda kan dolaşyımı yeniden hızlanır ve bu saat içinde gözaltı şişkinlikleri kendiliğinden kaybolur.
aşırı alkol alınan bir gecenin sonurda, ya da alerjik bir makyaj malzemesi kullanılmış ise ödemin hemen geçmediği görülür ki, bu da fazla önemli değildir. neticede, sebep bellidir çünkü.
eğer ödem, sebebi bilinmeden gündüz de devam ediyorsa, ardında ciddi bir rahatsızlık gizli olabilir. hemen bir doktora başvurmak yerinde bir davranıştır. çünkü sürekli şiş gözaltlarına çoğunlukla böbrek hastalıkları sebep olmaktadır. bu tip fonksiyon bozuklukları günümüzde kan ve idrar tahlilleri sonucu hemen belli olur.
hastalığın tedavisine başlandıktan sonra şişlikler de kaybolur. göz kenarlarında oluşan şişliklerin diğer bir nedeni de sinüslerin iltihaplanmasıdır. bazı hastalar ise gözlük takmaya başladıktan sonra gözlerindeki şişkinliğin geçtiğini görmüşlerdir.
gözlerin aşırı yorulması da göz kapaklarının ödem yapmasına neden olabilir. pek çok insan gündüz dahi elektrik ışığında çalışmak zorundadır. ayrıca televizyon seyretmek ve araba kullanmak da gözleri yorar.
bu bakımdan arada sırada gözlerinizi dinlendirmeli ve onlara ılık kompres yapmalısınız. ayrıca düzenli bir beslenme ve bol hareket ile de dokunuzun ödem yapmasını önleyebilirsiniz.

Göz Kapaklarında Şişme Neden Olur

Uykusuzluk ve mahmurluk bu işi yapabilir. Bunun nedenini o kişinin kendinden daha iyi hiç kimse bilemez.
Tıbbi yönden, gözkapağı şişmesi ya da ödemi, alerjiden kaynaklanabilir. Burada tırnak cilasının ne büyük rol oynadığını bilseniz şaşardınız. Saç spreyleri, boyalan, rimel, kozmetikler hepsi buna neden olabilirler.
Bazı göz damlaları ve antibiyotik merhemleri de söz konusu olabilir. Gerçek alerjik nedeni bulup çıkarmak çoğunlukla çok zordur. Deneyerek, birini kullanıp bırakarak neden bulunabilir.
İyi pişmemiş domuz etinden trişinoz gibi bazı hastalıklarda özellikle gözkapaklan şişer. Bazen, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıklarında da gözkapaklarmda inatçı şişlikler olur. Bununla birlikte, bu hastalıklar nedeniyle şişme, kozmetiklere ve besinlere karşı alerjik reaksiyonlara bağlı olarak orta-ya çıkandan daha az görülür.
Gözlerde oluşan şişlikler görüntü bakımından hoş olmadığı gibi sağlığınız bakımından da sizi rahatsız edecektir.Şiş gözlerden kurtulmanız için 5 pratik öneri….
Düzenli uyku;
Hergün en az 8 saat uyumaya özen gösterin.Ayrıca yatma saatlerinizde sürekli değişiklikten kaçının.Belli bir saat belirleyin ve o saatte yatın.Gün arasında 5-10 dakikalık göz dinlendirmesi daha etkili bakışlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Besin Alerjisi Nedir?

Besin alerjileri sadece o besini tüketmekle değil, dokunmayla hatta kokusuyla da ortaya çıkabilir.

Alerji; vücudun özel bir maddeye karşı gösterdiği aşırı tepkidir. Alerjik reaksiyona yol açan antijen ise alerjik madde (alerjen) olarak adlandırılır. Alerji birçok maddeye karşı olabilir. Aslında besin alerjilerinin görülme oranı çok fazla değildir. Çocuklarda besin alerjisi görülme oranı daha fazladır. Çocukta yüzde 2- 8 oranında besin alerjisine rastlanırken yetişkinlerde yüzde 1 civarında, tüm nüfusta ise yüzde 2 oranında görülür.

Çocukların yaklaşık yüzde 5’ine besin alerjisi tanısı konmasına rağmen genellikle büyüyünce bu sorunları ortadan kalkar. Çocuklarda bu belirtilerin yüzde 70’i sindirim sisteminde, yüzde 4’ü deride, kalanı da solunum sisteminde görülür. Besin alerjileri sadece o besini tüketmekle değil, besine dokunma ve hatta kokusunun solunmasıyla da ortaya çıkabilir. Belirtiler besini tükettikten saniyeler ya da saatler sonra gelişebilir.

Genelde kalıtımsal olan besin alerjilerinin hemen hemen hepsi erken yaşlarda tanımlanır. Besin alerjisinin tüm olumsuz etkilerinden korunmak için görülen ilk belirtilerde doktora başvurulup tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Bulguları neler?

Alerjisi olan kişi alerjik reaksiyon oluşturan bir şey yediğinde vücudu antikor yaparak kendini korur. Antikorlar, histamin gibi kimyasalların salınmasına sebep olur ve bu kimyasallar kırmızı lekeler, kaşıntı, kalp atışlarının hızlanması gibi rahatsızlık verici belirtilere neden olur.

Süt, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yağlı tohumlar (fındık, fıstık gibi), tahıllar, baklagiller, etler, meyve ve sebzeler, baharatlar, bal, çikolata değişik alerjenler içerebilir. Bu besinlerden bazıları diğerlerine göre daha sık alerjiye neden olurlar. Örneğin: süt, yumurta ve yer fıstığı meyve sebzelere göre daha sık alerjik reaksiyona neden olur.

Deri reaksiyonları; Dudakların şişmesi, ağzın, dilin yüzün veya boğazın şişmesi, ürtiker, döküntü ve kızarıklık, kaşıntı ve yanma, terleme, kırmızı lekeler.

Kulak burun boğaz ve akciğer reaksiyonları; Kulaklarda çınlama, baş dönmesi ve dengesizlik, hapşırma, burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı, kuru öksürük, astım, solunum sıkıntısı, nefes darlığı.

Mide ve bağırsak reaksiyonları; Bulantı, karın ağrısı, kusma, ishal, kramp, gaz, hazımsızlık, mide yanması.

Kardiyovaküler reaksiyonlar; Kalp çarpıntısı, düzensiz nabız, karıncalanma, bayılma, ellerde kızarıklık, solgunluk, ateş.

Besin alerjisi olan birçok kişi için reaksiyonlar tehlikeli olmaktan çok rahatsızlık vericidir. Ancak ender de olsa bazı durumlarda anafilaktik reaksiyonlar (bir maddeye karsı gösterilen aşırı hassasiyet) oluşabilir. Anafilaktik reaksiyonda genelde yemekten birkaç saniye veya birkaç dakika sonra belirtiler hızlı ilerler. Bunlar arasında kaşıntı, boğazın şişmesi ve solunum zorluğu, terleme, hızlı ve düzensiz kalp atışları, düşük kan basıncı, bulantı, kusma ve şok sayılabilir. Eğer vücudunuz böyle bir reaksiyon göstermeye yatkınsa yanınızda mutlaka tıbbi bir kimlik bulundurmalısınız.

Bir yiyecek günlüğü tutmanız ve aldığınız tüm yiyecekleri veya çocuğunuz için tüm yiyecek ve içeceklerle ilaçları yazmanız hangi besinlere karşı alerjiniz olduğunu tespit etmenizde önemli bir yol olabilir. Diğer bir yöntem de doktorunuzun şüpheli yiyecekleri bir süre yememenizi önermesidir.

Sık görülen besin alerjileri ve belirtileri

• Süt ve süt ürünleri; Özellikle süt, peynir, yoğurt, dondurma, krema ve kremalı çorbalar.

Belirtiler; Kabızlık, ishal, nefes darlığı, burun akıntısı, nezle, migren, irritabl bağırsak sendromu (IBS).

• Yumurta(özellikle beyaz kısmı); Kekler, dondurma, beze, mayonez, salata sosları, waffle.

Belirtiler; Ürtiker, karında şişlik ve ağrı, astım, egzama.

• Soya ve soyalı ürünler; Soya sütü, soya fasulyesi, tofu, soya sosu, bazı glutensiz ekmek ve ürünler.

Belirtiler; Baş ağrısı ve hazımsızlık.

• Buğday ve buğday ürünleri; Un, ekmek, bisküvi, arpa, çavdar, bira, peksimet türü besinler.

Belirtiler; Migren, ishal ve kilo kaybı, IBS.

• Yağlı tohumlar; Yerfıstığı, fıstık ezmesi, ceviz, fındık ve fıstık içeren çikolatalar, bisküviler.

Belirtiler; Ürtiker, deride kabartılar, astım, egzema. Bazı durumlarda anafilaktik şok.

• Katkı maddeleri; Katkı maddeleri eklenmiş, paketlenmiş,işlem görmüş yiyecek ve içecekler.

Belirtiler; Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı.

• Balık; Tütsülenmiş balık, uskumru, somon, morina ve dil balığı.

Belirtiler; Migren, mide bulantısı, ürtiker, karında şişlik ve ağrı

• Kabuklu deniz ürünleri; Karides, yengeç, ıstakoz, istiridye, midye.

Belirtiler; Uzun süren karın ağrısı, migren ve mide bulantısı.

Dilara Koçak /Milliyet

Sponsorlu Bağlantılar

Sürekli Göz Şişmesi İçin Yorum Yap