Türkiyede Yaşlı Nüfus Oranı

Türkiyede Yaşlı Nüfus Oranı Türkiyede Yaşlı Nüfusu - Bu makaledeki notlar: türkiyedeki yaşlı nüfus türkiyede yaşlı nüfus..

Türkiye'de Yaşlı Nüfus Artıyor!

Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olmakla övünen Türkiye, hızla yaşlanıyor. Türkiye'de şu anda yüzde 8.6 olan yaşlı nüfus oranının 2030 yılanda yüzde 15'e ulaşacağını belirten uzmanlar, “Yaşlılarla ilgili politikalar şimdiden belirlenmeli” dedi.

Yapılan bir araştırma,Türkiye'de yaşlı nüfus ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Yaşlılığın bir sorun olarak görülmediği ülkemizde, 2030'lu yıllarda Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i yaşlı olacak. “Dünyada 629 milyon olan 60 ve daha yukarı yaşlı nüfusun, 2050'de yüzde 14'e ulaşacağı öngörülürken Türkiye'deyse bu orana 2030'da ulaşılması bekleniyor.

Emeklilik ve göç gibi etkenlerin bölgelere göre değişiklik gösterdiğini kaydedilen araştırmada,halen 3.2 milyon yaşlı kırsal alanda, 2.5 milyon yaşlıysa kentlerde yaşıyor. Hızlı göç nedeniyle kırsal kesimin hızla yaşlandığı belirtilen araştırmada,Ege'nin yaşlı nüfus açısından Türkiye genelinin üzerinde olduğu dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarına göre,60 yaş üzerinde nüfus oranı en fazla olan il yüzde 17.6'yla Kastamonu. Onu Sinop, Artvin, Çanakkale, Balıkesir, Burdur, Bolu, Giresun, Kırklareli ve Bartın izliyor. Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis, Bingöl genç nüfusa sahip iller listesinde ilk sıralarda. Onları Kocaeli, İstanbul, Konya ve Ankara izliyor.

TGRT

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyede Yaşlı Nüfus Oranı İçin Yorum Yap