Telefon Nasıl Çalışır

Telefon Nasıl Çalışır Telefonun Çalışma İlkeleri - Bu makaledeki notlar: telefon nasıl çalışır telefonun çalışma..

Bu yazı Telefon Nasıl Çalışır? – Telefonun Çalışma Prensibi hakkında özet bilgiler içerir. Telefon Nasıl Çalışır ve Telefonun Çalışma İlkeleri hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Telefon Nasıl Çalışır? – Telefonun Çalışma Prensibi

Telefon Nasıl Çalışır? – Telefonun Çalışma Prensibi

Birbirinden uzak iki kişinin konuşabilmesini sağlayan telefonun çalışma ilkesi, elektrik akımıyla sesin iletilmesine dayanır.

Telefonun nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatmak için önce bu cihazın bellibaşlı kısımlarını görelim. Bir telefonun esas parçaları şunlardır:

1- Mikrofon

2- Kulaklık

Kulaklık ve mikrofonun birbirine bağlanmış düzendeki ortak yapısı "ahize" diye tanımlanır.

Telefondaki mikrofon, elektrik araçlarının bazılarında bulunan mikrofonun aynıdır. Mikrofonda madenden yapılmış ince bir levha vardır ki,bu "diyafram"diye tanımlanır.Diyaframın arkasında kömür tozları,bunların ardında da sabit bir plaka bulunmaktadır. Mikrofon, konuşma sırasında oluşan ses dalgalarına göre devrenin elektrik direncini değiştirmek görevini yerine getirir.

Telefonun çalışmasında esas,mikrofon önünde yapılan konuşmanın kulaklık’tan duyulmasıdır. Kulaklıkta da bir diyafram olup, bu diyafram da bir mıknatısla bir elektromıknatısın karşısındadır. Mikrofon karşısında konuşurken, titreşimlerle ses dalgaları doğar. Yayılan ses dalgaları mikrofonun diyaframına çarpar ve dalgaların etkisiyle diyafram titreşir.

Ancak,burada daha önceye,konuşmadan evvel telefonda belirli bir numarayı çevirme işlemine dönmemiz gerekiyor. Belirli bir numarayı çevirdiğimiz zaman, telefon santralindeki bağlantı düzenleyici sayesinde iki telefon otomatikman birbirine bağlanır. Böylece telefon konuşmasının devresi tamamlanmış, santral tarafından sağlanan-belirli bir süre için devamlı-elektrik akımıyla iki telefon arasında bağlantı kurulmuştur. Konuştuğumuz zaman, ses dalgalarının etkisiyle mikrofondaki diyafram titreşir. Bu durumda, diyaframın arkasında bulunan kömür tozları sıkışıp gevşer ve devrenin direnci değişir. Başka türlü söylemek gerekirse, bu titreşimler elektrik akımında değişimler meydana getirir. Söylediğimiz kelimelere göre değişimler kuvvetli, ya da zayıf olacaktır. Böylece, kulaklıkta bulunan elektromıknatıs bobininden geçen aynı akım, değişimlerle kulaklık diyaframının da titreşmesindekl ses titreşimleri, aynı şekilde kulaklık diyaframına iletilmiş durumdadır. Kulaklık diyaframı sesle aynı düzende titreştiğinden, titreşimleri sese dönüştürür. Kulaklık önünde
sesler duyulur.

Telefonların kulaklık ve mikrofonları öyle bir yapıdadırki, bir konuşma sırasında,kulaklık kendi mikrofonundan gelen sesleri çok zayıf şekilde alır. Yani karşıdan alınan seslere bir müdahale sözkonusu değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Telefon Nasıl Çalışır İçin Yorum Yap