Teknoloji Tasarım Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar

Teknoloji Tasarım Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar Hayatımızı Kolaylaştıran Buluşlar - Bu makaledeki notlar: hayatımızı kolaylaştıran icatlar teknoloji tasarım hayatımızı..

Hayatı Kolaylaştıran İcatlar !! 🙂


Yeni çıkacak bu yüzükler sayesinde, doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini unutmayacaksınız. Son 24 saat içinde her saat, parmağınızı 10 saniye boyunca 120F(48 C) ısı verecek ve bunu her saatte tekrar edecek..


Artık yanınızda şarj cihazı taşımaya gerek yok. USB portunu kullanacak bir bilgisayar yeterli. Tak şarj olsun


Ev kadınlarının büyük yardımcısı olmaya aday bir icat.. Yemeklerin lezzeti artacak.. Kesme tahtası üzerinde doğradığınız malzemenin ağırlığını görebiliyorsunuz.


Hijyen günümüzün sorunu. Bir kullanımlık ve hijyenik şartları yerine getiren ürünler revaçta..Ve işte tek kullanımlık sabun..18 metre boyunca mükemmel temizlik. 3-4 cm koparın ve kullanmaya başlayın. Bitkisel bazlı rulo, kullan at sabun.


Volkswagen yapılan arabaları bu şekilde depoluyor


Dünyada ve Türkiye’de bir ilk.. FOTOSELLİ TAHARET MUSLUĞU
Elinizi her uzatışta 10 saniye süreyle su verir ve otomatik kapanır.Maksimum hijyeni,su tasarrufu ve sağlamlık.4 adet AAA kalem pille 1 yıldan fazla çalışır.


Geçebileceğiniz şekilde açılabilen otomatik kapılar..Yatay çubukların uçlarında bulunan sensörler sayesinde çubuklar geçeceğiniz kadar açılıp, ısı yalıtımında yüksek başarı sağlıyorlar


Teknoloji hız kesmiyor. Ve şimdide yer kaplamayan rulo tv …Görüntülemede “OLEDs”, yani organik led teknolojisi kullanılmış gazete kağıdı kalınlığında kıvrılabilir ekran


Bluetooth Lazer Sanal Klavye…Şarjlı pillerle 120 dakika çalışabilen 64 tuşlu bu ‘Q’ sanal klavyeyi kullanabilmek için sadece görüntünün oluşacağı düz bir alan gerekli. Üstelik tuşlarda ‘beep’ sesli!


Suyun basıncı ile çalışan, pil veya elektirik gerektirmeyen ışıklı duş başlıkları…Suyun basıncı ile çalışan bu ışıklı duş başlıkları, suyun sıcaklığına göre renklerini değiştiriyorlar.


Yüzen rüzgar enerjisi jenaratörleri…Bu jeneratörler alev almaz Helyum ile doldurulduklarından havada yüzebilmekte ve rüzgarın yönüne göre dönebildiklerinden daha verimli olmaktadırlar.
4KW olan bu model 13 feet ile 40 feet yükseklik arasında, 1m/sn hızındaki rüzgarla çalışabilirler 15 sene ömrü olan cihazlar takribi 16.000 YTL ye 5 sene garanti ile satılıyorlar…


InVoca adlı bu uzaktan kumandayla televizyonunuzun kanallarını değiştirebilir, sesini ayarlarlayabilir, kısaca her şeyi değiştirebilirsiniz…InVoca 54 farklı sesli kumandayı, 4 farklı kişi sesinden anlayabiliyor. Ayrıca makrolar oluşturup bir sesle birkaç iş yaptırabiliyorsunuz. Amazon’da 50 dolar’a satılan bu kumanda şarjlı pillerede sahip

Not Defteri


Dünyanın en hızlı transistörü…Amerika’da geliştirilen bu transistör 604 GHz frekansta çalışabiliyor. Diğer bir deyişle saniyede 604 milyon işlem yapabiliyor ve kullanılmakta olan en hızlı transistörden tam üç kat hızlı.


LED ( Işık yayan diyot ) teknolojisiyle üretilmiş süper ışık kaynakları…Yeni nesil aydınlatma araçlarında artık plastik kılıflarından çıkarılarak daha verimli hale getirilen ‘ LED ‘ adı verilen elektronik parçalar kullanılıyor. 22 watt bir elektrik gücü ile 45 – 65 wat arası ışık gücü almak artık

Hayatı Kolaylaştıran İcatlar

Hem ekmek kızartıcı hem çaydanlık
İki işi birden yapıyor, ekmek kızartıp, ılık çayınızı
servis için hazırda bekletiyor.

Alışveriş arabası bisiklet
Pazara gidip dönerken poşet taşımaktan
bıktıysanız bu alet tam size göre…

Laptop şarj cihazı
Ortalama 11-12 saatte güç kutusunu şarj
edebiliyorsunuz ve bu alet sayesinde yaklaşık 6
saat boyunca dizüstü bilgisayarınızın çalışmasını
sağlayabiliyorsunuz.

Çok kullanışlı merdiven
Artık ortalık eskisi gibi dağınık olmayacak ya da
hiçbir yere sığmayan terlik ve ayakkabılar büyük
bir derdiniz olmayacak

‘Onu bul’ uzaktan kumanda ve anahtarlık
Kumanda üzerindeki “findit” tuşuna basıldığında
kayıp olan anahtarlıktan bip sesi geliyor.

Kağıt sevmeyen dijital kalem
Kağıda yazılan çalışmalarının başına bir iş
gelmesinden korkanları düşünen bir kalem
geliştirildi.

250 GB çöp kutusu bellek
Yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarma amacı dışında
harici bir bellek görevi yapıyor.

128 dil bilen tercüman tarayıcı kalem
ORC tarayıcı kalemi tam 128 dile çeviri yapabiliyor.

Işıklı cüzdan
Karanlıkta cüzdanımla ilgilenmektan, para
çıkarmaktan nefret ediyorum diyenlere özel…

Suyu yeniden kullanabilen çamaşır makinesi
Çamaşırı yıkadıktan sonra artan suyu tekrar
arıtarak kullanabilen bu çamaşır makinesi küresel
ısınmanın etkilediği şu susuz günlerde ev
hanımlarının bir numaralı tercihi olabilir

Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar….

Emniyetli tıraş bıçağı / makinesi
Önceleri erkekler, kullanması yetenek isteyen düz tıraş bıçakları kullanırlardı. 18. yüzyılın sonlarında Jean-Jacques Perret, bir doğramacının yaptığı uçaktan esinlenerek ilk emniyetli tıraş bıçağını icat etti. Perret konuyla ilgili bir kitap bile kaleme aldı. 1820’lerden itibaren çeşitli şirketler kendi emniyetli tıraş bıçaklarını üretmeye başladılar. 1875 yılında Kampfe kardeşler emniyetli tıraş bıçağının ilk Amerikan versiyonunu yaptılar. Bu, bir tarafında telden bir koruma kılıfı olan ve bilenmesi için çıkartılması gereken bir tıraş bıçağıydı. 1901’de ise Amerikalı bir mucit olan King Camp Gilette tek kullanımlık bıçakları olan tıraş makinesini icat etti. Uyanık bir işadamı olan Gilette tıraş makinelerini zararına satıp tek kullanımlık bıçaklar üzerinden para kazanmanın çok kârlı olduğunu farketti. Daha sonraları Gilette’in bu stratejisi bir pazarlama modeli haline geldi.


Konserve kutusu

İngiliz tüccar Peter Durand, 1810’da patentini aldığı konserve kutusu ile besin muhafazası konusunda büyük bir etki yarattı. 1813 yılında John Hall ve Bryan Dorkin, İngiltere’deki ilk ticari konserve fabrikasını açtılar. Piyasadaki ilk konserve kutuları o kadar kalındı ki açılmaları için çekiç kullanmak gerekiyordu. Kutular inceldikçe konserveleri açacak araçları üretmek mümkün oldu. 1858 yılında Ezra Warner, ilk konserve açacağının patentini aldı. ABD ordusu bu ürünü İç Savaş yıllarında kullandı. 1886’da J. Osterhoudt -sardalye konservelerinde olduğu gibi- üzerinde kendi açacağı bulunan konserve kutularının patentini aldı. Evlerde yaygın olarak kullanılan konserve açacağının mucidi ise William Lyman oldu. Lyman, 1870 yılında, üzerinde bulunan tekerlek sayesinde konserve kapağının etrafında dönerek kenarlarını kesen kolay kullanımlı bu konserve açacağının patentini aldı.

Süt şişesi
The New York Dairy Company, cam şişede sütü seri üretime sokan ilk şirket olarak biliniyor. Bunun öncesinde sütçüler, müşterilerinin kendi kaplarına süt koyarlardı. Pastorize edilmemiş sütün, kısa raf ömrü nedeniyle günde aşağı yukarı dört defa dağıtımı yapılıyordu. Küçük cam kapağı ve teneke bir klipsi bulunan ilk cam süt şişesinin patentini 1880 yılında Lewis P. Whiteman aldı. Bundan sonraki ilk patent ise 1884’te Abram V. Whitemen tarafından geliştirilen kubbe tipli ve teneke kapaklı süt şişesine verildi.


Elektrik süpürgesi
Vakum prensibini kullanarak el gücüyle çalışan ilk süpürge “Whirlwind”, 1868 yılında Ives W. McGaffey tarafından Şikago’da icat edildi. Bu makine hafif ve kompakttı, ancak kullanışlı değildi, çünkü yeri süpürürken aynı anda bir el manivelasını da çevirmek gerekiyordu. McGaffey bu icadının patentini 5 Haziran 1896 tarihinde aldı. Süpürge, o zamanlar için yüksek bir fiyat olan 25 dolara piyasaya sürüldü. Whirlwind’in ne kadar başarıya ulaştığını tahmin etmek güç, çünkü bu makinelerin birçoğu sadece Şikago ve Boston’da satıldı ve büyük olasılıkla çoğu da 1871’de meydana gelen Büyük Şikago Yangını’nda kayboldu.

Tost makinesi
Elekrikli tost makinesi geliştirilmeden önce, dilimlenmiş ekmek, metal bir çerçeveye yerleştirilip ateşin üzerine tutularak veya uzun saplı bir çatala geçirilip ateşe yaklaştırılarak kızartılıyordu. Elektrik kullanan ilk ekmek kızartma makinesi ise 1893 yılında İngiltere’de icat edildi. Elektrikli tost makinelerini mümkün kılan teknoloji -yüksek ısıya dayanıklı nikrom bir tel- uzun zaman boyunca kullanıldı. 1913 yılında Copeman Electric Stove Company, ekmeği otomatik olarak çeviren ve böylece ekmeğin çift tarafının da kızarması için insan müdahalesi gerektirmeyen bir ekmek kızartma makinesi üretti.

Alkolsüz içecekler
Alkolsüz içeceklerin geçmişi doğal kaynaklarda bulunan maden sularına kadar dayanır. Eski toplumlar doğal kaynaklarda yıkanmanın ve/veya maden suyu içmenin birçok hastalığı iyileştirdiğine inanırdı. Pazara sürülen ilk alkolsüz içecekler (gazsız) 17. yüzyılda Fransa’da ortaya çıktı. Bunlar, balla tatlandırılmış su ve limon suyundan yapıldı. 1770’lerde bilimadamları, doğal maden sularının benzerlerini üretme konusunda büyük ilerleme kaydettiler. Joseph Priestley, damıtılmış suyu karbon dioksitle karıştırdı. John Mervin Nooth ise Priestley’in tasarımını geliştirerek cihazını ticari kullanım için eczanelere sattı. “Maden sodası” olarak adlandırılan yapay maden suları ve soda makineleri A.B.D’de büyük sükse yaptı. 1806’den itibaren maden modası satmaya başlayan kimya profesörü Benjamin Silliman, içeceği üretmek için Nooth’un cihazını kullandı. Maden suyu satan Amerikalı eczacılar daha sonra bu içeceklere, tatlandırmak amacıyla, çeşitli bitkiler ve kimsayallar eklediler.


Tuvalet kağıdı
Kâğıt, Çin’de M.Ö 2. yüzyıldan beri paketleme ve doldurma amacıyla kullanılan bir madde olmasına rağmen tuvalet kâğıdının ilk kullanımı M.S. 6. yüzyılda Çin’de gerçekleşmiştir. 1880’de ilk defa Britanyalı bir şirket gözenekli tuvalet kâğıdını üretti. Aynı dönemde ve öncesinde gözeneksiz tuvalet kâğıdı çeşitleri de kullanılıyordu. Ancak bunun da öncesinde insanlar ihtiyaçlarını giderdikten sonra temizlenmek için yün, kenevir, yaprak, ot, taş, kum, su, kar, deniz kabuğu, mısır yaprağı veya koçanı, meyve kabuğu gibi çeşitli materyaller kullanıyorlardı.

Kibrit
Kibrit her ne kadar Çin’de 6. yüzyıldan, Avrupa’da ise 16. yüzyıldan beri kullanılıyor olsa da günümüzde kullanılan, sürtme yöntemiyle yanan kibritin icadı 1800’lere dayanır. Bildiğimiz kibriti 1826 yılında İngiliz kimyager John Walker icat etti. Konuyla ilgili ilk çalışmalar 1680’lerde Robert Boyle ve onun asistanı Godfrey Haukweicz tarafından yürütüldü. Boyle, deneylerinde fosfor ve sülfür kullandı ancak çabaları başarılı sonuçlanmadı. Walker ise stibnit, potasyum klorat, reçine ve nişasta karışımının sert bir yüzeye sürtülmesiyle tutuştuğunu keşfetti. Kibritin seri üretimine 1862’de geçildi.

Kontakt lens
Kontakt lenslerin icadı tahmin edilenden çok daha eskidir. 1888’de Alman fizyolog Adolf Eugen Fick, ilk başarılı kontakt lensleri üretti. Fick, Zürih’te çalıştığı dönemde, korneanın çevresindeki daha az hassas olan kısmına yerleştirilen odaksız skleral kontakt kabukları üreterek önce tavşanlar üzerinde, daha sonra kendisinde ve bir grup gönüllü üzerinde bu icadını test etti. Bu lensler ağır camdan yapılmıştı 18-21 mm çapındaydı. Fick kornea ile cam arasındaki boşluğu ise bir dekstroz solüsyonuyla doldurdu. Fick’in bu büyük, kaba lensleri günde yalnızca birkaç saatliğine takılabiliyordu. 1949 yılından önce de korneaya tam olarak oturan ve uzun saatler boyunca takılabilen lensler üretilmedi.

Çamaşır makinesi
Elektrikli olmayan ilk çamaşır makinesi 1692 yılında İngiltere’de piyasaya sürüldü. Yaklaşık iki yüz yıl sonra New Jersey’li Luis Goldenberg (1800’lerin sonu, 1900’lerin başı), elektrikli çamaşır makinesini icat etti.

Soda kutusu
Eski metal içecek kutuları çelikten üretiliyordu ve açma kolu bulunmuyordu. Onun yerine bu kutular şişe açacağına benzer, sivri uçlu bir aparatla açılıyordu. Kutunun kapağında iki üçgen delik -içmek için büyük bir tane ve havanın girmesini sağlamak için küçük bir tane- açılıyordu. 1936’da mucitler kendiliğinden açılan kutu tasarımları için patent başvurularına başladılar, fakat zamanın teknolojisi itibariyle bu icatlar pratik olmaktan çok uzaktı. Sonraları metal içecek kutularında çelik yerine alüminyum kullanılmaya başlandı. 1962’de Ohio’dan Ermal Cleon Fraze, çekince kutudan tamamen ayrılan bir açma halkası icat etti. Bu çıkarılıp atılan açma halkasının yerine daha sonra, 1975 yılında Daniel F. Cudzik tarafından icat edilen ve bugün kullandığımız sabit açma halkası geçti.

Alüminyum folyo
Yaprak şeklindeki folyo, yapımında alüminyum kullanılmaya başlanmadan önce kalaydan üretilerek satılıyordu. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında, kalay folyo herkes tarafından kullanılan bir malzemeydi. Alüminyum folyoya oranla daha sert olan kalay folyo, aynı zamanda içinde duran yemekte metal tadı bırakıyordu. Kalay folyonun yerini alüminyum folyonun almasının temel sebebi de bu oldu.

Tükenmez kalem
İlk tükenmez kalem patenti 30 Ekim 1888’de John J. Loud’a verildi. Deri tabakçısı olan Loud, tabakladığı derilerin üzerine yazı yazabilmesini sağlayacak bir alet yapmaya çalışıyordu. Elbette o zamanlar kullanılan mürekkepli kalemlerle bunu yapması mümkün olmuyordu. Tükenmez kalemde, içinde durduğu yuvada hareket eden küçük çelik bir top bulunuyordu. Bundan elli sene sonra, kardeşinin de yardımıyla, Laszlo Biro isimli bir kimyager yeni tükenmez kalem tasarımları üzerinde çalışmaya başladı. Sonuçta Biro 15 Haziran 1938’de yaptığı tasarımın patentini aldı. Önceleri tükenmez kalemler, mürekkeplerinin yapısı nedeniyle akıtıyor veya tıkanıyordu. Ayrıca, mürekkebin küçük çelik topa ulaşması için yer çekimi kuvveti gerekiyordu. Bu nedenle kalemi tamamen dikey pozisyonda tutmak gerekiyordu. Biro’nun tasarladığı tükenmez kalem ise mürekkebin akış problemine çözüm getirdi.

Şampuan
Şampuan kelimesi, bazı Kuzey Hint dillerinde baş masajı anlamına gelir. Hem kelime hem de kavramın kendisi Britanya’ya, sömürgesi Hindistan tarafından kazandırılmıştır. Bu terim ve hizmeti Britanya’ya Bengalli bir çevirmen olan Sake Dean Mahomed, 1814’te İrlandalı eşiyle birlikte İngiltere’de “Mahomed’in Hintli Buhar Banyosu” olarak bilinen bir şampuan banyosu açtığında tanıtmış oldu. Şampuanın erken evrelerinde İngiliz saç tasarımcıları, saça ışıltı ve güzel koku vermek için, tıraşlanmış sabunu suda kaynatarak bu karışıma şifalı otlar ekliyorlardı. Kasey Hebert bilinen ilk şampuan üreticisiydi ve şampuanın doğuşu da genellikle ona mal edilir. Aslen sabun ve şampuan benzer ürünlerdi. Günümüzde kullanılan modern şampuan ise 1930’larda Drene markasıyla piyasaya sürüldü.

Kalıp çikolata
19. yüzyıl ve öncesinde tüm şekerleme çeşitleri tartılarak, ayrı ayrı küçük parçalar halinde satılıyordu. Çikolatanın, içecek veya tatlı yapımında değil de olduğu şekliyle yenebilecek bir şey olarak tanıtılması ilk kalıp veya tablet şekillerinin oluşmasına yol açtı. 1847 yılında İngiltere’deki bir çikolata fabrikası yaygın tüketim için uygun ilk kalıp çikolatayı hazırladı. Aynı fabrika kalıp çikolatanın üretimine 1866 yılında geçti.

Fıstık ezmesi
Öncelikle yanlış bilinen bir efsaneyi açıklığa kavuşturmak gerekiyor: Fıstık ezmesini George Washington Carver icat etmedi! Fıstıklar ilk olarak İnkalar tarafından ezme haline getirilmiş ancak bu gelenek zaman içinde yok olmuştur. Fıstık ezmesinin ilk modern kullanımı 1890’lara denk gelir. George A. Bayle, fıstığı ezme haline getirerek dişleri kötü durumda olanlar için bir protein takviyesi olarak piyasaya sürdü. 1893’de Dr. John Harvey Kellogg, bildiğimiz fıstık ezmesinin (her ne kadar fıstıkları kavurmak yerine buharda pişirmiş olsa da) öncülüğünü yapacak ürünü yarattı. Fıstık ezmesi, 1904 yılında C.H. Sumner tarafından bir fuarda ABD’ye geniş çaplı olarak tanıtıldı. 1922 yılında Joseph L. Rosefield, daha iyi öğütülmüş, daha iyi hidrojene edilmiş ve içinde yağın dağılmasını engelleyeci madde bulunan bir fıstık ezmesi geliştirdi. Bu emülsiyon yapıcı madde sayesinde, önceden kumlu veya macun kıvamında olan fıstık ezmeleri daha kremsi bir doku kazanmış oldu.

Hayatı Kolaylaştıran Buluşlar


Kahvenin yanında bisküvi sevenlere.

Sıcak sıcak mısır yemek için mısır tutacağı.

Poşeti tam istediğiniz kadar suda ayarlayan penguen.

yanmasın diye içini gösteren ekmek kızartıcısı.

Elleriniz bulaşmasın diye terayağı kesici.

Pratik tereyagi surme sistemi;

4/4 lük, süper kuru tutan şemsiye;

Düz bi çizgi halinde kesmek için lazerli makas.

Gece uykusundan uyananlar için ışıklı terlik.

Hayatımızı Kolaylaştıran Garip Tasarımlar…

Hayatımızı Kolaylaştıran Garip Tasarımlar…

Flash bellekli kalem

Yanında çok fazla eşya taşımayı sevmeyenler için bu tasarım, kalem ve flash belleği bir arada taşıma imkanı sunuyor. Tükenmez kalemin arkasını çevirerek çıkan 512 MB kapasitesinde flash belleği çıkarabiliyorsunuz. Fiyatı 50 dolar.

Ekmek kızartma ve çay makinesi

İşte mutfağı küçük olanlara çözüm sunan bir tasarım: 65 dolara sahip olabileceğiniz bu makinenin üst tarafında ekmeklerinizi kızartırken aynı anda çay yapabilirsiniz.

Robot çocuk

David Hanson�ın kendi oğlundan yola çıkarak ürettiği bu robotun adı Zeno. Çocuklarla arkadaş olması için tasarlanan Zeno, insanların yüzlerini ve isimlerini hafızasında tutabiliyor, kızıyor, gülümsüyor ve insanlarla ilişki kurabiliyor. Henüz piyasada bulunmayan robot 200 ile 300 dolar arasında bir fiyattan satışa çıkarılacak.

Sarılan tişört

Bluetooth sensörleri ile donatılmış bu tişörtü giyip kendinize sarıldığınızda cep telefonunuz aracılığıyla arkadaşlarınıza bu mesaj iletiliyor, onların tişörtleri de sizin sarılma şeklinizi alıyor.

Doğa tutkunlarına

Endüstriyel tasarımcı John Moriarty�nin bu tasarımı doğa tutkunlarının çadır kurma çilesini bitiriyor. İçerideki ısıyı ayarlayarak nemi ve rüzgarı dışarıda bırakan bu ürünü kullanmak için sağlam ve yüksek bir taşıyıcı bulmanız yeterli.

Egzersiz Bisikleti

3500 dolar değerindeki bu bisiklet, diğer egzersiz bisikletlerinin sıkıcılığını ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış. İnternet bağlantısıyla bisiklet üzerindeki diğer kullanıcılarla konuşabilmenizi sağlıyor. Onların kalp atışlarını, hızlarını da ekrandan takip edebiliyor hatta isterseniz web cam aracılığıyla onları görebiliyorsunuz.

Köpeğiniz kaybolmasın

Sadece sizin istediğiniz aramaları otomatik olarak açan bu cep telefonu ile köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz. Fiyatı 499 dolar.

Kararsız bayanlara

Saç rengine ve makyaj tarzına bir türlü karar veremeyen kadınları zaman ve para harcamaktan kurtaran bu alet televizyona bağlandığında fotoğraf üstünde makyaj ve saç renklerini denemeye imkan sağlıyor. Fiyatı 65 dolar.

Tetris mobilya

Tetris parçalarından esinlenen bu tasarımda 3 parça mobilya ile 2 sandalye, 1 masa, 1 kanepe ve 1 yatağa sahip oluyorsunuz. Parçaları ihtiyacınız olan mobilyaya göre birleştirmeniz yeterli.

Birbirlerini buluyorlar

TV kumandanızı ve anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu sürekli unutuyor musunuz? 45 dolara satılan bu anahtarlık ve TV kumandası birbirlerine gönderdikleri sinyaller sayesinde evin içinde kaybolmayı önlüyorlar.

TV ekranı küçük gelenlere

Pekin�deki bir alışveriş merkezinde kurulan dev LCD ekran 250 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde. 5 parçadan oluşan bu ekrana sahip olmak için milyon dolarları gözden çıkarmak gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji Tasarım Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar İçin Yorum Yap