Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri

Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri Haritası - Bu makaledeki notlar: türkiyenin coğrafi bölgeleri Türkiyenin Coğrafi..

Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri Nelerdir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri ve Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri Haritası hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri Nelerdir

Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri Nelerdir

1941 yılında Ankara’da toplanan Birinci Coğrafya Kongresi, uzun süren çalışmaları sonunda Türkiye’yi yedi coğrafi bölgeye ayırmıştır. Adı geçen kongrenin çalışmalarında;

Türkiye’nin üç tarafının denizle çevrilmiş olması, uzun kenarları boyunca kıyıya paralel dağ sıralarının bulunuşu, bu dağların yüksek, ama az engebeli olan orta kesimi deniz etkisinden ayırması, bu yüzden kıyı şeridiyle iç kesimler arasında iklim, doğal bitki örtüsü, tarım çeşitlerinin dağılımı ve bunların ulaşım sistemlerine ve konut tiplerine etkisi gibi etmenler göz önünde tutulmuş ve Türkiye’nin dört kenar bölgeyle üç iç bölgeye ayrılması mümkün olmuştur. Tespit edilen yedi bölgeden ilk dördüne komşu olduğu denizin adı verilmiştir ( Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri). Diğer üç bölge de Anadolu bütünü içindeki yerlerine göre adlandırılmıştır (İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri).

İsim:  turkiyenin_cografi_bolgeleri.gif
Görüntüleme: 1610
Büyüklük:  7,7 KB (Kilobyte)

Karadeniz Bölgesi

Maramara Bölgesi

Ege Bölgesi

Akdeniz Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri İçin Yorum Yap