Türkiyede Toprağın Sanayide Kullanılması

Türkiyede Toprağın Sanayide Kullanılması: Türkiyede Toprağın Sanayid... - Bu makaledeki notlar: Türkiyede Toprağın Sanayide Kullanılması ..

Bu yazı Türkiyede Toprağın Sanayide Kullanılması hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Türkiyede Toprağın Sanayide Kullanılması

Name:	Turkiyede-Topragin-Sanayide-Kullanilmasi.jpg 
Views:	152 
Size:	9,1 KB (Kilobyte) 
ID:	30687Seramik, porselen, çömlek, tuğla ve kiremit üretiminde kullanılan ana ham madde kildir. Geçmişte geleneksel el sanatları şeklinde yapılan seramik ve çömlek üretimi, günümüzde büyük ölçüde fabrikalarda yapılmaktadır. Özellikle 1984’ten sonra kentleşme ile birlikte inşaat sektöründeki gelişmeye paralel olarak artan talebi karşılamak için tuğla, kiremit, seramik, fayans vb. gereçler üreten çok sayıda tesis kurulmuştur.

Tuğla ve kiremit üreten tesislerin yoğunlaştığı başlıca alanlar; Manisa, İzmir, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Çorum, Tokat, Kastamonu ve Bartın’dır. Seramik sanayisinin geliştiği başlıca alanlar ise Kütahya, İzmir, Bozüyük, Söğüt (Bilecik), Çan (Çanakkale), İstanbul ve Kocaeli’dir. Hâlen ülkemizin birçok yöresinde küçük atölyelerde seramik ve çömlek üretimi yapılmaktadır. Ayrıca ülkemizden bazı Avrupa ülkelerine önemli miktarda kil ihraç edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyede Toprağın Sanayide Kullanılması İçin Yorum Yap