Tanrıça Kibele

Tanrıça Kibele Ana Tanrıça Kibele - Bu makaledeki notlar: kybele tanrıça kibele ana tanrıça..

Ana Tanrıça Kybele

Ana Tanrıça Kybele, doğayı,bereketi,toprağı, canlılığı ve verimliliği simgeler. Kendi kendine doğurur. Hem ana, hem bakiredir. Bu nedenle ayrımsız tüm Tanrı’ların anasıdır.12 yada 17 göğsü olduğu söylenir
Kybele’nin kendi kendinden dağdan doğduğuna inanılır. Ağaçlık doruklarda, mağaraların derinliklerinde oturur. Doğaya söz geçirir, yer altından çıkan yılanları havada savurur. Bunlar yer altı güçlerinin simgesidir.
Yaşamın da, yaşamı doğuran ölümün de kraliçesidir. Kültün yayıldığı her yerde “Kara Hanım”dır. Simgesi de kara bir göktaşıdır. Bu taş O’nun belirtisi olarak Pessinus’a gökten inmiştir.
Ana Tanrıça Kibele, ismini, Kybelon Dağı’ndan almıştır. Ana Tanrıça hakkında pek çok efsane bulunmaktadır. Bunlardan biri de şöyledir:

“Ana Tanrıça, Pessinus yakınlarında koyunlarını otlatan, Ates ya da Attis adındaki bir delikanlıya aşık olur. Attis, Tanrıça uğruna, bir kaya üzerinde erkekliğini kurban eder ve bunun sonucunda ölür. Ancak ilkbaharda Kibele’nin gözyaşlarıyla tekrar dirilir. Bu yeniden dirilişi yaşatmak için, kendileri de hadım olan Pessinus Tapınağı rahipleri Galloslar büyük tören düzenlerler. 22 Mart’ta, Atis’in altında erkekliğini feda ettiği çam ağacından kesilmiş bir dalı, tapınağa getirirler. Bütün dindaşlar ve rahipler, matem içinde göğüslerini döverler, çam kozalakları ile her yerlerini kanatırlar. Bir yandan müzik eşliğinde Galloslar Tapınağın mihrabı çevresinde kendilerini kaybedinceye kadar dönerler. Bazen, vecde gelmiş olan biri, taş bir bıçakla, mihrabın üstünde erkekliğini keser ve Gallos olup Ana Tanrıça ile birleşmiş olur. 25 Mart’ta, Başrahip “Archigallos” birdenbire bütün lambaları yaktırır. Attis tekrar dirilmiştir. Çocuklar ve genç kızlar beyaz elbiseler giyerler. Coşkun bir bayram başlar.”

attis erkekliğini kurban edip kanını toprağa akıtır ve bu sayede kendini kibeleye adamış olurr..bundan sora kibeleye aşık olan herkes erkekliğini kesip çam ağacına asar ve bu şekilde kendini kibeleye adayıp onla birlikte olacağına inanırlar..çam ağacının 4 mevsiz canlı kalmasının sebebide burdan gelmektedir…
işin ilginç yanı ise yılbaşı süslerininde temeli bu olaya dayanır kibeleye kendilerini adamak için erkeklik organlarını kesip çam ağacına asmaları ve çam ağacının 4 mevsim canlı kalması yılbaşı ağacının çam ağacı olmasını asılan erkeklik organlarınınsa süs mahiyeti görmesine yol açar

"kybele" Yöntemiyle Ağrısız Doğum

“Kybele” yöntemiyle ağrısız doğum
Kadınların doğum sırasında çektikleri ağrıların, “Kybele” yöntemiyle tamamen yok edilmesine karşın, yanlış bir inanış yüzünden bu yöntemin ilgi görmediği bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı bünyesindeki Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükran Şahin, doğum sancısının, bir kadının yaşamındaki en ağrılı deneyimi olduğunu, bu nedenle gelişmiş ülkelerde kadınları bu dertten kurtaran “ağrısız doğum”un en çok başvurulan yöntem haline geldiğini belirtti.

Türkiye’de fazla bilinmeyen yöntemde, anne adayının sancısız, hiçbir acı duymadan bebeğinin dünyaya gelişine tanık olduğunu anlatan halen bazı üniversite ve özel hastanelerde uygulanan yöntemi, kendilerinin de 3 yıl önce uygulamaya başladıklarını söyledi.

Şahin, ABD’de bu alanda önemli çalışmaları olan Prof. Dr Medge Owen ile birlikte başlattıkları ve adını Anadolu’daki doğum ve bereket tanrıçası “Kybele”den alan ağrısız doğum yöntemini, tüm Türkiye’ye yaymayı amaçladıklarını vurguladı

Sponsorlu Bağlantılar

Tanrıça Kibele İçin Yorum Yap