Türkiyenin En Güzel Çiçekleri

Türkiyenin En Güzel Çiçekleri Türkıyenın En Guzel Çıçegi - Bu makaledeki notlar: turkiyede yabani cicekler türkiyenin en güzel..

Türkiye’nin En Güzel Yaban Çiçekleri – 2


Araştırmacı Erdoğan Tekin’in Şavşat’tan Milas’a, Şemdinli’den Uludağ’a, Toroslar’dan Akseki’nin yaylalarına, Trabzon’dan İstanbul’a kadar dağ-tepe dolaşarak 25 yılda çektiği fotograflardan oluşan ve Türkçe-İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlanan “Türkiye’nin En Güzel Yaban Çiçekleri” kitabının ikinci cildi okuyucuyla buluşuyor.
Doğaseverler ve botanik camiası tarafından büyük ilgiyle karşılanan eserin aynı özenle ve “hocaların hocası” Prof. Dr. Tuna Ekim’in son kontrolüyle hazırlanan ikinci cildi 658 yaban çiçeğini kapsıyor.

Kısa süre içinde 5 bin civarında satan “Türkiye’nin En Güzel Yaban Çiçekleri – I. Cilt” Council on Botanical and Horticultural Libraries’ın yılın kitabı ödülüne, bitki bilimine ve bahçıvanlık literatürüne katkıda bulunması nedeniyle aday seçilmişti. Doğa tutkunları için keyifli bir rehber niteliği taşıyan ve 1010 çiçek ile 1370 fotoğrafı kapsayan esere I. Ciltte 658 yaban çiçeği daha eklendi. Bu anıtsal çalışmada Erdoğan Tekin’e, her biri kendi alanının uzmanı olan 18 botanikçi ve bitki sevdalısı fotoğraflarıyla katkıda bulundu. Eserin iki cildi beraber kutu içinde ve indirimli özel fiyatla okurun ilgisine sunuldu.

“Türkiye’nin En Güzel Yaban Çiçekleri” – I. Cilt (664 Sayfa)
(The Most Beatiful Wild Flowers of Turkey – Volume I)
Erdoğan Tekin
3. baskı, 70 YTL

“Türkiye’nin En Güzel Yaban Çiçekleri” – II. Cilt (456 Sayfa)
(The Most Beatiful Wild Flowers of Turkey – Volume II)
Erdoğan Tekin
3. baskı, 45 YTL

2 Cilt birlikte kutulu, 90 YTL

Türkiye’nin Yaban Çiçekleri – Nazan Öztürk

Türkiye’nin Yaban Çiçekleri – Nazan Öztürk

Hakkında

Yurdumuz yaklaşık 2.5 milyon yıl süren Buzul (Pleistosen) Çağı’nın sonuncusunu en kısa süre ve en uygun şartlarda geçiren ülkelerden birisi olması nedeniyle biyolojik çeşitliliğimiz dünyanın pek çok ülkesine göre daha fazladır.

Bu yüzden yabancılar, özellikle de botanistler, eczacılar, hekimler hatta yüksek bürokratlar zamanımızda olduğu gibi 15. yüzyıldan bu yana Anadolu florası üzerinde araştırma yapmak ve bitki örnekleri toplamak üzere yurdumuzu ziyaret etmişlerdir.

Son yıllarda çeşitli kişi veya kuruluş tarafından satışa sunulan floramıza ait renkli fotoğraflarla bezenmiş Türkçe bitki kitapları arasına Sn. Nazan Öztürk tarafından büyük özveri ile çıkarılan bu yeni kitabın da eklenmesi doğasever halkımıza ve ülkemizi ziyaret edecek olan tüm konuklarımıza doğa gezileri sırasında floramızı tanımaları açısından rehberlik edecektir.

Erdal Üzen
İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi
Botanik A.B.D. Ögretim Üyesi

Künyesi
Nazan Öztürk
· 47 Numara Yayıncılık
· Basım Tarihi : 04 – 2011
· ISBN : 9789944328555
· Sayfa Sayısı : 332
· Etiket Fiyatı : 49.90 TL

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyenin En Güzel Çiçekleri İçin Yorum Yap