Türkiyenin En Uzun Kadını

Türkiyenin En Uzun Kadını Türkiyenin En Uzun Kadınları - Bu makaledeki notlar: türkiyenin en uzun boylu kadını türkiyenin..

En Uzun Boylu Kadın

Dünyanın en uzun boylu kadını 2 metre 36 santimlik Çinli Yao Defen'in ayakkabıları Almanya'da özel yapılıyor.

Vreden'de Bir atölyesi olan George Wessels, Defen'e 57 numaralık bir yazlık sandalet ve iki çift kapalı ayakkabı hazırladı.

Kendisine göre ayakkabı bulamayan Defen'i çok mutlu eden 1.82 boyundaki ayakkabıcı Wessels, Defen'in yanında küçücük kaldı. 34 yaşındaki Yao Defen, tam 200 kilo ağırlığında.

Türkiye 77 Rekorla ”guinness" Kitabında

Türkiye 77 rekorla ”Guinness” kitabında

Türkiye 77 rekorla ”Guinness” kitabında

Dünyanın en uzun boylu adamı, en kısa boylu kadını, en fazla beton blok kıran adamı, ilk kadın savaş pilotu ve daha birçoğu…

LONDRA (A.A) – Türkiye, 1955 yılından bu yana basılan “Guinness Dünya Rekorları” kitabında farklı alanlardaki 77 rekoruyla dikkat çekiyor.
Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Guinness Dünya Rekorları ofisinin girişinde tanıdık bir sima sizi karşılıyor. 2 metre 51 santimetrelik boyuyla dünyanın en uzun boylu adamı rekorunu elinde tutan Sultan Kösen’in dev kartondan resmi, ofisin girişinde bulunuyor.
Bugünlerde İngiliz Channel 4 kanalında kendisiyle ilgili bir belgesel yayımlanan Sultan’la birlikte tüm dünyayı dolaşan ve belgeselde de yer alan Guinness Dünya Rekorları yetkilisi ise Türkçe bilen ve kurumun 6 yıldır insan kaynakları müdürlüğünü yapan Kelly Garrett.
Garrett, ilk kez 2008 yılında rekor için başvuru yapan Sultan ile tanışıyor, ölçümlerini yapıyor ve 2010 yılında Sultan dünyanın en uzun adamı ilan edilerek, kitaptaki yerini alıyor. Sultan ile 14 ülkeyi gezdiğini ve çok yakın arkadaş olduklarını AA’ya anlatan Garrett, 2010 yılında onu Londra’ya da getirdiklerini kaydetti.
Rekorun kayda geçirilmesi için Sultan’ın boyunu günde 3 kez ölçtüğünü ifade eden Garrett, “Çünkü insanın boyunun uzunluğu gün içinde değişir. İnsanın boyu sabah daha uzun, akşam daha kısa olur” dedi.
Sultan’ın dünyanın en uzun adamı olarak rekorlar kitabına girmesi ve kamuoyuna tanıtılmasının ardından çok sayıda belgesel teklifinin geldiğini belirten Garrett, bunun sonucu olarak Channel 4’teki belgeselin çekildiğini kaydetti. Garrett, Sultan’ın tanınmasının tedavisine katkısının da büyük olduğunu ifade etti.
-SON REKOR GALATASARAYLILARDAN-
Türkiye’de Guinness rekorlarına ilginin günden güne arttığını söyleyen Garrett, bu nedenle Türkiye’de büro açtıklarını kaydetti. Türkiye’nin toplamda 77 rekoru elinde tuttuğuna dikkati çeken Garrett, bunlar arasında Sabiha Gökçen’in dünyanın ilk kadın savaş pilotu, Elif Kocaman’ın dünyanın en kısa kadını (72,6 cm), Ali Bahçetepe’nin dünyanın en fazla beton blok kıran adamı (1 dakikada 1,145 beton blok), Mehmet Özyürek’in dünyanın en uzun burunlu adamı (8,8 cm) olduğunu kaydetti.
Garrett, Türkiye’de en son Galatasaraylı taraftarların Spor Toto Süper Lig’de Fenerbahçe ile oynanan derbi maçında, “Bir stadyumda tezahüratla ulaşılan en yüksek ses rekoru”nu kırdığını söyledi. Rekor, 131,76 desibelle kırıldı.
Garrett, Türkçeyi nasıl öğrendiğini sorusuna ise “Annem küçük yaşta Kıbrıs’tan gelmiş. Küçükken Türkçe bilmiyordum. Zaten California’da büyüdüm ve 2000 yılında Londra’ya döndüm. Tatil için Türkiye’ye gittiğimde aşık oldum. Batıdan doğuya kadar her yeri gezdim. Türkçeyi öğrenmeye karar verdim” yanıtını verdi. Kelly Garrett, 6 yıl boyunca kitaplardan Türkçeyi öğrendiğini ve daha sonra Türk arkadaşlar edindiğini söyledi.
-GUINNESS’İN KİTABINA NASIL GİRİLİR-
Guinness Dünya Rekorlar kitabına girmek için, kurumla internet sayfası aracılığıyla irtibata geçilebiliyor. Türkçe dil seçeneğinin de mevcut olduğu sayfada, rekorların kuralları ve rekorun kayda geçmesi için gerekli olan kanıtlar sıralanıyor. Örneğin “tek elinde en fazla yumurta taşıyan adam” rekorunu kırmak isteyen kişinin, bununla ilgili fotoğraf ya da videoyu kuruma e-posta ya da posta aracılığıyla göndermesi gerekiyor. Kurum bu rekorun geçerli ve ilginç olduğuna karar verirse, bu kişinin bulunduğu ülkeye gidilerek rekora şahitlik ediliyor ve kişi rekorlar kitabına giriyor. Rekor denemesi yapmak ve başvurmak ise ücretsiz.
Her yıl yenilenerek basılan kitap, ismini, arkadaşlarıyla iddiaya giren Sir Hugh Beaver’ın sahibi olduğu ve birasıyla da tanınan Guinness şirketinden alıyor. Kitap, bir süre sonra Guinness’ten bağını koparsa da herkesçe tanınan ismini koruyor.
-TÜRKİYE’NİN REKORLARI-
Kitapta en çok rekor kıran ülke, 5 bin 187 rekorla ABD. ABD’yi sırasıyla İngiltere (2 bin 176), Almanya (624), Japonya (570), Kanada (565), Avustralya (563), Çin (454), Fransa (439), İtalya (392) ve Hindistan (300) takip ediyor.
Türkiye ile ilgili kitapta bulunan 77 rekordan bazıları şöyle:
-En uzun boylu adam (Sultan Kösen, 2 m 51 cm)
-En büyük elli adam (Sultan Kösen, 28,5 cm)
-En kısa boylu kadın (Elif Kocaman 72,6 cm)
-İlk kadın savaş pilotu (Sabiha Gökçen)
-En fazla beton blok kıran adam (Ali Bahçetepe, 1 dakikada 1,145 beton blok)
-En uzun burunlu adam (Mehmet Özyürek, 8,8 cm)
-En büyük omlet (4 bin 401 kg)
-En uzun mangal (6 bin 166 metre)
-En büyük sosis (1740 kilogram)
-En büyük mikrop (150 mm)
-Kişi başına en fazla ekmek tüketen ülke (Türkiye, 199,6 kilogram)
-Üç portakalı en hızlı soyup yeme (1 dakika 16 saniye)
-1 dakikada en fazla portakal suyunu sıkma (880 mililitre)
-En hızlı kolbastı dansı (1 dakikada 320 adım)
-Kürekle üç okyanusu geçen ilk kişi (Erden Eruç)
-Üzerinde en fazla kristal bulunan gelinlik (45 bin 24 kristal)
-1 dakikada en fazla yastık kılıfı değiştirme (7 yastık)
-1 dakikada en fazla tişört giyme (25 tişört)
-48 kilo kadınlar silkmede en fazla ağırlık kaldıran halterci (Nurcan Taylan, 121 kilogram)
-56 kilo erkekler silkmede en fazla ağırlık kaldıran halterci (Halil Mutlu, 168 kilogram)
-Halterde en fazla olimpiyat altın madalyası kazanan sporcu (Naim Süleymanoğlu)
-Dünya kupasında atılan en hızlı gol (Hakan Şükür, 11. saniye)
-Bir spor stadyumunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses (Galatasaray, 131,76 desibel)

23 Yaşında Dünyanın En Uzun Kadınlarından Biri!


23 yaşındaki Lindsay Hayward Amerika’nın ve Dünya’nın en uzun kadınlarından biri…
Onu diğer uzun kadınlardan farklı kılan ise dünyanın en uzun sarışını olması ve profesyonel bir güreşçi olması.

2 metre boyunda ve 110 kilo ağırlığında.

Uzun Boylu Olmak En İdeali

Uzun boylu olmak en ideali

Bilim adamları; vücut şekli, boy ve yağ dağılımının “eskiye oranla” sağlık üzerinde daha çok etkisinin olduğunu ortaya çıkardı. İngiltere’den elde edilen veriler, sağlık riskleri göz önünde bulundurulduğunda, en ideal boyun uzun olduğunu gösterdi.

Ancak uzun boylu olmanın da; göğüs kanseri, prostat, kolorektal, lösemi ve lenf kanserine yakalanma gibi kendine özgü riskleri bulunuyor. Bilim adamları, uzun boylu insanların daha çok yaşaması ile kanserin yaşlılık hastalığı olması arasında bir bağ olduğunu düşünüyor.

Diğer taraftan, Bristol Üniversitesi Epidemioloji Profesörü David Gunnell’a göre kısa insanlar kalp hastalıkları ile felce yakalanma riskine sahipler. Gunnell, “Bu yıl yayınlanan ve 4 kadını inceleyenlerin de dahil olduğu birçok çalışma, kısa bacaklı insanların uzun bacaklı insanlara oranla kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Kısa boylu erkeklerin de aynı riskle karşı karşıya olduklarını biliyoruz” dedi.

Bu ay başında New England Journal of Medicine (New England Tıp Dergisi), doğarken fazla kilolu ve 14 yaşında daha uzun olan kızların ileriki yaşlarda göğüs kanserine yakalanma riskinin çok daha fazla olduğunu öne sürdü. Vücut şekli ve sağlık riskleri arasındaki bağlantı, uzun bir süredir inceleniyordu.

Örneğin, yağların kalçalarda ve yanlarda yoğunlaştığı armut şeklinde vücudun yağların belde yoğunlaştığı elma şeklindeki vücuda göre daha sağlıklı olduğunu biliyoruz.
20 yıldan fazla süredir devam eden araştırmalar, elma şeklinde bedene sahip olan insanların kalp ve şeker hastalığına daha çok yakalandığını doğruladı.

2 hafta önce İngiltere Ulusal Obezite Forumu’nda açıklanan yeni rapor, bel genişliği 89 cm’den fazla olan kadınlar ile 101 cm’den fazla olan erkeklerin şeker ile kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin 4 kat arttığını gösteriyor.

Ancak kilo alımı, diyet ve egzersizle kontrol edilebilir. Uzmanlara göre, kilo verin sağlık sorunlarınız azalsın; boy ise, doğmadan önce belirleniyor.

Avustralya’da yapılan bir araştırma, boy ile beslenme arasındaki güçlü ilişkiyi ortaya çıkararak, kısa ve geniş bir nesil büyüttüğümüz hakkındaki endişeleri açığa çıkardı.
Sidney Üniversitesi okutmanlarından Dr Jenny O’Dea, Avustralya’nın birçok fakir bölgesinde yetişen çocuk ve yetişkinlerin boylarının 2 cm uzamasını engelleyen bir çeşit yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğuna inanıyor.

O’Dea; bu çocukların çikolata, şeker, cips ve hafif içecekler gibi kendilerini şişmanlatan besinler tükettiklerini; protein, demir ve kalsiyum gibi potansiyel boylarına eriştirici besinler yemediklerini söylüyor.

Sonuç olarak bu kişiler boylarına oranla şişmanlayarak ileride yakalanabilecekleri hastalıklara davetiye çıkarmanın yanı sıra Avustralya’yı saran obezite salgınına katkıda bulunuyor.

Diğer incelemeler, anne sütüyle beslenmemenin, çocukluk döneminde yetersiz beslenmenin ve düşük sosyo ekonomik geçmişin boy uzaması üzerinde güçlü negatif etkileri olduğunu gösteriyor.

ABD’nin Teksas Eyaleti’nde yapılan bir araştırma, kilolu ancak hareketli erkeklerin zayıf ancak hareketsiz erkeklere oranla daha sağlıklı olduklarını ortaya koydu.

Kategoriden Daha Fazla

Esed’in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18)
İnanın Esed'in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18) isimli bu haber okumaya değer. Lütfen zamanınızı ayırıp okuyun. Ortadoğu haberleri ilginizi ç...
Komik Okul Resimleri
Wh Okulda:)zerdeçaltemizlik kolu başkanı oluncababayagmurlu993'ün eleştirisine mahrus kalıo:) Pratik arkadaşımız nrhnhocasımert41994'den joker hakkı...
Korkunç Efsaneler
Efsane Mi Yoksa Gercek Mi ?Efsane mi Yoksa Gercek mi ?Şehir efsaneleri, ne zaman, nerede, kim tarafından, ne amaçla, nasıl çıkarıldığını kimsenin bi...
Rüyada Cinli Ev Görmek
Rüyada Cin, Peri GörmekCinCin görmek, dünya ve onun gurur vesilesi olan şeyleri uğruna hile yapmaktan sakınmayan kimseye; Görülen cin alim, doktor,...
Dünyanın En Vahşi Yaratığı
Dünyanın En Vahşi Deniz Canlısı: Dunkleosteus10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 mily...

Türkiyenin En Uzun Kadını İçin Yorum Yap