Tedaş Kaçak Elektrik İhbar Hattı

Tedaş Kaçak Elektrik İhbar Hattı Kaçak Elektrik İhbar - Bu makaledeki notlar: kaçak elektrik ihbar hattı tedaş kaçak..

Kaçak Elektrik Kullananları Şikayet Etme


Kaçak Elektrik Kullananları şikayet etmeKaçak elektrik bağlatanların, akla hayale gelmeyen yöntemleri, herkesi hayretler içerisinde bırakıyor. Yöntemler arasında duvardaki fayansa dokunulunca ve ev kapısı açık olduğunda kaçak bağlantı kesilip şebeke üzerinden bağlantısı devreye girenler de var.

Kaçak kullanımla mücadele kapsamında ortaya çıkarılan yöntemler, GAP Master Planı’nda Gazianteplilere atfen yer alan ”taklit ürün üretiminde başarılılar” tanımının, günümüzde yetersiz kaldığını gösteriyor.

TEDAŞ Müessese Müdürü Neşet Demirbağ, kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla yapılan denetimler sırasında saptadıkları yöntemlerin, ”şapka çıkarılacak” nitelikte olduğunu söyledi.

”Kaçak kullanımı saptamakla görevli ve hemen hertürlü yöntemi bilen elemanlarımız bile, karşılaştıkları kaçak yöntemler karşısında adeta küçük dillerini yutuyorlar” diyen Demirbağ, şöyle devam etti:

”İhbar üzerine yaptığımız bir denetimde, Türkiye’de ilk kez rastlanan ‘duvar dokunmatik’ sistemini bulduk. Mutfak duvarına yerleştirilen ve üzeri fayansla kapatılan role ile çalışan sistem, kaçak bağlantı yapanların ülke ve faturasını ödeyen dürüst aboneler adına hiç de hayırlı olmayan yüzünü ortaya koydu.

Sistem, kaçak ekibi kontrole gittiğinde, evde bulunan kişinin, altında role bulunan fayansa dokunması ile devreye giriyor. Fayansa dokunulduğunda devreye giren ya da devreden çıkan sistem, kaçak bağlantı yapanların işi epey ilerlettiklerini gösteriyor. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyor.”

BU DA KAPIYA BAĞLI SİSTEM

Demirbağ, ortaya çıkardıkları ve mucitleri bile şaşkına çevirecek yöntemlerden birisinin de evin kapısına bağlı çalışan sistem olduğuna dikkati çekti.

Kaçak ekibi sayacı kontrol için içeriye girdiğinde, açılan kapının, anında kaçak bağlantıyı devre dışı bırakıp, şebeke bağlantısını çalıştırdığını anlatan Demirbağ, ”Ekip kontrolünü bitirip evden ayrılınca kapanan kapı, bu kez kaçak bağlantıyı devreye sokuyor. Kapıya yerleştirilen sistem, kaçak kullanıma yönelenlerin hırsızlıktaki azmini de gösteriyor” dedi.

Kaçak kullanımı önleme konusunda çok önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Demirbağ, ”Bulduğumuz her yeni yöntem, kaçak kullanımı önleme konusunda ufkumuzu açıyor. Kaçak elektrik kullanımı ile mücadeleyi, sonuna kadar sürdüreceğiz. Yeter ki, dürüst abonelerimiz hem kendileri hem de ülke için duyarlı olsun, kaçak kullananları bize ihbar etsinler” diye konuştu.

Demirbağ, fayansa dokunulması sonucu devreye giren kaçak kullanım yöntemini bulan görevli Kadir Selli’yi ödüllendireceğini, birlikte görev yaptığı arkadaşlarını ise kutladığını ifade etti.

DİĞER YÖNTEMLER

Demirbağ, bir kahvehanede, kaçak bağlantısı tavan vantilatöründen yapılan bir sistemin de dikkati çektiğini bildirdi.

Vantilatörün duvarda bulunan anahtarının, ilk anda şüphe çekmediğini, ancak incelemede anahtarın vantilatörü değil, sayacı kontrol ettiğinin ortaya çıkarıldığını vurgulayan Demirbağ, sözlerini şöyle tamamladı:

”Sistemde, sayaçtan alınan enerji miktarında düşüş olmamakla birlikte, sayacın diski kademeli olarak yavaşlatılıyor ve disk az dönünce, sarfiyat da az olmuş gibi sonuç ortaya çıkıyor.

Kullanılan diğer yöntemler arasında sayacın içine cam kenarından film itilerek, sayaç diskinin durdurulması ve görevlilerin geldiği anlaşılınca filmin çekilip, sayaçta normal çalışmanın sağlanması da bulunuyor.

Anahtar görevi üstlenen bir duya takılan lamba yöntemi ile de kaçak elektrik kullanıldığı saptandı. Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyor.

Kaçak kullanım yöntemleri arasında yer alan sayacın arkasından köprü bağlantı ya da eve doğrudan kaçak hat bağlama da karşılaşılan yöntemler arasında öne çıkıyor.”

işte şikayet edebileceginiz email-adresi BURAYA TIKLA

T E D A Ş G E N E L M Ü D Ü R L Ü Ğ Ü Telefon numaralari :BURAYA TIKLA

Webhatti olarak destek veriyoruz umarim kacak kullanimlarin önüne gecilebilir

Kaçak Elektrik Sistemi Yuh Dedirtecek Cinsten:d

BİZİMKİLERDE BU AKIL VAR AMA ANCA KURNAZLIĞA İŞTE…..

BİRDE YABANCI BİR KADININ AKIL ÖRNEĞİ İSTİSNA MI BİLİNMEZ ORASINA SİZ KARAR VERİN…

İnternet Üzerinden Elektrik Hırsızlığı

28.02.2006 15:08

Diyarbakır'da internet aracılığıyla dijital elektrik sayaçlarının program şifrelerini kırarak, haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen 28 kişilik şebeke ortaya çıkarıldı.

Bir ihbarı değerlendiren Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Diyarbakır başta olmak üzere bazı illerde dijital elektrik sayaçlarının program şifrelerini internet aracılığıyla kırarak, abonelerin tüketimini az gösteren bir şebekeye yönelik operasyon düzenledi.

Yaklaşık 4 ay boyunca gizlilik içerisinde yürütülen çalışma sonucunda, Mardin'in Kızıltepe ilçesinden şebekeyi yönlendirdiği bildirilen 26 yaşındaki S.D. ve şebeke üyeleri Ş.K, M.B, M.Ş.E, M.T, M.V.Ç, M.A.Ç, M.Ş.Ç, İ.Ç, A.B, S.U ve V.R. gözaltına alındı.

Operasyonu derinleştiren polis, bu kişilerin bağlantılı olduklarını tespit ettiği Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Müessese Müdürlüğü'nde görevli M.R.A. ve A.Ö. ile bir süre önce tahakkuk, kaçağı önleme ve sayaç okuma ihalesini alan SET Elektrik Mühendislik Sanayi ve Ticaret Şirketi'nde görevli Y.K, Ş.U, F.Ç, K.M, M.Ç, H.K, A.B, C.S, M.İ.O, N.Ö, T.A, İ.E, E.T ve S.G'yi de gözaltına aldı.

Yapılan çalışmalarda, şebeke üyelerinin, kendilerine verilen diz üstü bilgisayar ve cep telefonu sayesinde şebeke lideri olduğu bildirilen S.D. ile bağlantı kurdukları, S.D'nin de internet aracılığıyla dijital elektrik sayaçlarının program şifrelerini kırdığı böylece abonelere düşük tüketimli fatura sağladıkları belirlendi.

Operasyonda, 11 bilgisayar, 341 CD, 2 tabanca, 1 otomatik av tüfeği, 179 elektrik sayacı, 9 bin 584 mühür, 5 mühür pensesi, 13 mühürleme teli ve çok sayıda ödenmemiş elektrik faturası ele geçirildi.

''Suç işlemek için örgüt kurmak, örgütü yönetmek, örgüt üyesi olmak, sahtecilik, kamu kurumunu zarara uğratmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık'' suçundan savcılığa sevk edilen 28 kişiden 12'si tutuklanırken, 16 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu arada, TEDAŞ Genel Müdürlüğü müfettişlerinin olayla ilgili inceleme başlattığı bildirildi.

Kaçak Elektrik

İzmir Mavişehir – Atakent Kavşağında eskiden esmer vatandaşların oturduğu pek çok bina vardı. Hepsi kaldırıldı, sadece 1 tane kaldı. Tam Atakent Kavşağında. Burada oturanlar, herkesin gözü önünde, evlerinin hemen yanındaki elektrik direğine kanca atıp, kaçak elektrik kullanıyorlar. Bunu nereye ihbar edebiliriz ? Tedaş’ın faturasında, ihbar hattı olarak 186 yı arayın diyor ama, 186 yı aradığımda telefon düşmüyor. bilen var mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Tedaş Kaçak Elektrik İhbar Hattı İçin Yorum Yap