Tüm Hayvanlar

Tüm Hayvanlar Karada Ve Suda Yaşayan Hayvanların Resimleri - Bu makaledeki notlar: dev hayvanlar tüm hayvanlar karada ve..

Dev Hayvanlar

alıntıdır emeğe saygı

Şaşırtıcı Hayvanlar

Homestead , Florida , ABD
Yavru tazı, dev pitonlara karşı… Bu pek de adil bir mücadele gibi görünmüyor, ama Pete adlı tazı yakında tüm yılanların korkulu rüyası olacak. Pete, Florida Everglades Ulusal Parkı’nı istila eden pitonları uzaklaştırmak için eğitiliyor.
Altı metre uzunluğa ulaşabilen bu yılanlar, sahipleri tarafından izinsiz bir şekilde parka bırakılmış. Dev pitonlar şimdi bu ulusal parkta çoğalıyor ve bölgede yaşayan hayvanları yiyerek hayatta kalıyor. Pete ise bu dev yılanların yerlerini tespit etmeleri için görevlilere yardım ediyor. Eğitmeni Pete’e yılanları takip etmeyi öğretmek için özel bir yöntem izlemiş. Önce yılanları çuvala koyup bölgede dolaştırmış, böylece yılanların kendilerine has kokuları etrafa yayılmış. “Pete kokuları takip ederek onları bulmayı öğrendi, ancak oyun oynamak için hemen yılanların üzerine atlıyordu” diyor eğitmeni. Bu yüzden eğitimin ikinci aşamasında da Pete’e uzakça bir mesafeden hedefe doğru havlamasını öğretmiş.
Kimse geleceğin piton takipçisinin yılanlara yem olmasını istemez!

Nicasio, Kaliforniya, ABD
Honey adlı cocker spaniel cinsi köpeğin, bir otomobilin içinde 15 metre yüksekten dere yatağına uçtuğu halde kurtulması şaşırtıcı. Ama daha da şaşırtıcı olan, otomobilde sıkışan sahibini de kurtarması! Honey’nin sahibi evinin önünde otomobiliyle geri geri giderken arkadaki dere yatağını hesaba katmamıştı. Araç uçurumdan yuvarlandı ve beş takla attıktan sonra ancak durabildi. “Dev bir çamaşır makinesinin içinde olmaya benziyordu” diyor genç adam. “Tek umudum, Honey’di.” Baş aşağı duran adam, köpeğini kırık pencereden dışarı itti. Honey dere yatağından yola doğru hızla tırmanarak komşunun evine koştu ve evin önünde daireler çizerek havlamaya başladı. Komşu kadın Honey’i evine götürdüğünde sahibinin çığlıklarını duyup yardım çağırdı. “Honey’i iki hafta önce hayvan barınağından almıştım” diyor sahibi. “Önce ben onun hayatını kurtardım, sonra da o benimkini.”

Mansfield , İngiltere
Wanda çok şanslı bir japon balığı. Çünkü kızgın ateşten kurtulmayı başardı. Aç bir balıkçıl Wanda’yı yaşadığı havuzdan kaptı. Ancak yiyecek bulmanın verdiği mutlulukla uzaklara uçmaya çalışırken balığı düşürüverdi. Ama suya değil, bir şöminenin içine! Wanda ateşin içinden geçip ızgaranın üzerinde çırpınmaya başladı. Ev sahibi balığı suyun içine koyup veterineri çağırdı. “Wanda iyi değildi” diyor veteriner, “balıkçılın gaga darbeleriyle yaralanmış, hareketsiz duruyordu.” Veteriner sabırla balığın sağlığına kavuşmasını sağlamış.
Şanslı balık Wanda artık havuzuna geri döndü. Üstelik bu seferki havuz eskisinden daha derin; Wanda böylece balıkçılların saldırısından kendini koruyabilecek.

İstanbul’daki Büyük Londra Oteli’nde yaşayan Afrika gri papağanı Yakup, çok numaracı. Birçok kelime biliyor, cep telefonu zili taklidi yapıyor, kedi sesi çıkarabiliyor, numaradan öksürüyor! 10 yaşındaki Yakup’un en çok kandırdığı kişilerse otel görevlileri. Sadece otel çalışanlarının kullandığı bir telefonun sesini taklit ederek herkesin telefona koşmasına neden oluyor. Yakup otel konuklarını da öksürerek ve parmak şıklatma sesi çıkararak kandırmayı seviyor. Şarkı söylemeyi ve dans etmeyi de seven Yakup, çevresi çok kalabalık olduğunda sessiz kalmayı tercih ediyor!

YÜZME YARIŞINDA İNSANLARI GEÇEN KÖPEK!
San Francisco , Kaliforniya, ABD
Golden Retriever cinsi Jake, fişek gibi yüzen bir köpek. Hatta öyle iyi bir yüzücü ki, San Francisco Körfezi’nde düzenlenen bir yarışta yüzlerce insanı geçti!
Yarışa katılan Jake’in sahibi, köpeğini de yarışa dahil etmeye karar verdi. Eğitim döneminde haftada iki kez okyanusta antrenman yapan Jake, yarış günü de enerji toplamak için bir tabak sahanda yumurta yedi. Yüzücüler soğuk sular ve güçlü akıntılarla boğuşurken, Jake’in ne kadar rekabetçi olduğunu fark eden sahibi “En başarılı yüzücüler Jake’i geçmeye başlayınca şaha kalktı” diyor. “Onlar sayesinde motive oldu.”
Jake 507 yüzücü arasında, 72. oldu. Peki insanlar bu yüzden kendilerini kötü hissetti mi? Yarış direktörü, “Herkes Jake’in yarışı ne kadar sürede bitirdiğini öğrenmek istedi. Ama bunu ona karşı kullanmazlar” diyor.
-Deborah Underwood

Hotshot adlı bu at, tahterevalliye binmeye bayılıyor. Eğitmeni, 550 kiloluk atın ilk tahterevallisini, sağlam kereste parçalarını metal bir sırığın üzerine yerleştirerek yapmış. “Tatlı sözler söyleyerek Hotshot’u kerestenin üzerine çıkardım ve tam ortasına geldiğinde dengede kalmasını sağladım” diyor. Hotshot nasıl hareket edeceğini anladığında, sahibi düzeneği yerden 40 cm daha yükseğe çıkarmış. At da tahterevalliyi hareket ettirerek aşağı yukarı oynatmayı başarmış. Bazı hayvanlar zorlu numaraları görünce “hayır” diyebilir, ancak Hotshot için bu basit bir oyun.

HAYAT KURTARAN KÖPEK
Nairobi, Kenya, Afrika
Battaniyeye sarılı bir kız bebek, ormana terk edilmişti. Güçsüz ve aç olan çaresiz bebeğin hayatta kalma şansı neredeyse yoktu, ta ki Doggie adlı sokak köpeği ortaya çıkana kadar.
Bebeği ağzıyla nazikçe kavrayan köpek otomobillerin vızır vızır geçtiği bir yolu aşıp doğruca bir kapıdan içeri girdi. “Büyük olasılıkla bebeği 275 metre kadar sürükledi” diyor olaya şahit olanlar. Köpeğin kapısını çaldığı aile hemen yardıma koştu ve bebeği evlerine kabul etti.
Minik bebek ormanda terk edilmiş halde kalsaydı ölecekti. Ama Doggie sayesinde artık son derece sağlıklı ve mutlu. Bu kurtarma macerasının ardından basın Doggie’ye bir Afrika dili olan Svahilide kurtarıcı anlamına gelen Mkombozi adını taktı. Bu dört ayaklı kahraman için gayet uygun bir isim!

ANNE ŞEFKATİ
Southampton, İngiltere
Baykuş Snowy oyuncak bir kuş olabilir, ama gerçek baykuş yavrularına annelik yapmayı başardı! Bir hayvanat bahçesi görevlisi beş küçük alaca baykuş yavrusunu terk edilmiş halde buldu. Rahat etmeleri için yavruları oyuncak baykuş Snowy’nin kanatlarının altına yerleştirdi. Başlangıçta yavrular iri beyaz kuştan çekindi. Ama bir hayvan eğitmeni Snowy’yi kaloriferde ısıtınca, “vücut sıcaklığı”ndan yararlanmak isteyen yavrular kanatların altına toplandı. Yavrular birkaç ay sonra yuvadan ayrılmaya hazırdı. Peki bu anlayışlı oyuncak anneye ne oldu? “Bebekler yüzünden çok kirlenmişti” diyor hayvanat bahçesi görevlileri. Böylece Snowy çamaşır makinesine doğru yola çıktı…

BİZON İŞGALİ!
Baltimore , Maryland , ABD
Polis suçluları yakalamayı biliyor olabilir, ama bu garip kaçakları, yani bir bizon sürüsünü yakalamaları gerektiğinde hepsi saçını başını yoldu! Bir sabah erkenden çiftlikten kaçan dokuz bizon, yakınlardaki bir bahçeyi işgal etti. Polis olay yerine vardığında, dev memeliler ortalıkta dolaşıyor, ev sahipleri de korku dolu gözlerle onları izliyordu. El ele tutuşarak bir zincir oluşturan polisler, hayvanları boş bir tenis kortuna sürdü. Bu sırada bazı bizonlar ağın üstünden atlamaya başladı! “Bu kadar iri hayvanlar olmalarına rağmen çok zarif hareket ediyorlardı” diyor bir polis memuru. Sonunda polislerle bölgedeki rençberler şezlong ve çitlerin yardımıyla bizonları bir kamyona sokmayı başardı. Peki, sence bu hayvanların dışarıda ne işi vardı? Büyük olasılıkla biri dışarı çıktı, diğerleri de onu takip etti!

AŞKIN PEŞİNE DÜŞTÜ!
North Devon, İngiltere

Muscovy ördeği Jake sevgilisi Jemima’ya kavuşmak için tam dört hafta boyunca yürüyerek aşkın her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini kanıtladı.
Sahibi, Jake’i yaklaşık 13 kilometre uzakta yaşayan bir arkadaşının evine yerleştirdi. Sevgilisi Jemima ondan günlerce haber alamayınca endişelenmeye başladı. Aradan bir aydan fazla zaman geçmişti ki Jake herkesi şaşırtarak eski evine döndü.
Jack, Jemima’ya kavuşabilmek için üç kar fırtınası atlatmış, hayvan saldırılarına maruz kalmıştı. Paytak hayvancağız yerden fazla havalanamadığı için yoluna çıkan bir metre yüksekliğindeki çitleri aşmak zorundaydı. “Ama en önemlisi içinden geçtiği ağaçlık alandı” diyor sahibi. “Perdeli ayaklar böyle zorlu yüzeylerde yürümek için yaratılmamıştır.”
Jake döndüğünde hemen Jemima’ya sarıldı. Sahibi, “Yıllardır evli bir çift gibiydiler” diyor.

—Deborah K. Underwood

BELEDİYE BAŞKANI!
Florissant, Colorado, ABD

Eşek Paco Bell, ABD’nin Colorado eyaletindeki bir kasabada ikinci kez belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Florissant sakinleri eşek belediye başkanları seçmeye 16 yıl önce başladı.
Paco’nun başarısıyla gurur duyan sahibi, “Kasaba olarak bir eşek tarafından yönetilmenin gayet iyi olacağına karar verdik” diyor.
Geçen yılki seçimlerde Paco Bell’in karşısına iki aday çıkmış. Bunlardan biri eşek kılığına girmiş sinsi bir lamaymış. Ama lamanın sahte kulaklarına kimse kanmayınca Paco Bell seçimlerden zaferle ayrılmış.
Paco’nun görevleri arasında bina açılışı gibi etkinliklere katılmak var. Paco ayrıca bir sosyal hizmetli olarak vatandaşları bedava sırtında dolaştırıyor.

—Deborah K. Underwood

HAYAT KURTARAN KÖPEK
Richland, Washington, ABD
“Faith” adlı Rottweiler cinsi bu yardımcı köpek, fiziksel engelli sahibi bilincini yitirince burnunu kullanarak telefonu tuşladı ve acil yardım ve kurtarma merkezini aradı. Sahibi “Bayılıp kafamı vurduğumda mutfaktaydım” diyor. “Yardımcı köpeklerin çoğu Faith’in yaptığını yapmak için bir komut almayı bekler, ama o fenalaştığımı anladı ve doğruca telefona gitti.” Faith, özel olarak tasarlanan telefonun ahizesini kaldırmak için burnunu kullandı ve acil yardım ve kurtarma merkezine ulaşmasını sağlayan arama tuşuna bastı. Sonra da ahizeye doğru havladı. Merkezdeki görevli Faith’in telaşlı havlayışından acil bir durum olduğunu anladı. Bir ambulans hemen olay yerine ulaştı ve genç kadın hastaneye kaldırıldı. “Birçok insan böyle durumlarda ne yapacağını bilemez, ama Faith biliyordu; hayatım boyunca ona minnettar kalacağım” diyor sahibi.

TAVŞAN SAHİBİNİ KURTARDI
Port Byron, Illinois, ABD
Ne zaman bir tehlike baş gösterse, tavşan Robin imdada yetişir! Robin, uyumakta olan sahibine hamile karısının tehlikede olduğunu haber verdi. Sahibi gecenin bir vakti kafesini tırmalayan minik tavşana önce kulak asmadı. Ama Robin vazgeçecek gibi değildi. Sahibini uyandırana kadar gürültü yapmaya devam etti. Sonunda uyanan adam karısının bilincini kaybettiğini fark etti ve onu hemen hastaneye götürdü.
Uzmanlar Robin’in davranışlarının büyük olasılıkla sadece bir rastlantı olduğunu söylüyor. Ama sahibi tavşanın gerçekten kötü bir şeyler olduğunu hissettiğine inanıyor. “Köpeklerin acil durumları önceden sezme yeteneğine sahip olduklarını duymuştum” diyor genç adam. “Robin tavşanların da bunu yapabileceğini kanıtladı.” Tavşan Robin sayesinde sağlığına kavuşan evin hanımı ise bu olaydan tam bir ay sonra bir kız çocuğu dünyaya getirdi.
-Amanda Pressner

Hoedspruit, Güney Afrika
Jessica adlı suaygırı küçük bir bebekken sahiplerinin çocuklarıyla aynı yatakta uyuyordu. Artık büyüdüğü için köpeklerin yanında uyuması gerekiyor. Çünkü neredeyse 815 kiloya ulaşan ağırlığı ile yatağı kırabilir!
Sahipleri Jessica’yı altı yıl önce evlerinin yakınında bitkin bir durumda bulduklarında yetkililerden izin alarak evlat edinmişler. Jessica, o gün bugün konforlu bir evde aile sıcaklığının keyfini çıkarıyor. Evin çocuklarıyla yüzmeyi ve onları sırtında taşımayı çok seviyor. Yabanıl suaygırları bazen Jessica’yı ziyarete geliyor ama Jessica televizyon seyretmeyi tercih ediyor. Ailesi her ne kadar Jessica’nın eve girmek için artık çok büyük olduğunu düşünse de onu dışarıda tutmak çok zor, çünkü Jessica evin kapısını dudaklarıyla açmayı öğrenmiş!

Makak maymunu Momoko’ya göre ağaç tepesinde daldan dala atlayarak eğlenmek Tarzan’ın işi. Çünkü o kendini su kayağı yaparken daha mutlu hissediyor!
1,2 metrelik kayakların üzerinde gidonu tutarak ayakta duran maymun, saatte yaklaşık 30 kilometre hızla onu çeken bir teknenin arkasında dalgalarla dans ediyor. Sahibi, Momoko’yu bebekken bir sığınaktan almış ve tekne gezintileri sırasında suyla tanıştırmış. Kayakların üzerinde durmayı kolayca öğrenen Momoko, her denemesinde hızını artırarak kısa sürede pek çok insandan daha hızlı su kayağı yapar hale gelmiş. Üstelik hız onun için çok önemli:
Çünkü tekne yavaş giderse, Momoko’nun canı sıkılıyor!

aslında konu çocuklar içindi ama ilginizi çekeceğini düşündüm..

katkılarım için artı rep verebilirsiniz;)

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm Hayvanlar İçin Yorum Yap