Termodinamiğin 2. Kanunu

Termodinamiğin 2. Kanunu Termodinamik 2. Kanunu - Bu makaledeki notlar: termodinamiğin 2. yasası termodinamiğin 2. kanunu..

> Termodinamiğin 2. Yasası

Termodinamiğin 2. Yasası
Termodinamiğin 2. Yasası kisaca soyledir.

“Sıcaklık farkı olan 2 cisimden soğuk olandan sıcak olana kendiliğinden ısı transferi gerçekleşmez.”

Bu ikinci yasa ile birlikte entropi kavramı da bizlere ilk defa merhaba der. Clausius’ın entropi hakkında dedikleri daha sonradan ikinci yasaya şu şekilde eklenmiştir.

“İzole edilmiş bir sistemin entropisi dengeye gelene kadar yükselerek maksimum seviyeye ulaşır.”

Entropi kavrami hemen hemen tum muhendislik talebelerinin mezun olana kadar basini agritan anlamasi ve sindirmesi zor bir kavramdir.

Soğuk bir cisimden sıcak bir cisime ancak ve ancak bir ısı devinimi (heat engine) ile ısı transferi mevcuttur ki bu hergun kullandigimiz buzdolabindan baska birsey değildir. Bu ısı devinimi kavramı ilk olarak 1820 li yıllarda unlu Termodinamik bilimcisi Fransız Sadi Carnot tarafından kaleme alınmıştır.

Termodinamiğin İkinci Yasası

Açıklama:

Üç özdeş form vardır (1) Çevresine ısı yaymayan ve mekanik iş ile çalışan bir ısı makinesi yapılamaz. (2) Düşük sıcaklıktan daha yüksek sıcaklığa ısı transferi yaparak elde edilen soğutucular ancak mekanik iş kullanılarak yapılabilir. (3) Bir sistemin entropisi daima artma eğilimindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Termodinamiğin 2. Kanunu İçin Yorum Yap