Tatlandırıcıların Zararları

Tatlandırıcıların Zararları Tatlandırıcı Zararları - Bu makaledeki notlar: yapay tatlandırıcılar tatlandırıcıların zararları tatlandırıcı zararları..

Yapay Tatlandırıcılar Zararlı Mı, Yararlı Mı?

Yapay tatlandırıcılar zararlı mı, yararlı mı?

Günümüzde ABD’de onaylanan 3 çeşit enerji içermeyen yapay tatlandırıcı vardır. Diğer tatlandırıcılar üzerindeki araştırmalar ise halen sürüyor

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet

Vücudumuzun başlıca enerji kaynağını oluşturan karbonhidratlar sınıfında yer alan şeker vazgeçemediğimiz tatlardan biridir. Şeker ve şekerli gıdaları aşırı miktarda tüketmek ise bu besinlerin yüksek enerji değerleri nedeniyle obezitenin en önemli nedenlerinden biridir. Ayrıca obeziteyi takip eden şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp – damar hastalıkları da unutulmamalıdır. Diş çürüklerinin de altında yatan en önemli neden şüphesiz şekerli besinlerin çok tüketilmesidir. Özellikle obezite ve şeker hastalığı gibi durumlarda şeker tüketimi sınırlandırılmakta, şekerin yerine kalorisi düşük veya olmayan bazı yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır.
Enerji vermeyen bu tatlandırıcılar aynı zamanda besleyici değeri olmayan, çok düşük kalorili veya alternatif tatlandırıcılar olarak da bilinmektedir. Tatlandırıcılar tek başına veya besinlerin içinde kullanılmaya başlanmadan önce Besin ve İlaç Örgütü (FDA) tarafından yoğun olarak test edilmektedir. Her şeyden önce iyi bir tatlandırıcı nasıl olmalı derseniz; şeker gibi ağızda tatlı tat bırakmalı, herhangi bir şekilde ağızda acı – metalik tat bırakmamalıdır. Kolay çözünmeli ve çözündükten sonra renksiz, kokusuz, ısıya dayanıklı, kalorisi düşük olmalıdır. Tatlandırıcılar iki gruba ayrılmaktadır.

1 Enerji içerenler
Fruktoz, Sorbitol, Mannitol, Ksilitol

2 Enerji içermeyenler
Aspartam, Asesülfam-K, Sakarin, Siklamat

Günümüzde ABD’de onaylanan 3 çeşit enerji içermeyen yapay tatlandırıcı vardır. Bunlar aspartam, sakarin ve asesülfam K’dır. Diğerleri hakkındaki araştırmalar ise beklenmektedir. FDA tarafından onaylanan sukralaz, alitama ve siklamat için ise araştırmalar mevcuttur.

Hangileri ölçülü alınmalı?
Sorbitol günlük alım miktarı 30 gramı geçtiğinde hazımsızlığa ve ishale yol açabilir. Ağızda metalik ve acı bir tat bırakan sakkarin 19 yy sonlarında ‘toluen’den sentezlenmiştir. FDA, 1977’de yüksek dozda sakarin alımının hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden olduğu ortaya çıkınca insanlarda sakarin kullanımının kanser ile ilişkisi olabileceği riski nedeniyle kullanımı yasaklamıştır.
Fakat daha sonraları Amerikan Tıp Konseyi, kısıtlı kullanımın (2,5 mg / kg / gün) sağlık üzerine güvenli olabileceğini bildirmiştir. Yine araştırmalarda sakarinin zararsız olmadığı, epitel dokuda yapısal değişikliklere neden olabileceği bulunmuştur. Aşırı siklamat alımı diareye neden olmaktadır.

BUNLARI UNUTMAYIN!
Yapay tatlandırıcılar gebe ve emziklilik döneminde önlem olarak önerilmemektedir. Küçük çocukların beslenmelerinde kullanılmamalıdır. Dengeli ve yeterli beslenen iki yaşından büyük çocukların beslenmelerinde ise bu tatlandırıcıları içeren besinler belirli miktarlarda kullanılabilir.
Aspartam içeren tatlandırıcıları fenilketonüri hastaları kullanmamalı.
Bir tatlandırıcıyı yeni kullanmaya başlıyorsanız denemeye az miktarlarla başlanması daha sağlıklı olacaktır. Günde 25 adedi asla geçmemelidir.
Tablet yapay tatlandırıcılar, yüksek ısıda acı tat meydana getirdiğinden ateşten indirdikten sonra besine eklenmesi ise daha doğru olacaktır.

Yapay Tatlandırıcılar Nasıl Kullanılmalı

Yapay Tatlandırıcılar Nasıl Kullanılmalı
diyabette yapay tatlandırıcı kullanımı – diyabette doğal tatlandırıcılar – doğal tatlandırıcı stevia

Çay şekerinin diyabetlinin diyetinde iyice kısıtlanmasından sonra şeker tadı veren maddeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara tatlandırıcı denir ve 2 grupta toplanır:

Kalorili tatlandırıcılar: Bunların enerji değeri vardır. Fazla miktarda alındıklarında kan şekerini yükseltirler. Bunlardan meyve şekeri (fruktoz) balda ve meyvede bulunur. Kek, pasta yapımında kullanılan tatlandırıcılar fruktozdur. Sorbitol de tatlandırıcı olarak kullanılır. Sorbitol ısıya dayanıklıdır, pişirilmekle tadı kaybolmaz veya acılaşmaz; ayrıca kıvam arttırıcı özellikleri olduğundan reçel, marmelat gibi tatlıların ve çikletlerin yapımı için uygundur. Ancak fazla alındığında (günde 50-60 gr’ın üzeri) ishal yapabilmektedir.

Kalori içermeyen tatlandırıcılar: Bunlar, günlük kullanılan miktarlarda kalorijen değildirler. Sakarin, Sıklamat, Aspartam bu gruptadır. Sakarin, çay şekerinden 300 kat daha tatlıdır. Ağızda metalik bir tat bırakmaktadır. Yemeklerle birlikte pişirildiğinde bu acı tat artar. Sakarin günlük kullanımdaki dozları ile (örneğin 15-20 tablet) emniyetle kullanılabilir. Aspartam bir aminoasittir. Şekerden 180 kat daha tatlıdır. Günlük dozlarda (15-20 tablet) zararlı yan etkisi yoktur.

Diyet kola ve çikletlerin tatlandırmasında kullanılmaktadır. Ağızda metalik tat bırakmaz. Fenilketonüri denen doğumsal hastalığın varlığında kullanılmamalıdır. Tatlandırıcılarla ilgili önemli bir nokta da enerji veren tatlandırıcılarla (fruktoz, sorbitol) yapılmış bal, reçel, çikolata gibi yiyeceklerin masum olmadığının bilinmesidir. Diyabetliler için yapıldığı bildirilen bu ürünler sınırsız olarak tüketilmemelidir.

Doğal Tatlandırıcı: Stevia
Şeker yerine geçen ilk bitkisel ürün olan Stevia, aktarlarda bulabileceğiniz doğal bir tatlandırıcı. Son derece tatlı ve bütünüyle doğal.Üstelik, kan şekerinizi yükseltmiyor. Tip 2 Diyabet tedavisinde kullanılıyor ve takviye insüline bağımlılığı azaltabileceği de düşünülüyor. Kanserojen değil.

A vitamini, çinko, magnezyum, ve demir dahil olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral içeriyor. Ayrıca, kan basıncını düşürüyor, soğuk algınlığı ve gribe yakalanma olasılığını azaltıyor, tütün ve alkole duyulan isteğin önüne geçiyor, iştahı azaltıyor. Kan şekerinizi normal değere taşımak için Steviayı öğünlerde damla olarak alabilirsiniz.

alıntı

Yapay Tatlandırıcılar Büyük Engel!

ABD’den gelen açıklama sakarin kullananları şaşırttı.

ABD’de yapılan bir araştırmada, şeker yerine yapay, kalorisiz bir tatlandırıcı kullanmanın kilo vermeyi kolaylaştırıcı değil, zorlaştırıcı olabileceği ortaya çıkardı.

Indiana eyaletinin West Lafayette kentindeki Purdue Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, yapay sakarin tatlandırıcısı ve normal şeker olan glikoz ile beslenen fareler incelendi.

Glikozla tatlandırılan yoğurt verilen farelerle kıyaslandıklarında, sakarinli yoğurt yiyen farelerin, daha fazla kalori harcadıkları, daha fazla kilo aldıkları ve daha fazla vücut yağı depoladıkları tespit edildi.

Bugün

Yapay Tatlandırıcı Unutkanlık Yapar

Meşrubat, yoğurt ve dondurma gibi diyet ürünler şeker yerine sakarin ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar içermektedir. Bunlar vücut tarafından emilmez. Bu ürünlerin çekiciliği, daha az kalori içerdikleri halde şekerli ürünler gibi tatlı olmalarından kaynaklanmaktadır. Diyet ürünlerini özellikle diyabetli çocuk ve ergenler tüketebilir. Ancak sürekli tercih edilmemeleri gerekir. Bu tatlandırıcılar kişiyi daha fazla yemeye yönlendirebilir. Araştırmalarda, diyet ürünlerinin zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır. Ancak bunlar fazla miktarda tüketildiklerinde alerjiye yol açabilir. Araştırmalar, aspartam türü tatlandırıcıların ise hafif unutkanlıklara neden olabileceklerini ortaya çıkarmıştır.

Yapay Tatlandırıcı Rehberi

Yapay tatlandırıcılarla ilgili türlü söylenti var. Peki hangisi doğru? Hangi tatlandırıcı daha yararlıdır ya da yararlı olanı var mıdır?

Şeker tüketimi gün geçtikçe artıyor. Bunda değişen beslenme alışkanlıklarının ve diyet ürünlerinin de etkisi var. Örneğin yağı azaltıldığı için diyet ürün olarak sunulan ürünlerde yağ azaltılmasına rağmen şeker miktarı artırılıyor. Bunun yanı sıra suni tatlandırıcılı ürünlerin kullanımında da bir atış var ama suni tatlandırıcıların ne kadar güvenli olduğu da tartışmalı bir konu. Buna karşılık bazı tatlandırıcılar doğal kaynaklardan elde ediliyor. Üstelik kemik yoğunluğunu artırmada ve kulak enfeksiyonları ile şeker hastalığıyla savaşta yardımcı olabiliyor.

Asesülfam K
E950 olarak da bilinen asesülfam K genellikle sakızlarda içeceklerde kuru içecek karışımlarında jelatinli tatlılarda puding ve kremalarda aspartam ile beraber kullanılıyor. Şekerden 130 kat daha tatlı olmasına rağmen kalori içermez. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneylerde kanserojen etkilerine rastlanmıştır.
Tadı: Ağızda acı tat bırakmaz.
Sağlık değerlendirmesi: Tam olarak bilinmiyor. Düşük kalorili olmasına rağmen insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında yapılmış yeterli bir araştırma yok. Ancak hayvanlarda kansere sebep olduğundan kullanımı tartışılıyor.

Aspartam
Şekerden 200 kat daha tatlıdır. En çok kullanılan yapay tatlandırıcıdır piyasada Canderel ve daha başka isimlerle de satılmaktadır. Tablet başına 0.2 kalori içerir. Aspartam sağlık açısından en tartışmalı ürünler arasında yer alıyor. Bunun nedeni aspartamın vücutta sinirlerin uyaran bir madde olan aspartik asit salgılanmasına neden olması.

Bilim adamları aspartamın aşırı heyecana sebep olması beyin hücrelerini ve sinir dokusunu öldürmesi gibi olasılıklar üzerinde duruyorlar. Pek çok tüketici aspartam alımına bağlı olarak başağrısı hissizlik epileptik nöbetler halsizlik depresyon menstral problemler ve kaz spazmları gibi yan etkiler yaşadıklarını belirtiyorlar.
Tadı: Ağızda acı tat bırakmaz.
Sağlık değerlendirmesi: Etkili bir düşük kalorili tatlandırıcı. Ancak yan etkileri nedeniyle en iyisi mümkün olduğunca kullanmamak.

Siklamat
E592 olarak da bilinen siklamat çoğunlukla meşrubatlarda kullanılmaktadır. Şekerden yaklaşık 30 kat fazla tatlandırıcı güce sahiptir. Önce kabul edilen sonra piyasadan çekilen daha sonra kısmen yeniden kullanıma girmiştir. Siklamatım vücuttaki dönüşümü ve metabolizma ürünlerinin kanser yapıcı etkisi olduğunun görülmesi bilimsel tartışmalara yol açmıştır.
Tadı: Yoğun tatlı bir tad.
Sağlık değerlendirmesi: Kullanmaktan kaçınmak en iyisi. İlla kullanmak istiyorsanız mümkün olduğunca az ve inceltilmiş kullanın.

Fruisana
Beyaz kristaller halinde satılan bu yeni tatlandırıcı früktoz içermektedir. Früktoz meyva ve balda bulunan doğal bir şeker tipidir. Früktozun diyet için sunduğu üstünlükler az kalorili olması insüline bağımlı olmaması ve diş çürümesine yol açmamasıdır.
Aslında früktozun sağladığı kalori miktarı sakkarozunkiyle (yüzde 50’si früktozdur) eşittir: Gram başına 4 kalori. Bu nedenle früktozun az kalorili olduğunu söylemek doğru olmasa da dolaylı olarak tatlandırma gücünün şekerden 15 kat daha fazla olması nedeniyle daha az kullanılır ve daha az kalori alınmasını sağlar. Bu kalori kazancı önemsenecek düzeyde değildir. Hele diyet şekerinin şişmanlatmadığı yolundaki yanlış düşünce ile früktozla tatlandırılmış tatlı pasta kahvenin çok tüketildiği durumlarda bu kalori kazancı bütünüyle önemini yitirir. Bu arada früktozun glikoza oranla daha çok yağ yapıcı olduğu ve vücutta yağ birikimine ve kan trigliseritlerinde artışa yol açtığını da hatırlatmak gerekir.

Fruisana’nın tanıtımında kullanılan can alıcı nokta früktozun kana yavaş karışması ve böylece kan şekeri dengesini bozmamasıdır. Böylece ani açlıklar ya da duygusal değişikliklerin de önüne geçilmiş olur.
Tadı: Normal şeker tadındadır ancak şekerden daha tatlı olması daha az kullanılmasını sağlar. Çaydan keke kadar hemen her yerde kullanılabilir.
Sağlık değerlendirmesi: Früktoz doğal bir şeker olduğu için diğer ürünlere oranla daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak normal şekerle arasındaki kalori farkı çok da fazla olmadığından diyet için kullanılması alınan kalori miktarı üzerinde çok da büyük bir azalma sağlamayacaktır.

Melas
Şeker üretiminde billurlaşan şeker alındıktan sonmra geri kalan ve içinde belli oranda şeker bulunan posadır. Koyu kahverengi ve şurubu andırır bir sıvı ya da yapışkan granüller halinde satılır. İşlenmiş şekerden farkı besleyenler özellikle de kalsiyum açısından zengin olmasıdır. Sadece bir çorbakaşığı melasta 137 mg kalsiyum bulunur. Bu da günlük önerilen miktarın bir çeyreği kadardır. Aynı zamanda bolca E ve B vitaminleri magnezyum demir bakır da içeriri.
Tadı: Yoğun bir tadı vardır. Ağızda bıraktığı tad meyan kökünü andırır. İçeceklerde yemek pişirirken ve mısır gevreğinde normal şeker yerine kullanılabilir.
Sağlık değerlendirmesi: Melas tatlandırıcı ve vitaminin bir aradaki hali sayılabilir.

Süklaroz
Pazara en son giren tatlandırıcı Splenda adıyla satılıyor. Şekerden 600 kat daha tatlı olmasına rağmen üreticiler vücut tarafından emilmediğini ve bu nedenle de kalori içermediğini iddia ediyorlar. Ancak Amerika’daki Gıda ve İlaç Kurulu’na göre yüzde 10 ila 27’si vücut tarafından emiliyor olabilir. Henüz yeni olduğu için insan sağlığı üzerindeki etkileri fazla bilinmiyor. Ancak hayvanlar üzerinde yapılan az sayıdaki araştırmada anormal hücre büyümesine sebep olduğu saptanmış.
Tadı: Beyaz kristal toz halindeki süklarozun tadı şekere çok benziyor ama tadı çok da yoğun.
Sağlık değerlendirmesi: Düşük kalorili bir tatlandırıcı. Ancak hakkında yeterince araştırma yapılana kadar ne kadar sağlıklı olduğunu bilemeyiz.

Sakarin
Şekerin 300 katı kadar tatlıdır ama kalori içermez. Vücut tarafından emilir ama böbrekler tarafından formu değişmeden vücutta atılır. Araştırmalar güvenli olduğunu göstermektedir.
Tadı: Yoğun bir tatlığın ardından kalan acı bir tad.
Sağlık değerlendirmesi: Riski olmayan etkili tadlandırıcılardan biridir.

Ksilitol
Özellikle çikletlerde kullanılan ksilitol pek çok meyva ve sebzede doğal olarak bulunan bir şeker türüdür ve diş çürümelerine karşı görev yapar. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre dişlere yapışan bakteri oluşumunu önler.

Yapılan başka bir araştırmaya göre ksilitol içeren çiklet çiğneyen çocuklarda iç kulak enfeksiyonu görülmesi riski yüzde 40 azalmaktadır.
Tadı: Ayrıca tatlandırıcı olarak satılmamakla beraber çikletlerde ve bazı nane şekerlerinde bulunmaktadır. Şekere oranla daha keskindir ama bir gram şekerde 4 kalori varken ksilitol 2.4 kalori içerir.
Sağlık değerlendirmesi: Hem doğal bir tatlandırıcı olması hem de dişlerinizi temizlemesi açısından iyi bir seçenek olduğu söylenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tatlandırıcıların Zararları İçin Yorum Yap