Türkiye’nin Sınır Komşuları Olan Ülkeler Hangileridir?

Türkiye’nin Sınır Komşuları Olan Ülkeler Hangileridir? ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı  türkiyenin Sinir Komşulari Haritasi ve  türkiyenin Sınır Komşuları hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar. Türkiyenin Sahil Uzunluğu Kaç Kmdir ile ilgilenenler için güzel bir not…

türkiyenin sahil uzunluğu kaç kmdir ,türkiyenin doğu komşuları hangileridir, türkiyenin komşu ülkeleri hangileridir, türkiyenin kaç komşu ülkesi vardır, türkiyenin kaç komşusu var, türkiyenin komşuları

Türkiye’nin Sınır Komşuları Olan Ülkeler Hangileridir?

Kısaca Türkiye’nin  Sınır Komşuları Olan Ülkeler Hangileridir? Hakkında Bilgi 

Türkiyenin Doğu, Batı, Güney Doğu sınır komşuları kimlerdir . En Uzun ve En Kısa Kara sınırımız kiminledir sorularının yanıtları bu bilgi notumuzda.

Ülkemizin Sınır komşusu olduğu 8 Ülke bulunmaktadır. . 8333 km lik kıyı şeridine sahip olan ülkemizde komşu ülke arasında en uzun sınırımız Suriye ve ayrıca en kısa sınırımız ise Nahcivan iledir.

turkiyenin-sinir-komsulari

Türkiyenin Doğu Sınırı Komşuları

Gürcistan: Türkiye ile yakın ekonomik bağı olan Gürcistan, Türkiye’den hem ithalat yapmakta hem de ihracat yapmaktadır. Başkenti Tiflis’tir. Bu ülkeye vizesiz olarak gidebilirsiniz.

Ermenistan: SSCB’ye bağlı iken bu birliğin 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ermenistan’ın başkenti Erivan’dır. Yakın ve dostane ilişkilerimiz olmayan Ermenistanın Kardeş Azerbaycan’a ait bir bölge olarak bilinen Dağlık Karabağ bölgesinin %20′sini işgal etmesinden sonra ülkemiz Türkiye, bu ülke ile sınırlarını kapatmıştır.

Nahcivan: Kardeş ülke Azerbaycan’a bağlı özerk bir yönetim birimidir. Başkenti Nahcivandır.

İran: Türkiye’nin sınır komşuları arasında olan ülkelerden, yüz ölçümü olarak Türkiye’den büyük olan tek ülke İrandır. Başkenti İse Tahren Kentidir.

Türkiyenin Güneydoğu komşusu

….

Irak: Zengin petrol ve doğalgaz yatakları ile Mezopotamya bölgesindeki verimli toprakları ile su kaynakları nedeniyle  jeopolitik bir önemi oldukça yüksek olan Irak, İran’dan sonra yüz ölçümü en büyük ülkedir. Başkenti ise Bağdat’tır.

Türkiyenin Güney Sınır komşusu

Suriye: Başkenti Şam olan Suriye Son zamanlarda yaşanılan siyasi karışıklarlar ile ön plandadır.

Batı komşuları

Bulgaristan; Başkenti Sofyadır.

Yunanistan; Başkenti Atina olan Yunanistan tarihi ve turizmi ile bilinen bir ülkedir.

Vikipedi TR & notusta Genel Kültür Ansiklopedisi

Türkiyenin doğu komşuları hangileridir, Türkiyenin kaç komşu ülkesi vardır, Türkiyenin kaç komşusu var, Türkiyenin komşu ülkeleri hangileridir, Türkiyenin komşuları, türkiyenin sahil uzunluğu kaç kmdir

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’nin Sınır Komşuları Olan Ülkeler Hangileridir? İçin Yorum Yap