Türkçe Dünyanın En Zor Kaçıncı Dili

Türkçe Dünyanın En Zor Kaçıncı Dili Türkçe En Zor Kaçıncı Dil - Bu makaledeki notlar: türkçe dünyanın kaçıncı zor dili türkçe..

Türkçe Kaçıncı Sırada?

Türkçe kaçıncı sırada?Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, ”Türkçe yaygınlık bakımından 220 milyona yaklaşan nüfusla dünyanın beşinci dili durumundadır” dedi. Akalın, ”Türkçenin Gücü” konulu konferansta, Türkçe’nin yazı dili olarak söz varlığının 115 bini bulduğunu belirtti.

Yapılan araştırmalara ve yabancı bilim adamları tarafından da yazılan yazılara göre dünyada anadilini en erken Türk çocuklarının öğrendiğini ifade eden Akalın,”Türkler anadilini 2-3 yaşlarında öğrenmeye başlarken dünyada bazı ülkelerde bu ortalama 10-12 yaşlarına kadar çıkabiliyor, çünkü Türkçede uyum var, bir sesten sonra hangi sesin geleceği ya da gelemeyeceği belli” diye konuştu.

Türkçenin uzun yıllar boyunca pek çok dili etkilediğinin altını çizen Akalın, ”Türkçe pek çok dili etkileyerek onlara sözcükler vermiştir. Bu etkileme çince’den en yeni dillere kadar geçerlidir. 12 bin Türkçe sözcük bugün dünya dillerinde kullanılıyor. Farsça’ya Türkçe’den geçen 3 bine yakın sözcük var. Fakat en fazla sözcük Sırpça’da kullanılıyor. Bu sayı yaklaşık 9 bindir” diye konuştu.

Belediyeler ile işbirliği yaparak, yabancı ad bulunan iş yerlerinin Türkçe ad ile değiştirilmesi ve Türkçe ad konulmasıyla ilgili belediye meclislerinde karar aldırdıklarını anlatan Akalın, ayrıca bazı ülkelerdeki gibi ithal ürünlerin kullanma kılavuzlarında Türkçeye yer verilmesi gerektiğini bildirdi.

Türkçe’nin Türk milletinin ”Ses Bayrağı” olduğunu söyleyen Akalın, ”Türkçemize sahip çıkalım. Türkçemiz en kutsal varlığımızdır, ortak paydamızdır. Gelecek kuşaklara, Türkçeye yakışır bir Türkçe bırakalım” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkçe Dünyanın En Zor Kaçıncı Dili İçin Yorum Yap