Topuk Ağrısı Nedenleri

Topuk Ağrısı Nedenleri Topuk Ağrısı Tedavisi - Bu makaledeki notlar: topuk ağrısının sebepleri topuk ağrısı nedenleri..

Topuk Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri

Topuk ağrısı son derece ortak şikayeti, ve pek çok ortak bir nedenidir. Öyle uygun tedavi neden yönelik olabileceği gibi belirtilerin nedeni doğru bir teşhis yapmak önemlidir. Eğer topuk ağrı var, bazı nedenler şunlardır:

* Plantar Fasiit
Plantar fasiit en yaygın durum neden topuk ağrısıdır. Plantar fasiit tahriş ve sıkı doku iltihabı için ayak oluşturan kemer kaynaklanmaktadır. Plantar fasiit ortak belirtiler uzun yürüyüş ve ayakta topuk ağrısı sayılabilir.

* Heel Spur
Bir teşvik yaygın plantar fasiit ile ilişkilidir. Bu sorunun en yaygın olan uzun topuk ağrısı plantar fasiit nedeniyle ayakta hastalarda görülmektedir.

* Tarsal Tünel Sendromu
Ayak bileği tünel sendromu, entrapped olmak veya sıkışmak ayak arka büyük bir sinir neden olur. El karpal tünel sendromu benzeri, ayak bileği tünel sendromu topuk ağrısı neden olabilir.

* Stres Kırıkları
Stres topuk kemiği kırıkları topuk ağrısının nadir bir nedenidir. Stres kırıkları özellikle sporcular kim topuk ağrı var uzun mesafe koşucular gibi düşünülmelidir.

* Posterior topuk ağrısı
Posterior topuk ağrısı ayak yerine, altında arkasında belirtilere neden olmaktadır. Posterior topuk ağrısı neden Aşil tendinit ve bursit retrocalcaneal içerir. Posterior topuk ağrısı nedenleri hakkında ve ne tedaviler mevcuttur öğrenin.

Ne zaman topuk ağrısı hakkında doktorunuzu aramalısınız gerekiyor?
Eğer belirtiler nedeni veya emin değilseniz eğer durum için özel tedavi önerileri bilmiyorsanız, size tıbbi başvurmalıdır. Tedavi topuk ağrısı Sorununuzun belirli neden yönelik olmalıdır. Bazı işaretler bir doktor tarafından görülmesi gerektiğini şunlardır:

* Olamama konforlu etkilenen tarafında yürümek
* Istirahat ederken o gece ya da oluşur Topuk ağrısı
* Birkaç gün ötesinde devam ederse Topuk ağrısı
* Şişme veya ayak arka renginin değişmesi
Ateş, kızarıklık, sıcaklık gibi bir enfeksiyon * İşaretler,
* Herhangi bir diğer olağandışı belirtiler

Ne topuk ağrısı için en iyi tedaviler nelerdir?
Tedavi topuk ağrısı tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Bu nedenle, son derece önemlidir, bir tedavi programı başlamadan önce belirtilerin nedeni olduğunu anlamak. Eğer tanı, ya da durumun ciddiyeti emin değilseniz, herhangi bir tedavi planı başlamadan önce tıbbi yardım gerekir.

Topuk ağrısı için genel tedavileri burada listelenmiştir. Tüm bu tedavilerin her durum için uygun olan, ancak sizin durumunuzda yararlı olabilir.

Rest *
Hizlandirici faaliyet kaçınmak, örneğin koşu veya uzun süreli ayakta kapalı birkaç gün sürer / yürüme. Sadece dinlenme genellikle en şiddetli ağrı ortadan kaldırmak ve yardımcı soğumasını başlamak için inflamasyon sağlayacaktır.

* Başvuru Buz Paketleri
Icing bazı belirtilerin azaltmak ve topuk ağrı kontrolü yardımcı olacaktır. Icing özellikle belirtiler akut alevlenme sonra yararlıdır.

* Alıştırma ve Stretches
Tatbikatlar ve menziller bu topuk kemiği çevreleyen dokular dinlenmek için tasarlanmıştır. Bazı basit egzersizler, sabahları ve akşamları yapılan, genellikle hastaların daha iyi hissetmenize yardımcı hızlı.

Anti-inflamatuar İlaçlar
Anti-inflamatuar ilaçlar hem kontrol topuk ağrısı ve iltihabı azaltmak için yardımcı olur. Over-the-counter ilaçlar genelde reçetesiz seçenekleri de mevcuttur yeterlidir.

* Ayakkabı Uçlar
Ayakkabı ekler çoğunlukla topuk ağrısı başarılı anahtar tedavi uygulanır. Ayakkabı ekler çoğu hastada topuk ağrısı olmadan rutin faaliyetlerine devam etmesine izin.

Topuk Dikeni Nedir? Tedavisi Ne?

Tipik topuk ağrısı sabah kalkınca veya uzun süre oturma sonrası ilk basışta ortaya çıkar ve biraz yürüyünce azalır, gün içinde yorgunlukla yeniden artar. İleri durumlarda yürüme çok zor olabilir. Topuk ağrısı genel bir deyimdir ve hastalığın nedenini belirtmez.

Anatomi

Topuk bölgesinde ağrıya yolaçabilecek değişik yapılar vardır ve bunların hepsi topuk ağrısından sorumlu tutulmuşlardır. Tüm bu yapılar tek başlarına veya beraber ağrıya yol açabilirler. Topuğun yere basan kısmında özel bir yağ dokusu vardır ve yük taşımak için bölmeler halinde dizilmiştir. Zamanla bu yağ dokusu aşınabilir ve yük taşıma özelliğini kaybederek ağrılı hale gelebilir.Topuk kemiğinden (kalkaneus) başlayıp ayağın önüne kadar uzanan bir bağ dokusu olan plantar fasya ayağın kavsini oluşturmakta önemli bir görev üstlenir. Bu dokuda oluşan ufak yırtıklar topuk ağrısı nedenidir. Aslında röntgen filmlerinde topuk kemiğinin altında görülen ve topuk dikeni de denilen kemik çıkıntı bu bağ dokusunun yapışma yeridir. Ancak genellikle bu kemik çıkıntının ağrı ile bir ilgisi yoktur.Ayak bileğinden geçen sinirler topuğa doğru ince dallar gönderir. Bu ince sinir liflerinin dokular arasında sıkışması topuk ağrısının nedeni olabilir.

Sebepler

Topuk ağrısının gerçek nedeni yukarıda sayılan sebepler olabilir. Fazla kilolu ve kösele tabanlı ayakkabı giyen insanlarda daha sık görülür. Topuk ağrısı bazı romatizmal hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Yine topuk kemiğinin stres kırıkları ağrıya yol açabilir.

Tanı

Tanı öykü ve muayene ile konabilir. Röntgen filmleri romatizmal testler ve gerekirse sinir iletim testleri ayırıcı tanıda yardımcıdır.

Tedavi

Topuk ağrısının tedavisinde birkaç modalite bir arada uygulanmalıdır. Tedavi genellikle uzun sürer ve sabırlı olamak gerekir.Ayakkabı seçerken yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbe emen ayakabılar giymek ağrıyı azaltır. Yürüyüş ve koşu ayakkabıları bu amaç için idealdir. Diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon veya başka malzemelerden yapılmış destekler konması faydalıdır. Bu desteklerin orta kısmının delik olması gerekli değildir. Ağrı plantar fasyanın ön kısmına doğru yayılıyorsa ayak kavsini destekleyecek destekler kullanılabilir. Hasta günün büyük kısmını evde geçiriyorsa topuk desteklerinin terliğe yapışabilen çeşitleri kullanılmalı veya terliğin astarı kaldırılarak destek altına yerleştirilmelidir.Ayak tabanını esnetecek egzersizler sabah ilk kalkışta yapılmalı ve gün içinde birkaç kez tekrarlanmalıdır. Ayak tabanını gece boyunca gergin tutabilmek için gece cihazları kullanılabilir. Ağrı kesiciler de tedaviye eklenebilir. Ayrıca ağrılı bölgeye hergün birkaç dakika yapılacak friksiyon masajı da etkili olabilir.Tüm bu önlemlerle ağrı düzelmezse topuğa kortizon enjekte edilebilir. Kortizon ağrıyı gidermekte oldukça etkili olmakla birlikte topuk yağ yastığında bozulmaya yol açması riski vardır. Yine dirençli topuk ağrılarında böbrek taşı kırmakta kullanılan ESWL cihazı ve manyetik inervasyon cihazları da etkili olmaktadır.Tüm bu yöntemlerle düzelmeyen ağrılarda cerrahi uygulanabilir. Cerrahide plantar fasyanın kesilmesi, alttaki kemik çıkıntının çıkarılması veya sinirlerin gevşetilmesi için değişik yöntemler vardır.

Topuk Agrisi Nedenleri

Topuk Agrisi Nedenleri

Nedenleri

Tendon iltihabı : Topuk kemiğinizin ön kısmından başlayıp ayağınızın altı boyunca uzanan bir ağrınız var.

Bunun nedenleri içi dönme (yürürken veya koşarken ayağın düztabanlaşması ve yuvarlanması), taban desteği zayıf ayakkabı, sert tabanlı ayakkabı, kumsalda uzun yürüyüşler ve koşma ya da ani dönüşler yapmalı gerektiren stresli faaliyetler olabilir. Kendi kendine tedavi yöntemleri sorunu ortadan kaldırabilir.

Bursit (kese iltihabı) : Ayakkabının baskısı nedeniyle keseleriniz iltihaplandı. Veya topuğunuzun üzerine ser ve kötü bir şekilde bastığınız için topuğunuzun altındaki kese iltihaplandı. Kendi kendine tedavi yöntemleri yararlı olabilir, ancak yürüyüşünüzü düzeltmek için bir tabanlığa ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aşil kirişi iltihabı : Bacak kaslarınızı topuğunuzun arkasına bağlayan uzun kirişte ağrı, muhtemelen şiş ve hassasiyet var. Bu büyük ölçüde bacak kaslarınızdaki kısalmadan veya esneme azlığından, sağlam olmayan ve şoku emmeyen ayakkabılardan, içe dönmeden veya sert yüzeylerde koşmaktan kaynaklanır. Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Topuk sorunlarının tümünün iyileşmesi uzun sürer. İltihaplı kiriş, kese iltihabı, taban fasyası iltihabı ve Aşil kirişi iltihabı için şunları yapabilirsiniz:

Bir hafta süreyle ayağınızı mümkün olduğu kadar dinlendirin.
Ağrıyı azaltmak için aspirin veya ibuprofen kullanın.
Uygun ayakkabı, topukluk veya tabanlık kullanın.
Yürüyüşten sonra 5 dakika buz masajı uygulayın.

Önleme

Her gün rahat ayakkabı giyin. Egzersiz yaparken veya çalışırken gerekli ayakkabıları kullanın.

Ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi germek ve güçlendirmek için egzersizleri öğrenin.

Öteki Nedenler
Yaralanma
Taban fasyası iltihabı
Topuk dikeni
Romatizmal artrit
Gut

Topuk Ağrısı Acıması

  • Yaş: 39
  • Cinsiyet: K
  • Meslek: Ev Hanımı
  • Şikayetin süresi: Bir Kaç Aydır Devam Ediyor
  • Şikayetin ayrıntılı özellikleri: Ayağımın Topuk Bölgsinde Biraz Yürüdükten Sonra Bir ağrı Başlıyor, Daha Doğrsu acımaya başlıyor. Geceleri artıyor. Topuk dikeni diye bir hastalık tan şüpheleniyorum. Acaba ne olabilir. Sürekli Yol yürüyünce acıyor. Kimi zamanlar dayanılmaz bir hal alabiliyor. Sizce ne yapmalıyım. Ne önerirsiniz. Bir çağresi Varmıdır.
  • Ailede benzer vakalar var mı Hayır
  • Sahip olunan veya geçirilen önemli bir hastalık var mı Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Topuk Ağrısı Nedenleri” İçin Bir Cevap

Topuk Ağrısı Nedenleri İçin Yorum Yap