Titanik Neden Battı

Titanik Neden Battı Titanik Niçin Battı - Bu makaledeki notlar: titanic neden battı titanik neden battı..

Titanik Neden Battı??????

Titanik nasıl battı? O kadar çok kuram var ki; bunların en yenilerinden bir tanesi kasıtlı batırıldığı yolunda; tabii ki sigorta parası için. Ama buzdağının nasıl gemiye çarptırıldığının cevabı yok, yanlız ilginç iddialar ortaya atılıyor. Titanik´in Kuzey Atlantik´in derinliklerinde yattığını hepimiz biliyoruz. Buzdağı, gemiye sancak tarafından çarpmış ve çelik levhaları yarmıştı. Ünlü tiyatrocu Thomas Andrews gemi batarken ön tarafta bulunan beş su geçirmez kamaranın birisindeydi. Çarpmanın hemen ardından kamaralara buzlu deniz suyu dolmaya başladı. Aslında kamaraların sadece birisi delinmişti ama su kolayca diğerlerine de geçti, Andrews olayın tanığıydı yani su geçirmez denilen kamaralar su geçiriyordu. Aynı şey su geçirmez denilen alt bölümlerde de oldu ve Titanik bu yüzden kolayca battı. Jack Thayer, Titanik´in batmadan evvel su yüzeyindeyken iki bölündüğüne inanıyor ve anlatıyondu ama çok kişiye göre kaza böyle olmamıştı fakat 1985´de
Dr. Robert D. Ballard, Titanik´i okyanusun dibinde iki parça olarak buldu. Ballard ve ekibi Titanik´in pruvasından kırıldığını belirledi çünkü yara alınca gerilime dayanamamış ve denizden evvel içeri dolan sert havanın basıncıyla ikiye bölünmüştü. Bugün iki parça birbirlerinden yarım kilometre uzaklıkta ayrı yönlerde duruyor.
Titanik´in batış nedeni söylenceleri az değildir;
* Titanik, kardeşi Olympic´le beraber sigortalanıp, ikisi de kasıtlı mı batırıldı?
* Mürettebat ve Kaptan Smith sarhoş muydular?
* Gemi subayı Murdoch, neden kendini öldürdü?
* Kaptan Smith´in de intihar ettiği, telsizle gerçekten bildirilmiş miydi?
* Niçin görevliler dürbünle çevreyi gözlemediler? Oysa bu yapılsaydı, buzdağı çok önceden görülebilirdi.
* Titanik buzdağını son anda görüp dönmeye çalışırken, önce kıçından sonra da önünden iki defa mı yara aldı.
* Su geçirmez bölmeler neden açıktı?
* Söylendiği gibi Californian adlı gemi veya bilinmeyen bir diğer gemi, Titanik´i batarken görmesine rağmen yardıma gelmedi mi? Kurtulanlardan birçok kişi, bir geminin ışıklarını gördüklerine dair yeminler ediyorlardı.
Bunları biliyor musunuz?
* Biliyor muydunuz… Bazı yolcuların köpekleri güvertede bulunan köpek kulübelerindeydi. Bunlardan birisinin değeri 750 £´du ve 1912 yılında bu miktar çok büyük bir paraydı. Bugünkü değeri 300.000 £ olarak hesaplanıyor.
* Biliyor muydunuz… İkinci Dünya Savaşı sırasında, adı “Titanic” olan bir propaganda filmi yapıldı. Gemide gizli olarak bulunan bir Alman subayının hikayesiydi.
* Biliyor muydunuz… Yolcuların bazıları, gemi batmadan biraz evvel, jimnastikhanede bisiklete biniyorlardı.
* Biliyor muydunuz… Titanik´in birinci sınıf kamaralarının ve dinlenme salonunun bazı pencereleri ve kepenkleri, İngiltere Alnwick´de bulunan White Swan Oteli´nden alınmıştı.
* Biliyor muydunuz… Titanik´den kurtulan gemi subaylarının ve mürettebatın hiçbirisi yaşamlarının kalanında mesleklerini sürdürmelerine rağmen asla kaptan olamadılar.
* Biliyor muydunuz… Titanik, Southampton´dan ayrıldıktan hemen sonra kömür depolarında yangın çıkmış ve söndürülmüştü.
* Biliyor muydunuz… Kurtulanlardan birisi olan gemi subayı Murdoch, gemi batmadan evvel intihar etti, aslında elindeki tabancayla kalabalığın filikalara hücüm etmelerini engellemekle görevliydi.
* Biliyor muydunuz… Gemi batmaya başladıktan sonra uzaklaşan ilk cankurtaran filikasında sadece 28 kişi vardı, oysa filika 64 kişilikti.
* Biliyor muydunuz… Titanik limandan ayrılmadan evvel demirlerini alırken, çıpaların birisi yakınındaki bir geminin iplerine takıldı ve neredeyse onu batırıyordu ve geminin adı Titanik´in asla göremeyeceği limanın adıydı; “New York”
* Biliyor muydunuz… Faciadan hemen sonra, New York´da bir söylenti yayıldı; Titanik´in batış nedeni bulunmuştu çünkü kargonun konulduğu yerin gizli bir bölmesinde demir kafesli bir sandığın içinde bir lahit vardı. Lahit ve içindeki Mısır kralının mumyası, ABD´de gizlice satılmak üzere eski eser kaçakçıları tarafından gemiye yüklenmişti. Mısır inançlarına göre bu hırsızlık, tanrılara karşı bir hakaretti ve Anubis´in kudreti buna izin vermezdi. Tanrılar Titanik´i batırdı ve mumya denizin dibini boyladı. Belki… İki yıl sonra, söylenti yine başladı ama bu kez farklıydı; mumya batmadan evvel kaçırılmıştı yani gemide bulunan kaçakçılar veya kaçakçı gemicilere rüşvet vererek, mumyayı ambardan çıkarttırmış ve bir filikaya yükletmişti. Ve şirketin subaylarından birisi bu öyküyü onaylıyordu. Sonra kaçakçı rüşvet vermeye devam ederek, mumyayı Carpathia gemisine yüklemeyi de başararak, New York´a getirdi. Ama şansı orada sona erdi, satış yapılamadı, kimse mumyayı almıyordu. Kaçakçılar mumyayı geri götürmeye karar vererek, bu kez Empress Of Ireland adlı gemiye yüklediler ve Empress Of Ireland´da battı ama mumya yine kurtarıldı ve Ameriya´ya geri döndü. Sonuncu kez yine bir gemiye yüklenerek, yola çıkarıldı ama kader kararından dönmüyordu. Üçüncü gemi de torpillenerek batırıldı. Geminin adı Lusitania´idi. Kimliği bilinmeyen gizemli firavun sonunda huzura kavuşmuştu.
* Biliyor muydunuz… Titanik mitleri neredeyse sonsuzdur. Örneğin Kaptan Smith´in bir bebeği kurtararak, bir filikaya kadar yüzerek götürdüğü ve sonra yine yüzerek geriye döndüğü ve gemiyle beraber battığı anlatılır. Weekly World News gazetesine göre olay gerçektir. Titanik´de bulunan altınların ve mücevherlerin miktarı bilinmiyor zaten kargo kesin olarak belgelenmemişti; ama gemide kesin olarak bulunan Ömer Hayyam´ın el yazması mücevher işli “Rubaiyat”ı büyük kayıptı. Kargo listesinde, bir de yeni Renault otomobil vardı,

YİNE UZUN OLDU AMA İYİ OLDU:öhh::öhh:

Tıtanıc Neden Battığı Ortaya Çıktı

TITANIC Neden Battığı Ortaya Çıktı

TITANIC Neden Battığı Ortaya Çıktı

GİŞE REKORU HALA KIRILAMAYAN EFSANE “TITANIC” FİLMİNİN GERÇEKTE NASIL BATTIĞI YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKTI!… İŞTE MÜTHİŞ İDDİANIN DETAYLARI!…

Yayınlanacak olan belgeselde, ‘batmaz’ denilen Titanic’in aslında buzdağına çarptığı için batmadığı anlatılıyor.

1912’de ilk yolculuğuna çıkarken, gemiye binme ayrıcalığına sahip olanlara herkes imrenmişti. O günlerin en büyük, en lüks yolcu gemisiydi. Üstelik “batmaz” deniliyordu. Bir mühendislik harikası olarak tasarlanmış Titanik, ve İngiltere’den Amerika’ya doğru ilk yolculuğuna çıktı.

Ancak ilk yolculuğu, son yolculuğu da oldu. Amerika’ya iyice yaklaşmışken, bir buzdağına çarpan “Titanik”, 2 saat sonra tamamen okyanusa gömüldü.

1523 kişinin hayatını kaybettiği “Titanik faciası” şimdi yeniden gündemde. İngiliz Channel Four televizyonu için hazrılanan “The Unsinkable Titanic” adlı belgesel, denizcilik tarihinin en çok konuşulan kazasının nedeniyle ilgili şok bir iddiayı ortaya atıyor. Bu gece Chennel Four’da yayınlanacak olan belgeselde, Titanik faciasının asıl nedeninin geminin bir buzdağına çarpması değil, radyo operatörünün olduğu gündeme getiriliyor.

Belgesele göre radyo operatörü, 25 yaşındaki Jack Phillips, zengin yolcuların yüzlerce mesajını iletmekten bunalmış, ve o gece, faciadan 15 dakika önce Titanik’e sadece 30 kilometre mesafede olan SS Californian gemisinden gelen buzdağı ile ilgili uyarıya çok sinirlenmiş.
SS Californian gemisinin radyo operatörü Cyril Evans, Titianik operatörü Jack Phillips’ten “Kapa çeneni” cevabını alınca öfkelenip yayınını kapatmış.

İşte bu yüzden 15 dakika sonra Titanik’in SOS yardım çağrısını alamayan SS Californian, kaza yerine gitmemişti. Oysa uzmanlara göre, sadece 30 kilometre mesafede bulunan gemi, SOS’e karşılık vererek kaza yerine gitseydi, Titaik’in tüm yolcularını kurtarabilirdi.

İşte bu belgeselle, radyo operatörü Jack Phillips tarafından uyarılar ciddiye alınsaydı Titanik faciasının önlenebileceği, 1523 kişinin iş yoğunluğundan bunalan bir kişinin kurbanı olduğu ve kaza durumunda bile SS Californian’la iyi iletişim kurulsaydı aslında 1523 kişinin kurtaırlabileceği savunuluyor.

Titanic Ten Geriye Kalan Bir Kaç Hatıra

1. Sınıf Yolcu Bileti

Yemek Menusu

Batmaz Denilen Gemi Nasil Batti

1900 yılların başında ziraat toplumunda hızla sanayi toplumuna geçen batı insanı, kainata hükmettigi zannına kolayca kapılmıştı.Yaptıklarını hiçbir kuvvetin yok edemeyecegini söylüyor ve adeta herşeye meydan okuyordu. O güne kadar imal edilen gemilerin en büyüğüne ‘Titanic’ isminin verilmesi de bu cüretten kaynaklanıyordu. Çünkü Yunan mitolojisindeki en ünlü Tanrılardan birisinin ismi Titanic idi.

Gemideki birçok subay yolculara sık sık Bu gemi batmaz diyor ve bu kör inatlarını geminin batış halinde bile yenilemekten kendilerini alamıyorlardı. Toplam 46 bin tonluk bu döneminin en büyük Transatlantiğinde toplam 16 kazan vardı. 66 bin beygir gücüne sahip olan gemi saatte döneminin en hızlı süratine ulaşarak 23 deniz mili yapıyordu.

Birinci mevki içinbügünün parası ile 50 bin dolar ödeyen yolcular büyük bir lüks içesinde seyahat ediyorlardı. Gemide 6 bin tane Havana sigarası ile 1 sınıf kamera-suitlerde odun yakılan 28 tane şömine bile vardı.İrlanda’nın ‘Harland and Wolff’ gemi tezgahlarında üç yılda tamamlanan Titanic 1912 yılının 10 Nisan günü, İngilterenin Southampton Limanı’ndan ilk ve son yolculuguna adım attı.

Devasa geminin Southampton – New York arası yaptıgı yolculuk 1912 yılının 14 Nisan’ını 15 Nisan’a baglayan gece sona erdi. Titanic ‘White Star Line’ şirketi tarafından inşa edilmişti. Manidardır ki yine aynı şirket tarafından yapılan diğer iki geminin akibeti d Titanic’ten farklı olmamıştı. Olympic ve Britannic adını taşıyan bu gemilerde tıpkı Titanic gibi okyanusun dibine demir atmışlardı.İlk inşa edilen Olympic başka bir gemi ile çarpışarak büyük yara aldı ve hayatını noktalamış oldu. Titanic ise dev bir buzdagına çarptı ve battı. Yolcu taşıması için inşa edilen ancak savaş çıkınca İngiliz donanmasında hastane olarak kullanılan Britannic ise altıncı seferinde Çanakkale savaşında yaralanan İngiliz askerleri almak için giderken Ege’de Alman U-2 Avcı denizaltılardan göndeilen torpidolar ile battı.

Titanik Neden Batti?

Titanik’in batma sebebiyle ilgili yıllardır ortaya atılan iddialara bir yenisi daha eklendi..

On yıldır Titanik’i inceleyen metalürjistler, buzdağlarına çarpan geminin çabucak batmasını, gemi yapımında kullanılan düşük kaliteli perçin çivilerine bağladı.
Türkçede çok kullanılan Metalürjistler, perçin başlarının yerlerinden çabucak çıktığını ve tonlarca buzun geminin içine dolmasına sebep olduğunu iddia ettiler. 1500 kişinin öldüğü Titanik, hálá dünyanın en büyük gemi kazası olma özelliğini koruyor.

PERÇİN KITLIĞI:

Bilimadamlarından oluşan bir grup, derin sulara dalarak 96 yıl önce batan Titanik’i inşaa eden kişinin arşivini ortaya çıkardı. Ortaya çıkan arşivin ölümcül bir tutku ile düşük kaliteli demir karışımı olduğu belirtilirken, tarihçiler felaketin esrarının sonunda çözüldüğüne inanıyor. Gemi inşaatçıları Harlan & Wolf, Titanik ile birlikte Oliypic ve Britannic’ten oluşan dünyanın en büyük üç gemisini yapmak için Belfast’ta dört yıl uygun perçin ve perçinci bulmak için çabaladı. Her bir gemi 3 milyon perçin gerekiyordu ve Titanik’in yapımı sırasında perçin kıtlığı başgöstermişti.

ŞİRKETTE KRİZ:

Şirketin arşivlerini inceleyen ekipten Jennifer Hooper McCarty, “Şirketin yönetimi bir kriz modundaydı. Bu stress süreklilik arz ediyordu. Her yönetim kurulu toplantısında perçinler ile sıkıntı olduğu ve daha çok işçiye ihtiyaç duyurduğu dile getiriliyordu” dedi. Arşivleri inceleyen ekip 48 pirçin üzerinde modern testler uygulayarak, bilgisayar simulasyonları yaparak, yüzyıllık çivileri karşılaştırarak ve zamanın mühendis ile gemi inşaatçılarının dokümanlarını inceleyerek ipuçları toplamaya çalışıyor.

NO. 3 PERÇİN:

Elde edilen bulgular arasında perçin yapımında kullanılan “en iyi” diye anılan No.4 demir yerine, Titanik’in yapımında No.3 demir kullanıldı. O dönemde gemi perçini yapımında kullanılan demir No.4 idi. İngilizce muazzam anlamına gelen isme sahip olan Titanik, garip bir şekilde ucuz malzemeler kullanılarak yapılmıştı.

İnsanlar Neden Öpüşür Ortaya Çıktı!

İnsanlar neden öpüşür ortaya çıktı!

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre öpüşmek sadece romantizmle ilgili değilmiş… İşte gerçek nedeni;

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre öpüşmenin insan sağlığı için çok yararlı olduğu da ortaya çıktı.

İngiliz araştırmacılara göre, bu alışkanlık özellikle hamilelikte tehlikeli olan bir bakterinin erkekten kadına geçmesine imkân tanıyor. Tükürük içinde saklanan bakteri ‘Sitomegalovirüs’, normalde çok ciddi bir soruna neden olmuyor.

Ancak kadınlarda hamilelik döneminde tehlike oluşturuyor. Doğmamış bebeklerin ölümüne sebep oluyor ya da bebekte sağırlık gibi kalıcı hasarlar bırakıyor. Mikrobun yayılmasına aracı olan öpüşme bir yandan bakteriye karşı bağışıklık kazanmaya da yarıyor. Uzun süre aynı insanla öpüşüldüğünde sitomegalovirüsün yarattığı etkilere karşı bağışıklık sağlanıyor.

TÜKÜRÜKTEKİ EVRİM

Leeds Üniversitesi’nden Dr. Colin Hendrie, ‘Medikal Hipotez’ dergisinde yayımlanan çalışmasında “Belirli bir erkeğin sitomegalovirüsüne karşı bağışıklık kazanmak yine ağızdan ağıza özellikle de erkeğe göre daha kısa olan kadına tükürük akışı ile gerçekleşir. Altı ay boyunca belli bir insanla öpüşmek bu bakteriye karşı bağışıklık sağlar” diyor.

Kısa bir öpücük sırasında kadına çok küçük oranda bakteri bulaşıyor. Öpüşme uzayınca kadın vücudu bu mikroba bağışıklık kazanıyor. Araştırmacılar öpüşerek, genlerin ipuçlarını taşıyan tükürükle evrimsel bir kalite kontrol mekanizması oluşturulduğunu söylüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Titanik Neden Battı İçin Yorum Yap