Türkiye Nın En Guzel Resimleri Suphan Yaylasi Van

Türkiye Nın En Guzel Resimleri Suphan Yaylasi Van Uzungöl Yaylaları 4 Kişilik Konaklama Evleri - Bu makaledeki notlar: en güzel yaylalar türkiye nın en..

Türkiye’nin En Güzel Yaylaları

İnsana özgürlüğünü hissettiren yaylalar, serinlemek ve kafa dinlemek için ideal yerler arasında. Karadeniz başta olmak üzere tam bir yayla cenneti olan ülkemizin önde gelen gezgin, fotoğrafçı ve seyahat meraklıları Türkiye’nin en güzel yaylalarını seçti..

Ayder Yaylası (Rize) * * * *
Uzungöl Yaylası (Trabzon) * * * *
Bektaş Yaylası (Giresun) * *
Elmalı Yaylası (Antalya) * *

Ayder Yaylası (Rize)
1987’de Doğu Karadeniz’in ilk turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda, 1350 m. yükseklikte. Çam ormanlarıyla kaplı bu bölgeye ulaşım için asfalt yol yapılınca, turizm potansiyeli de artmış. Ancak bu artış Ayder’in bakir doğasına gölge düşürüyor. Dünyanın en güzel suyuna sahip olan Ayder’de pet şişelerde su satılıyor. Saffet Emre Tonguç, Vedat Atasoy, Mehmet Zaman ve Lütfi Özgünaydın, Ayder’in, ülkemizin en güzel yaylalarından biri olduğunda hemfikirler. Lütfi Özgünaydın, “Şelalesi çok güzel. Su, çok yüksekten dökülüyor. Hiç bitmeyecekmiş gibi bir duygu yaratıyor. Ayder çok özel bir yer,” diyor. Saffet Emre Tonguç ise “Kaplıcalarıyla bitki örtüsü, trekking olanakları ve şelaleleriyle meşhur Ayder Yaylası’nda Kuspuni Oteli ve Haşimoğlu Otel’i tavsiye ederim,” diyor.
Kuspuni Tel: (0464) 657-2052,
Haşimoğlu Tel: (0464) 657-2037.
Otel Yeşil Vadi Tel: (0464) 657 20 50,
Serender Pansiyon Tel: (0464) 657 22 01,
Nehirim Otel Tel: (0464) 657 20 45
(Aldığı oy: 4)* * * *

Uzungöl Yaylası (Trabzon)
Lütfi Özgünaydın, Amelie Edgü, Volkan Konak ve Haluk Özözlü’nün ülkemizin en güzel yaylaları arasında saydıkları Uzungöl Yaylası, jüri üyelerimizden Haluk Özözlü için, ‘zirvede şirin bir göl, taze alabalık, yemyeşil bir ortam, dağ havası, bol su, bungalov tipi ahşap evlerde konaklama’yı ifade ediyor. En güzel yaylalar arasında Uzungöl’ü de sayan Lütfi Özgünaydın ise bir fotoğrafçı gözüyle, “Çok naif. Sisi, ormanı, gölüyle doyumsuz bir güzellik. Hele çeşit çeşit çiçekleri…” diyor. Sadece Uzungöl Yaylası’nı ‘güzel’ bulduğunu belirten jüri üyemiz Amelie Edgü, farklı bir yorumla, ülkemizdeki pek çok yaylayı gördüğünü, ancak hemen hepsinde naylonlarla kaplı evlerin görüntü kirliliği yarattığını; Uzungöl (Çaykara Yaylası) dışında hemen hemen hiçbir yaylanın naifliğini koruyamadığını düşündüğünü belirtiyor. Trabzon’daki Uzungöl Yaylası’nda konaklanabilecek başlıca yerler:
Keleş Otel Tel: (0462) 656 63 21,
Özkan Tesisleri Tel: (0462) 656 61 97
(Aldığı oy: 4)* * * *

Bektaş Yaylası (Giresun)
Tayfun Talipoğlu ve Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden Dr. Mehmet Zaman’ın ülkemizde en çok beğendiği yaylalardan olan Bektaş Yaylası, Giresun’un güneybatısında Dereli ile Bulancak ilçelerinin sınırlarının kesiştiği bir alanda yer alıyor. Yörük Tepesi’nin güneyinde 2000-2250 m yükseklikte. Kır çiçekleriyle ünlü olan yaylada, elektrik, telefon, su gibi altyapı olanakları mevcut. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yayladaki Kurttepe Mevkii, kışın kayak yapmaya uygun. Bektaş Yaylası’nda her yıl ağustos ayının ilk haftasında yayla şenlikleri düzenleniyor. Konaklama için alternatif:
Karagöl Otel Tel: (0454) 388 20 48
(Aldığı oy: 2)* *

Elmalı Yaylası (Antalya)
Kaş’ın üst taraflarında yer alan ve Antalyalıların da yaz sıcaklarından kaçmak için tercih ettikleri Elmalı (Gümbe) Yaylası, Fatih Pınar ve Vedat Atasoy’un tercihleri arasında yer alıyor. 1050 m. yükseklikte bir yayla kenti görünümündeki Elmalı, tarihi dokunun büyük ölçüde korunduğu ender bölgelerden. Elmalı çevresinde yayla turları için de uygun mekânlar var. Çamkuyusu Yaylası’nda sedir ormanları arasında yürüyebilir, dağcılıkla ilgileniyorsanız Kızlarsivrisi Tepesi’ne tırmanmayı deneyebilirsiniz. Elmalı’da toplam 250 yatak kapasitesi olan birkaç pansiyon var.
Uçarsu Pansiyon Tel: (0242) 831 40 61,
Cenk Otel Tel: (0242) 844 39 15,
Zimbad Otel Tel: (0242) 844 34 75
(Aldığı oy: 2)* *

Kafkasör Yaylası (Artvin)
Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 km. güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Yayla, jüri üyelerimizden Tayfun Talipoğlu ve Vedat Atasay’ın ülkemizin en güzel yaylaları arasında saydıkları yaylalardan biri. Ancak burada konaklama imkânı sınırlı.
Artvin Belediyesi’nin bungalovları için Tel: (0466) 212 10 34,
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tesisleri Tel: (0466) 212 11 44
(Aldığı oy: 2)* *

Borçka Karagöl Yaylası (Artvin)
Fotoğraf sanatçısı Burcu Tuğba Düzgüner Borçka Karagöl Yaylası için “Yeşilin sayısız tonuyla süslenmiş bir orman denizinin içerisindeki Karagöl, üzerinde sis bulutlarıyla çok etkileyici görüntülere ev sahipliği yapıyor. Gölün üst kısımlarında yer alan ünlü Otinga Ormanları’nda, vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebiliyor,” diyor. Anzer balı, yayla balı ve bölgede yetişen tütün, Artvin’in temel geçim kaynaklarından. Bölgede kalınabilecek yerler için birkaç alternatif:
Beyazsu Pansiyon Tel: (0466) 415 20 98,
Karagöl Pansiyon Tel: (0466) 475 21 70
(Aldığı oy: 1)*

Çermik Yaylası (Erzurum)
Fotoğrafçı Fatih Pınar’ın Türkiye’deki en güzel yaylalardan biri olarak değerlendirdiği Çermik Yaylası, Deli Çermik Kaplıcası’yla ünlü. Şifa dağıttığı söylenen Deli Çermik’in çamurunun özellikle cilt hastalıklarına ve eklem rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Özellikle ağustos ve eylül aylarında yayla manzarasının tüm özellikleriyle izlenebildiği bölge çam ağaçlarıyla da ünlü. Konaklama konusunda alternatiflerden biri, Erzurum şehir merkezindeki
Otel Polat Tel: (0442) 235 03 63
(Aldığı oy: 1)*

Dokurcun Yaylası (Sakarya)
Dokurcun Yaylası, Haluk Özözlü’nün en sevdiği yaylaların başında geliyor. Haluk Özözlü, Dokurcun Yaylası için, “Sünnet ve Sülüklü gibi set göllerine sahip. Ankara, İstanbul ve Bolu’da yaşayanların hafta sonunda kaçtığı yerlerden biri. Turların vazgeçilmez uğrak noktası. Kolay ulaşım, rüzgâr sesi, temiz hava, bol yeşil,” diyor. Sülüklü, Acelle gibi farklı isimlerle de anılan yaylayı ziyaret etmek isteyenler için konaklama ve yeme içme konusunda birkaç alternatif:
Göynük Otel Restoran Tel: (0374) 451 62 78,
Göynük Belediye Oteli Tel: (0374) 451 60 35,
Estentepe Oteli Tel: (0374) 311 40 84
(Aldığı oy: 1)*

Kadırga Yaylası (Gümüşhane)
Mehmet Zaman’ın en güzel yaylalar arasında saydığı Kadırga Yaylası; Doğu Karadeniz yaylaları içinde en kalabalık ve en eskilerden biri. Tonya, Maçka ve Kürtün ilçelerinin kesiştiği yerde bulunan Kadırga Tepesi’nin yamacında kurulmuş. 2300 m. yükseklikte yer alan ve sadece yaz aylarında iskân edilen Kadırga Yaylası’nın en önemli özelliklerinden biri, çevresindeki yaylaların alışveriş ve eğlence merkezi olması. Temmuz ayının üçüncü haftasının cuma gününde Otçular Şenlikleri düzenleniyor. Yaylada konaklama tesisi yok. Çadır ve kamp imkânı mevcut.
(Aldığı oy: 1)*

Karçal Yaylası (Artvin)
Gezgin, fotoğrafçı Burcu Tuğba Düzgüner, en çok beğendiği yaylalardan biri olan Karçal Yaylası için şunları söylüyor: “Kaçkar Dağları’nın ve Artvin’in panoramik olarak seyredilebildiği bu yayla göz kamaştırıcı manzaralarla süslü. Doğu yüzü uçurum olan ve Kaçkar Dağları’nı bile kıskandıracak güzelliğe sahip bu yaylada zirveden hemen önce bir buzul gölü bulunuyor.” Karçal Dağları’nın eteklerindeki bu yayla, dağdaki patikalardan yaylaya doğru yürüyüş parkurlarıyla ünlü. Yaylada çadırda konaklamak veya kamp kurmak mümkün.
(Aldığı oy: 1)*

Diğerleri
Kardüz Yaylası (Gölyaka-Düzce)
Kavron Yaylası (Çamlıhemşin)
Kozak Yaylası (Bergama ile Burhaniye arasında)
Kusera Yaylası (Maçka-Trabzon)
Kümbet Yaylası (Giresun)
Lişer Yaylası (Trabzon)
Macahel-Gorgit Yaylası (Artvin)
Pokut Yaylası (Çamlıhemşin)
Pozantı Tekir Yaylası (Adana)
Süphan Yaylası (Van)
Şavşat-Karagöl Yaylası (Artvin)
Şolma Yaylası (Maçka-Trabzon)
Topuk Yaylası (Düzce)
Uzunyayla (Kayseri)
Yeşilyayla (Korkuteli-Antalya)

Karadeniz’in En Güzel 10 Kasabası

Yazın Ege ve Akdeniz sahilleri tıklım tıklım doluyor ama hem ılıman iklimi hem eşsiz doğasıyla Karadeniz sahillerini tercih edenler de hiç az değil. Şu anda Karadeniz’in tam sezonu. Yemyeşil yaylalar da, denize girilen plajlar da en güzel zamanını yaşıyor. Yolu Karadeniz kıyılarına düşenler için Karadeniz’in görülmesi gereken en güzel 10 kasabasını seçtik.
1-ağvaMedeniyetlerin uğrak yeri

Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. 7.yy. uzanan tarihin kalıntılarına Ağva’ ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün. Kalemköy’ de Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları, Hacıllı köyünde, 3.yy. sonu – 4.yy. başlarında bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe’ de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır. Ağva’ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boylarını yerleştiği söylenmektedir. Bugünkü Ağvalılar da aynı Türkmen boylarının çocukları olarak biliniyor.

Kusursuz bir çevre

Ağva, Karadeniz kıyısında 3 km. uzunluğunda kumsala sahip. Yerleşim yerleri çoğunlukla hayli içeride ve çamlıkların arkasında yer aldığı için burada deniz kirliliği yaşanmıyor. Kumsal her zaman tertemiz sizleri bekliyor.

Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl mutlaka keşfedilmesi gereken yerler. Gelin Kayası denmesinin sebebi, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi. Gelin Kayasının bu adı almasının sebebine gelince, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi.

2-şile


Mağara ve şelaleleri keşfedin

Şile, İstanbul’a bağlı bir ilçe. Öteden beri İstanbullular için bir hafta sonu adresi. Deli denizi, şelaleleri, mağaraları ve dünyanın ikinci büyük deniz feneriyle ünlü. Fener, Kırım Savaşı sırasında, Karadeniz’den İstanbul’a girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış. Şile’ye İstanbul’dan günübirlik gidilebileceği gibi, konaklama için de sayısız alternatif var. İlçenin görülmeye değer doğal güzelliklerinin başında Onbir Göller Vadisi geliyor. Sofular Mağarası, Meşrutiyet Mağarası, Karabeyli İnleri, Değirmençayırı Şelalesi, Şile Kalesi, Heciz Kalesi, Sarıkavak Kalesi ve Ağlayan Kaya mutlaka görülmesi gereken yerler.

3-çamlıhemşin
Yaylaların en ünlüsü

Rize’ye bağlı Çamlıhemşin deyince akla gelen ilk şey, Ayder Yaylası. Yaylaya Çamlıhemşin içinden geçerek ulaşıyorsunuz. Ayder Yaylası’na çıkarken dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Fırtına Vadisi’nden geçiliyor. Çamlıhemşin’e 19 kilometre uzaklıkta ve 1358 metre rakımlı Ayder’de 2 bin yatak kapasitesine sahip 25 otel ve pansiyon var. Suları 260 metre derinlikten çıkan, sıcaklığı 50 dereceye ulaşan Ayder kaplıcalarını da unutmayalım. Burada trekking yapmak için çok uygun alanlar bulunuyor. Ayder’de her temmuzda boğa güreşleri yapılıyor.

4-borcka

Bir doğa harikası


Artvin’in Borçka ilçesi, doğa açısından çok zengin. 27 km. uzaktaki Karagöl, 19. yüzyıl başında bugünkü Aralık Yaylası’nın yakınlarındaki bir tepenin, heyelan sonucu derenin önünü kapatmasıyla oluştu. Yaşlı ağaçlarla çevrili bölgede vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu ve yırtıcı kuşlar yaşıyor. Gölde sandalla gezmek her zaman bir zevk. Karagöl’de Orman Misafirhanesi var ayrıca çadır da kurulabilir. Camili Havzası (Macahel), Borçka’ya 50 kilometre mesafede, Dünya Bankası ve Küresel Çevre Fonu tarafından tehdit altındaki 25 bölgeden biri. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından da izleniyor. Burada projeler yürüten (örneğin Macahel balı) TEMA Vakfı’nın bir misafirhanesi var.

5-amasra


Bartın’ın 17 km. kuzeyindeki Amasra, kuzeye doğru uzanan bir yarımada. Doğusundaki koya Büyük Liman, batısındakine Küçük Liman deniyor. Burası yazın haftasonları popüler bir nefes alma yeri. Kumsallar, balıkçı lokantaları, Çekiciler Çarşısı daima tıklım tıklım. Bir çok pansiyon ve otel var ama ev pansiyonculuğu da çok yaygın. Romalılar döneminden kalan Amasra Kalesi, Cenova Şatosu, Roma dönemine ait Kuşkayası Yol Anıtı görmeye değer. Sahilden denize girebileceğiniz gibi günlük tekne turlarıyla yarımadanın keyfini çıkarmanız da mümkün.

6-akçakocaDüzce’ye bağlı Akçakoca, Karadeniz’in batı ucunda. Yeşil bitki örtüsü, 35 km. uzunluğundaki kumsal, hem ilçe merkezindeki hem köylerdeki temiz plajlar, akarsular, tarihi evler, kale ve mağaralar sayesinde tanınmış bir turizm adresi. Turizm mevsimi kısa sürdüğü ve turistik altyapıya izin vermediği için gelenler çadır ve karavanlarda konaklıyor. Ayrıca belki Türkiye’deki en iyi ev pansiyonculuğu burada yapılıyor. Kapasitesi 1500 civarında. Ceneviz Kalesi, Sarıyayla Şelalesi, Melenağzı Köyü ve plajı, Çayağzı ve Akkaya plajları gidilmesi gereken yerlerden.

7-çaykaraTrabzon’a 99, Çaykara’ya 19 kilometre uzakta, deniz seviyesinden 1090 metre yüksekte bulunan Uzungöl, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri. Vadinin iki yanındaki yamaçlardan düşen kayaların Haldızen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Burada trekking, kuş gözlemi, botanik amaçlı turlar düzenleniyor. Dağlarda ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu yaşıyor. Çam ve ladin ormanları muhteşem. Ahşap otel ve bungalovlar 1900 yatak kapasiteli. Uzungöl’den güneye doğru Haldızen Yaylası ve Soğanlı dağlarına devam edince 3 bin metre yüksekte karşınıza buzul gölleri çıkıyor: Balık, Aygır, Kara, Sarı, Pirömer, Buzlu, Koyun, Dipsiz, Hatalan, Sırri ve Kazıklı gölleri buzul sularıyla besleniyor.

8-maçkaTrabzon’un Maçka ilçesi, Altındere köyündeki Sumela Manastırı’yla meşhur. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulu bu manastıra Meryem Ana Manastırı da deniyor. Denizden bin 239, Altındere Vadisi’nden 300 metre yükseklikte. Rivayete göre, Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulmuş. Manastırın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiş. 19. yüzyılda büyük binalar ilave edilmiş. 6 katlı manastır 72 odadan oluşuyor. Ne yazık ki freskler yer yer sökülerek alınmış. Sumela Manastırı’na 2 kilometrelik dik bir patikadan sonra 600 metrelik inişli çıkışlı bir dağ yolundan ulaşılıyor.

9-tirebolu


Giresun’un 45 kilometre doğusundaki Tirebolu, M. Ö. 7. yüzyılda Miletoslular tarafından kurulmuş. İsmi “üç şehir” anlamındaki Tripolis’ten geliyor. Bu adı, yanyana bulunan üç buruna veya Sen-Jan, Bedreme ve Andoz isimli üç kaleye bağlayanlar da var. Sen-Jan kalesi Tirebolu’nun merkezinde denize doğru uzanan yarımadada. Denizdeki bir kaya üzerine kurulan kale, 13. yüzyıldan kalma. Tarihi çeşmeler ve 120-130 yıllık konakların tarihi dokuyu hissettirdiği Tirebolu’da Yeniköy Camii, Çarşı Cami ve belediye hamamı, kıyıya yakın küçük bir adacığın üzerindeki taş ekmek fırını da görülmeye değer. Tirebolu’da koy ve plajlar da çok güzel. İlçenin batı girişindeki plaj kumuyla ünlü. Tirebolu’nun yaylalarında trekking ve Harşit Çayı’nda kano rafting yapılıyor.

10-safranboluEski evleriyle ünlü Safranbolu, Kastamonu’ya bağlı. 18. ve 19. yüzyıldan kalma Türk evleri mimarisi, işçiliği, aksesuarlarıyla turistlerin ilgi odağı. Restore edilen konakların bir kısmı otel, bir kısmı da restoran ya da kafe. Konakların kapıları, kapı tokmakları bir müzeye ait parçalarmış hissini uyandırıyor. Arasta Çarşısı belki biraz fazla turistik ama meydandaki kafede oturmak çok keyifli. Safranbolu lokumunu tatmayı ve Cinci Hanı dolaşmayı ihmal etmeyin. Hıdırlık Tepesi’ne çıktığınızda muhteşem bir manzarayla karşılaşacaksınız. Mutfak kültürü de önemli: Safranlı pilavı, cevizli yaprak helvasını tadın. Safranbolu’ya gitmişken Eflani, Yörük Köyü, Ovacık’ı ve bastonlarıyla meşhur Devrek’i de ziyaret edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Nın En Guzel Resimleri Suphan Yaylasi Van İçin Yorum Yap