Türk Roket Sanayi

Türk Roket Sanayi Turk Fuze Sanayı - Bu makaledeki notlar: türk füze sanayi türk roket sanayi..

‘rakamlarla’ Türk Savunma Sanayi

‘Rakamlarla’ Türk Savunma Sanayi

Türk savunma sanayi, dünyanın “en hızlı gelişen ve dış pazarlara açılan” savunma sanayileri arasında yer alıyor.

Savunma sanayi kaynaklarından derlediği bilgiye göre, Türk savunma sanayinin yıllık ihracatı, üç yıl içinde 1,5 milyar dolar düzeyine ulaşacak.

Aviation Weekly, Jane’s Defence Weekly ve Defense News gibi yabancı savunma sanayi kaynaklarına göre, Türkiye, son yıllarda, savunma sanayi ihracat pazarını, Orta Doğudan, Afrika’ya Avrupa’dan da Uzak Doğu’ya doğru genişletiyor.

Savunma sanayinde, eskiden ağırlıklı olarak, Savunma Sanayii Müsteşarlığı portföyündeki kuruluşlar ihracat gerçekleştirirken, son yıllarda, savunma sanayindeki milli katılımın teşvik edilmesiyle de özel şirketler, yurt dışına özgün savunma sanayi ürünleri ihraç etmeye başladılar.

İHRACAT YAPAN KURULUŞLAR…

Türk savunma sanayinde, kara ve hava araçlarında 7, deniz araçlarında 4, roket-füze alanında 7, elektronik askeri yazılımda 15 ve bilişim alanında 7 şirket faaliyette bulunuyor.

ASELSAN, kaideye monteli stinger, 9600 frekans atlamalı telsiz, ROKETSAN 122 mm’lik Çok Namlulu Roketatar, YONCA-ONUK Ani Müdahale Botu, HAVELSAN Simülatör ve Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası, OTOKAR ise Cobra gibi belli başlı ihraç ürünleriyle tanınıyorlar.

TEMEL İHTİYAÇTAN, İHRACATA…

ABD’nin silah ambargosunun zorladığı koşullar sonucu Türk savunma sanayinin önemli temelleri atıldı. Bu durum, kendi kendine yeterli bir savunma sanayi alt yapısının kurulmasına yönelik politikaların temelini oluşturdu.

Başlarda kendi ihtiyacının bir kısmını üretmeyi amaçlayan Türk savunma sanayi, 1990’lı yıllardan itibaren de ihracatçı ülke konumuna ulaştı.

Bu anlayışa uygun olarak, 1974 sonrasında kurulan Kara, Deniz, Hava kuvvetleri güçlendirme vakıfları tarafından yürütülen çalışmalar ile bazı temel sahalarda ASELSAN, HAVELSAN, ASPİLSAN gibi devlet sermayesine dayalı yatırımlar gerçekleştirildi.

Savunma sanayisi alanında 1980’lere kadar elde edilen sınırlı birikimin korunması, geliştirilmesi konusunda karşılaşılan idari ve mali güçlüklerin ve uygulanmakta olan tedarik politikalarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) biriken ve giderek büyüyen savunma teçhizatı açığının kapatılmasının mümkün olmayacağı anlaşılınca, bugün Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak yeniden düzenlenmiş bulunan Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (SaGeB) kuruldu.

İzlenen politika çerçevesinde savunma sanayindeki yerli firma sayısı 200’ü geçmiş durumda ve bu firmaların yıllık cirosu da, 3-4 milyar dolar civarında bulunuyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, bu sayının çok daha fazla artması için KOBİ’lerle çeşitli projeler yürütüyor.

Sektörün dev temsilcilerinden Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 250 çeşit askeri ürünle TSK’nın silah ve mühimmat ihtiyacının büyük bölümünü (yüzde 84 oranında) yerli katkıyla karşıladığı gibi bugüne kadar 750 çeşit sivil ürün ile yurt ekonomisine katkı sağlıyor ve 40 ülkeye ihracat yapıyor.

ASELSAN ise tarihte bir çok savaşın kazanılıp, kaybedilmesine neden olabilecek önemdeki haberleşme sektöründe dev adımlar atarak, güvenilir askeri iletişimi sağlayacak telsiz ve radar ile gece görüş sistemleri geliştirdi.

Başta milli görev bilgisayarı ile füze güdüm mekanizmaları, gece görüş sistemleri gibi son teknolojik harp gereçleri de üreten ASELSAN, Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi ihracatçısı firmaların başında yer alıyor.

Türk savunma sanayinin bir başka büyük kuruluşu TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’nin (TAI), mevcut deneyimi; F-16 savaşan şahinler, CN-235 hafif nakliye/deniz karakol/gözetleme uçakları, SF-260D eğitim uçakları, Cougar AS-2 arama kurtarma (SAR), silahlı arama kurtarma (CSAR) ve genel maksat helikopterlerinin ortak üretiminin yanı sıra kendi tasarımı olan insansız hava aracı, hedef uçağı ve zirai ilaçlama uçağı gibi ürün geliştirme programlarını kapsıyor.
TAI, aynı zamanda “Türk insansız hava aracı programı”nın ana yüklenicisi konumunda bulunuyor.

TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) ise F-16 uçaklarının motorlarını üreterek elde ettiği tecrübeyi, 17 değişik motor programına ait 363 değişik konfigürasyonlu uçak/helikopter motor ve gaz türbin parçası üretiyor ve ürettiği parçaların yüzde 90’ını ABD, Fransa, Avustralya, Romanya ve İsviçre’ye ihraç ediyor.
TAI, milli sanayi kuruluşu olarak Airbus Military S.L.’ye de ortak. Airbus (Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere), EADS (İspanya) ve FLABEL (Belçika) havacılık firmalarıyla birlikte geleceğin büyük nakliye uçağı A400M’in tasarım ve geliştirme faaliyetlerine katılıyor.

NATO PROJELERİNDEKİ TÜRKİYE PAYI ARTACAK…

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından hazırlanan yeni stratejik planda, NATO savunma projelerinde Türk savunma sanayinin halen yüzde 4 olan payının, 2011 yılı sonuna kadar yüzde 20’ye çıkarılması hedeflendi.

Bu kapsamda NATO içinde savunma projelerinde yerli sanayinin payının artırılmasına yönelik çalışmalara, Türk savunma sanayi ve ilgili kuruluşların katılımı sağlanacak.

SSM’nin 2007-2001 yıllarını kapsayan dönemdeki hedefleri doğrultusunda, Türkiye’nin savunma yatırımlarındaki etkinliğinin arttırılmasının yanı sıra üyesi bulunduğu NATO’ya verdiği savunma katkı payı da artırılacak.

Yeni hedeflere göre, Türkiye’nin NATO içindeki katkı payı 2001 yılı sonuna kadar yüzde 20 düzeyine çıkarılacak. Son verilere göre, halen NATO içinde savunma sanayi projelerinde Türk savunma sanayinin payı yüzde 4 oranında bulunurken, Türkiye’yi aynı oranla İspanya izliyor. Yunanistan’ın yüzde 5, İngiltere’nin yüzde 8, Fransa’nın yüzde 9, İtalya’nın yüzde 11, ABD’nin yüzde 15, Almanya’nın ise yüzde 26 payı bulunuyor.

Diğer ülkelerin NATO savunma yatırım projelerindeki toplam payı ise yüzde 18 oranında bulunuyor.

Türkiye, savunma harcamaları açısından, Orta Doğu’daki 10 ülke arasında dördüncü, Avrupa ülkeleri arasında da beşinci sırada bulunuyor.

Orta Doğu’daki en yüksek savunma harcamasını İran yapıyor. Bu ülkeyi Suudi Arabistan izliyor. İsrail, 27,2 milyar dolarlık savunma harcamasıyla, bölgede üçüncü sırada yer alıyor.

Savunma harcamalarına ortalama 9,9 milyar dolar harcayan Türkiye, Orta Doğu ülkeleri arasında savunma harcamaları açısından dördüncü sırada bulunuyor. Suriye 6 milyar dolar ile 5., Kuveyt 4,8 milyar dolar ile 6., Mısır 3,3 milyar dolar ile 7., Umman 2,7 milyar dolarla 8., Birleşik Arap Emirlikleri 2,5 milyar dolar ile 9., Ürdün ise 800 milyon dolarlık savunma harcamasıyla 10. sırada.

TÜRKİYE, SAVUNMA HARCAMALARINDA AVRUPA’DA 5. SIRADA

Avrupa’da silahlı kuvvetler mevcudu açısından birinci sırada yer alan Türkiye, savunma harcamaları açısından ise 5. sırada bulunuyor.

Avrupa’da en çok savunma harcamasını İngiltere yaparken, bu ülkeyi Fransa, Almanya ve İtalya izliyor. Türkiye, İtalya’dan sonra 5. sırada İspanya’nın önünde yer alıyor.

Bu arada, İsrail’in savunma harcamaları 27,2 milyar dolar ile İspanya, Polonya, Yunanistan, Norveç ve Hollanda’nın toplam savunma harcamalarının çok üzerinde bulunuyor.

Türkiye’nin Ürettiği Silahlar

HAFİF SİLAH GRUBU
Kanuni 16 pistol

Yavuz 16 Bora (compact) pistol with fully enclosed slide

Zigana “T” adlı Türk silahının uluslararası düzeyde yılın tabancası seçilmesiyle birlikte başta Amerikan narkotik polisi olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin ordu ve polis teşkilatı, Türkiye’de üretilen silahları tercih etmeye başladı.

5.56 mm H&K33E OTOMATİK PİYADE TÜFEĞİ

T-40 BOMBAATAR (H&K-33E)

7.62 mm G3 – A3 / G3 – A4 OTOMATİK PİYADE TÜFEĞİ
MP5-K MAKİNALI TABANCA

7.62 mm MG3 MAKİNALI TÜFEK

40 mm OTOMATİK BOMBAATAR

25 mm OTOMATİK TOP

20 mm ÇİFT NAMLULU UÇAKSAVAR VE PİYADE DESTEK TOPU

107 mm ÇOK NAMLULU ROKETATAR SİSTEMİ

155 mm 52 KALİBRE SİLAH SİSTEMİ (FIRTINA,K/M OBÜS)

155 mm 52 KALİBRE SİLAH SİSTEMİ (Panter Çekili Obüs)

120 mm HY1-12 YİVLİ HAVAN

122 mm TOPÇU ROKETİ

66 mm M 72 LAW ANTİ TANK ROKETİ

MAYINLI SAHALARDA GEÇİT AÇMA SİSTEMİ (ARAÇLAR İÇİN)

MAYINLI SAHALARDA GEÇİT AÇMA SİSTEMİ (TEK ER İÇİN )

M72 LAW-AP(Eşek Arısı ) SİSTEMİ

ERYX TANKSAVAR FÜZESİ

Türkiye Hava Savunma Şemsiyesi Kuruyor

Türkiye Hava Savunma Şemsiyesi Kuruyor
Resmi büyütmek için tıklayın Türkiye, Çevresindeki Ülkelerin Sahip Olduğu Uzun Menzilli Füzelere Karşı ‘Hava Savunma Şemsiyesi’ Kuruyor. Listenin Başında Bir Komşu Var.

Türkiye, çevresindeki füze tehdidine karşı, kapsamlı bir hava savunma şemsiyesi kurmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından açılan alçak ve orta menzilli hava savunma sistemleri ihaleleri ile ilgili değerlendirmeler sürerken, projenin en önemli ayağını ise uzun menzilli hava savunma ve füze sistemi oluşturuyor. İlk aşamada 4 adet Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma tedariği için açılan ihalede yarışması beklenen ülkelerden en şanslı olanın S – 300’leri üreten Rusya olduğu bildirildi. 2010 yılında aktif olarak hizmete girmesi planlanan uzun hava savunma sistemlerinden ikisinin Ankara ve İstanbul’a yerleştirilmesi, geriye kalan iki sistemin ise tehdide göre konuşlandırılması bekleniyor.

Türkiye’nin uzun menzilli hava ve güze savunma sistemi ihtiyacı ilk olarakABD nin Irak’a yönelik 1991 ve 2003 yıllarındaki harekatları sırasında ortaya çıktı. Harekat dönemlerinde NATO kendi imkanlarını seferber ederek Türkiye’ye Patriot sistemleri gönderdi. Irak’ın Scud füzelerine karşı güvenliği de Patriot füze sistemleri sağladı.

Bunun üzerine Hilmi Özkök’ün Genelkurmay Başkanlığı döneminde Türkiye’ye hava savunma şemsiyesi kurulması için başlatılan çalışmalarda son dönemde somut adımlar atılmaya başladı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere 4 adet Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi tedarik edileceğini duyurdu. Projeyle ilgili ilk dokümanı yayımlayan müsteşarlık, projeyle ilgilenen firmaların 1 Mayıs’a kadar yanıt vermelerini istedi. İlk pakette 4 bataryanın alınmasının ardından, ilerleyen tarihlerde 4 batarya daha alınarak Türkiye’ye toplam 8 füze savar sistemi kurulacak.

-İBRE RUSYA’DAN YANA-

2010 yılında hizmete girmesi planlanan uzun menzilli hava savunma ve füze sisteminde ilk seçenek Türk kamuoyunun da yakından tanıdığı Patriot’lar. Türkiye Patriot’ları ilk olarak 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında tanıdı. Patriotlar Irak’ın Scud füzelerine karşı İsrail ve Suudi Arabistan tarafından başarılı biçimde kullanıldı. Karadan hava hedeflerine karşı kullanılan Patriot füzelerinin hava savunma radarları, Scud füzelerinin yerini 100 kilometre uzaklıktayken saptıyor ve kilitlendikten sonra da 15-20 saniye içinde hedefi yok ediyor. Patriotlar 70 kilometre menzile sahip bulunuyor.

Patriotların ise iki alternatifi bulunuyor. Bunlardan birincisi Rusların ürettiği S-300 sistemleri. Türkiye S-300 sistemlerini de Rumların Kıbrıs’a yerleştirmek üzere 1997’de satın almasıyla duydu. 150 kilometre menzilli S-300 füzeleri 27 kilometre irtifaya ulaşabiliyor ve hedefine 8-10 saniye arasında kilitlenip ateşlenebiliyor.

Üçüncü seçenek olan Arrow-2 füzelerini ise İsrail üretiyor. ABD katkısıyla üretilen Arrow-2 füzeleri 100 kilometre menzile sahip bulunuyor ve 50 kilometre irtifaya ulaşabiliyor.

Savunma kaynakları, son dönemde Rusya’nın S-300’lerden sonra S-400 füzelerini geliştirdiğini, bu sistemin ise hem Patriotlara hem de Arrow’lara karşı büyük üstünlüğü bulunduğu belirttiler. Aynı kaynaklar, Rusya’nın S -400’leri şu anda satışa sunmadığını, ancak S – 300’lerle ilgili pazarlık sırasında S – 400’lerin alınabileceğini söylediler.S- 400’ler 5. kuşaktan hava savunma sistemi olarak tanınıyor. Kapasitesi açısından S – 300 sistemini iki misli aşan S – 400’lerin menzili ise 400 kilometre. S -300 sistemi aynı anda 6, S – 400 sistemi de 12 hedefe füze atabiliyor ve saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor.

Türk hava savunmasını güçlendirecek uzun menzilli hava savunma ve füze sisteminin 2010 yılında aktif olarak hizmete girmesi hedefleniyor. Sistemlerden ikisi Ankara ve İstanbul’a yerleştirilecek. Geriye kalan iki sistem ise tehdit düzeyindeki değişikliğe göre konuşlandırılacak. Türkiye, halen kısa menzilli hava savunma ihtiyacını Rapier ve Kaideye Monteli Stinger füze bataryalarıyla, orta menzilli hava savunma ihtiyacını ise modernize edilmiş I-Hawk füze sistemleri ile karşılıyor. TSK envanterinde halen uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi ise bulunmuyor.

-ALÇAK VE ORTA İRTİFA-

SSM’nın açtığı alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerine başvuran firmalar ise şöyle:

ihalelere Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi’ne Türk firmaları, “Roketsan, Aselsan, MilSoft ve Meteksan’ın yanı sıra ABD den Raytheon, Çin’den Cpmiec, İsrail’den Rafael ve Fransa’dan Thales firmaları ilgi gösteriyor.

Orta İrtifa Füze Sistemi Projesiyle, Roketsan, Aselsan, Ayesas, MilSoft, Meteksan’ın yanı sıra Cpmiec, G.Afrikalı Denel, İsrailli IAI ve Rafael firmaları ilgileniyor.
Uzun Menzilli Savunma Sistemi’ne de, yine Türk firmalarından Roketsan, Aselsan, Havelsan, Ayesas, FNSS, Gate ve MilSoft ilgi gösterirken, yabancılar arasında ise Raytheon, Cpmiec ve IAI öne çıkıyor. Rusya’nın da projede S-300 ve S-400 füzeleri ile yarışması bekleniyor. (ANKA)

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Roket Sanayi İçin Yorum Yap