Türkiyenin Yaşayan En Yaşlı İnsanı

Türkiyenin Yaşayan En Yaşlı İnsanı Dünyada En Uzun Yaşayan İnsan - Bu makaledeki notlar: dünyanın en uzun yaşayan insanı türkiyenin..

167 Yıl Yaşamış Bir Türk. Zaro Ağa.


Zaro Ağa…

Bugüne dek yapılan araştırmalar, en uzun yaşayan insanın tam 253 yıllık bir ömür sürdüğünü gösteriyor. Düşünmesi bile yorucu… İnsanlığın çağ değiştirdiği dönemlerde; o çağlardan birine, başından sonuna tanık olunacak kadar uzun bir süre.
Üstelik de çok eski zamanlara ait değil dünyanın “en uzun ömür” lü insanının yaşadığı yıllar…
1680’de doğup 1933’te ölmüş bir Çinli bu…
Adı sanı bilinmiyor. (Ya da biz bilmiyoruz.) Oysa, uzun yaşayanlar arasında adısanı bilinen; üstelik bu coğrafyada, bizim ülkemizde yaşayan, bizim vatandaşımız olan biri daha var:
Zaro Ağa … Zaro Ağa 1777’de Bitlis’in Mutki ilçesinin Meydan köyünde doğmuş; 1934’te İstanbul’da ölmüş..
Mezarı İstanbul’da Eyüp Kabristanı’nda. Yani en uzun yaşayan Çinli ile en uzun yaşayan bizim Zaro Ağa, arka arkaya göçüp gitmişler bu dünyadan.
Yirminci asrın temellerinde cehennem ateşinin yakılmaya başlandığı yıllarda yani.
Yaşayıp da ne göreceklerdi ki daha? Kan ve ölümden başka…

Bugünlerde “antiaging” e filan sarılıp ömrünü uzatabildiğince uzatmak ve de olabildiğince genç kalmak isteyenlerin”nafile” çabalarına bakınca; Zaro Ağa’nın ilginç ve trajik öyküsüne göz atmanın sayısız yararları olabilir.
Zaro Ağa dünyaya geldiğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun başında I. Abdülhamit tahtta oturmaktaydı.
“İlk” gençlik yıllarında İstanbul’a göç ettiğinde padişah III. Selim’di.
Şimdi yanlarından geçip gittiğiniz Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı’nda onun emeği vardı. Hepsi o yıllarda inşa edilmişti ve Zaro Ağa bu tarihi yapıların inşaatında çalışmıştı.
Uzun yaşamı boyunca saltanatını gördüğü padişahları saymaktan yorulursunuz: I. Abdülhamid, III. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, V.Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşat ve Vahdettin…
Kabakçı Mustafa İsyanı’na, Yeniçeriliğin kaldırılışına, Tanzimat’a, Birinci ve İkinci Meşrutiyet’in ve Cumhuriyet’in ilanına tanık oldu.
Kırım Harbi, Rus Harbi, Plevne, Kafkas Savaşı, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, işgal yılları ve İstiklal Harbi’ni yaşadı.
İstanbul’daki ömrünü Tophane’de küçük, mütevazı bir evde geçirdi. Erken yediği akşam yemeklerinde sofrasında sadece yoğurt ya da sadece ekmekle ayran bulundururdu. Tam 100 yıl bu alışkanlığını değiştirmedi.
Uzun yaşamak isteyenlere; “Bol bol yoğurt yeyin!” derdi.
157 yıllık hayatında tam 20 kez evlendi. Siirt ve İstanbul’daki “karı”larını hiç ihmal etmedi ama çocuklarının ve torunlarının sayısını o da bilmiyordu.
İstanbul’da hamallık da yaptı. Hamallar Teşkilatı’nı o kurdu.
Ancak, hazin öykü bundan sonra başladı: İki Amerikalı Musevi, Zaro Ağa’yı “yeni bir hayat vaadi” yle Amerika’ya gitmeye ikna etti.
Zaro Ağa, New York’ta büyük bir törenle karşılandı.
Ancak onu götürenlerin niyetleri başkaydı: Özel bir kostüm giydirip, sirklerde “dünyanın en yaşlı insanı” diye teşhir ettiler.
Fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolardı. 150 yaşındaki Ağa’yı, eyalet eyalet dolaştırıp posasını çıkardıktan sonra, beş parasız getirip İstanbul’a bıraktılar.
Zor geldi Zaro Ağa’ya yaşadıkları. 29 Haziran 1934’te Şişli Etfal’de öldü. 157 yaşına kadar sapasağlam ve doktora gitmeyen Ağa’nın son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme ortaya çıkmıştı.
Toprağa verilirken, torununun torunlarından biri şöyle bağırıyordu:
“Hoy hooy öldü babam! Dünyasına doyamadan gitti!”

“Antiaging” mi?
“Sirk kahramanı” olmadan göçüp gitmek en iyisi değil mi? Bir de Eyüp Kabristanı’nda,mezar taşındaki yazı en doğrusu değil mi:
“Az yaşa, çok yaşa, akıbet er geç gelir başa!”

256 Yaşına Kadar Yaşayan Adam..

Öldüğünde 256 yaşındaydı. Time dergisine haber oldu. Uzun yaşamının sırrı ise ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ üçlüsünde yatıyor.

İnanılmaz ama gerçek. Çinli Li Ching-Yuen’in 256 yaşında öldüğü iddia ediliyor. Üstelik bu iddia dünyanın en prestijli dergisi olan Time’da bile yer buldu. Dergi Yuen’in 250 yaşına kadar yaşamasının sırrının ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ üçlüsünde olduğunu yazdı.

Çinli bir bitki bilimci, dövüş sporcusu ve taktik veren olan Li Ching-Yuen, 1736’da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 yılında öldüğünde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı.

UZUN YAŞAMIN SIRRINI ARAŞTIRDI

‘Li Ching-Yuen 1677’de Chyi Jiang Hsie, Szechuan köyünde doğmuş olması gerekiyor. Hayatının çoğunu dağlarıne eteklerinde bitkiler toplayarak ve uzun yaşamın sırlarını araştırarak geçirdi.

1748 senesinde 71 yaşındayken Çin ordusuna dövüş öğretmeni ve taktik danışmanı olarak katılmak üzere Kai Hsien’e taşındı. 1927’de kendisi komutan Yang Sen tarafından davet edildi. Komutan yaşına rağmen onun gençliğinden, gücünden ve yiğitliğinden oldukça etkilenmişti.”

Eve döndükten bir yıl sonra öldü. Bazıları onun doğal nedenler yüzünden öldüğünü söylese de bazıları arkadaşları ölmeden önce ‘bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım. Artık eve gidiyorum’ dediğini iddia ediyor.

Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda Usta Li’nin cevabı her zaman şunlardı:

-Temiz bir kalbin olsun
-Bir kaplumbağa gibi otur
-Bir güvercin kadar hayat dolu yürü
-Bir köpek gibi uyu.

256 Yıl Yaşamış

Bu Adam Tam 256 Yıl Yaşamış… 256 yıl yaşadı! Çinli Li Ching-Yuen’in 256 yaşında öldüğü iddia ediliyor. Üstelik bu iddia dünyanın en prestijli dergisi olan Time’da bile yer buldu. Dergi Yuen’in 250 yaşına kadar yaşamasının sırrının ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ üçlüsünde olduğunu yazdı. Çinli bir bitki bilimci, dövüş sporcusu ve taktik veren olan Li Ching-Yuen, 1736’da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 yılında öldüğünde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı. Li Ching-Yuen’in 1677’de Chyi Jiang Hsie, Szechuan köyünde doğmuş olması gerekiyor. Yuen, hayatının çoğunu dağlarıne eteklerinde bitkiler toplayarak ve uzun yaşamın sırlarını araştırarak geçirdi. 1748 senesinde 71 yaşındayken Çin ordusuna dövüş öğretmeni ve taktik danışmanı olarak katılmak üzere Kai Hsien’e taşındı. 1927’de kendisi komutan Yang Sen tarafından davet edildi. Komutan yaşına rağmen onun gençliğinden, gücünden ve yiğitliğinden oldukça etkilendi. Eve döndükten bir yıl sonra öldü. Bazıları onun doğal nedenler yüzünden öldüğünü söylese de bazıları arkadaşları ölmeden önce ‘bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım. Artık eve gidiyorum’ dediğini iddia ediyor. Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda Usta Li’nin cevabı her zaman şunlardı: Temiz bir kalbin olsunBir kaplumbağa gibi oturBir güvercin kadar hayat dolu yürüBir köpek gibi uyu.

Dünyanın En Yaşlı Adamı Türkiye’de Yaşayan Nuri Öztünç …


3 padişah, 11 cumhurbaşkanı ve 60 hükümet gören 125 yaşındaki Nuri Öztunç’un çocukları babalarının dünyanin en yaşlı insanı olduğunun kanıtlanabilmesi için yetkililerden yardim beklediklerini söyledi. Öztunç, parasızlik nedeniyle çok geç evlendiğini, 8 çocuğu, 150 torunu ve 20 torununun torunu olduğunu ifade etti.

Nüfus kayıtlarına göre Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 1 Temmuz 1885’te dünyaya gelen Nuri Öztunç, 125 yaşında. Sağ bacağındaki sorun dışında herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan Öztunç’un en büyük isteği doğup büyüdüğü topraklara dönebilmek.

Antalya’ya 25 yıl önce bazı aile üyeleriyle göç eden Nuri Öztunç, Kuzeyyaka Mahallesi’nde oğlu Lezgin Öztunç’un evinde yaşamını sürdürüyor. Türkçe bilmeyen Öztunç’a torunları yardımcı oluyor.
Öztunç, Osmanlı padişahları Sultan Abdülhamid, Sultan Mehmed Reşad ve Sultan Mehmed Vahidettin dönemlerini görüp yaşadığını anlattı. Sultan Reşad döneminde Türk parasının daha değerli olduğunu ifade eden Nuri Öztunç, parasızlık nedeniyle çok geç evlendiğini, 8 çocuğu ve 150 torunu ve 20 torununun torunu olduğunu anlattı.

Öztunç, uzun yaşamasında en önemli etkinin yaşadığı topraklarda saklı olduğunu, ‘tamamen yeşil ve doğal gıdalar tükettiğini’ ifade ederek, ‘Gençliğimde her işi yapıyordum. Çok dinç ve hareketliydim. Şimdi ise istediğim yemekleri değil, her şeyi yemek zorunda kalıyorum’ dedi.
Çanakkale Savaşı’nı çok iyi anımsadığını anlatan Öztunç, Atatürk’ü görmediğini, ancak Kurtuluş Savaşı’na katılan arkadaşlarından, Atatürk’e ve savaşa ilişkin anılarını köyünde büyük bir hayranlıkla dinlediğini belirtti.

Nuri Öztunç’un 4. oğlu Adil Öztunç da, babasının yaşını öğrenenlerin ‘Neden bunu yetkililere bildirmiyorsunuz, bu bir dünya rekoru’ dediklerini dile getirerek, ‘Bizler bunun için nereye nasıl başvuracağımızı bilmiyoruz. Bu nedenle bugüne kadar bir girişimiz olmadı. Babamın dünyanın en yaşlı insanı olduğunu kanıtlayabilmemiz ve başvurabilmemiz için ilgililerin ve yetkililerin bizlere yardımcı olması gerekiyor’ dedi

Öztunç’un 12 yaşındaki torunu Nazlı Öztunç ise, dedesinin yaşını duyan arkadaşlarının buna ilk anda inanmadıklarını, sonra kendisini tanıştırınca büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Öztunç, ‘Bize Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde yaşadıklarından çok memleketinde neler yaptığını anlatır. Doğup büyüdüğü yerleri çok seviyor’ diye konuştu.

Dünyanın En İnanılmaz Vücut Özelliğine Sahip On İnsan

En İnanılmaz Vücut Özelliğine Sahip 10 İnsan

Çoğu Guinnes rekorlar kitabına girmeye hak kazanmış birbirinden ilginç vücut özelliklerine sahip insanları gördüğünüzde şaşıracak ve bu da mı oluyormuş diyeceksiniz. Dünya’nın en uzun sakallı kadınından; en ince bellisine kadar işte listemiz:
10-Frank Arnes: Dünya’nın en uzun kaşı- 9,5 cm
New York’da yaşayan Frank, 9,5 cm lik kaşlarıyla dünya’nın en uzun kaşlı insanı. 2003 yılında rekor için Guinness’le irtibata geçen Frank böyle bir rekorun olmadığını görünce de çok şaşırmış. Yani ne yapıyoruz önce Guinness’in kategorilerini öğreniyoruz sonra bir şey yapmaya başlıyoruz. Yoksa siz de Frank gibi eli boş kalırsınız.
9-Vivian Wheeler: Dünya’nın en uzun sakallı kadını-27,9 cm
27,9 cmlik sakalıyla Vivian dünyanın en uzun sakallı kadını ünvanının sahibi. Babasının yoğun ısrarlarına rağmen Vivian 1993 yılından beri traş olmuyor. Sakala karşı ekstra bir sevgisi var herhalde.

8- Cathie Jung: Dünya’nın en ince beli-38 cm
Bu resimde kesinlikle photoshop yok. 38 cmlik beli ona gerçek bir kum saati görünümü veriyor. Kendisini Korselerin Kraliçesi olarak tanıtan Cathie, bu ölçüye ulaşmak için yıllar boyunca çok dar korseler giymiş ve 2007 yılında Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmış. Cathie şu an yaşayan en ince bele sahip olma rekorunu elinde tutarken, gelmiş geçmiş en ince bel ise 33 cm ile Ethel Granger’a aitti.

7- Radhakant Baijpai: Dünya’nın en uzun kulak kılı-25 cm
Hint asıllı Radhakant’ın hayattaki en büyük amacı dünyanın en uzun kulak kılına sahip olmakmış. 2003 yılında 13,2 cm olan kıllarıyla Guinness rekorlar kitabına girmeyi başaran Radhakant bundan sonra daha da hırslanmış ve kulak kıllarını bakımlarla birlikte 25 cm’e kadar uzatmış.

6- Svetlana Pankratova: Dünya’nın en uzun bacakları-130 cm
Svetlana Pankratova adlı Rus bayan Guinness Rekorlar kitabına göre dünyanın en uzun bacaklı kadını. Boyu 1,96 cm olan Svetlana’nın ayakları ise 46 numara. Bacaklarının aşırı uzunluğuna rağmen gövdesinin boyutları normal olduğu için dünyanın en uzun kadını ünvanına sahip değil.

5- Mehmet Özyürek: Dünya’nın en uzun burnu-11 cm
İşte sonunda bizden biri. Mehmet bey 1949 doğumlu ve dünyanın en uzun burnuna sahip. 2007 yılında 11 cm ölçülmüş. Kendisi şu an Artvin’de yaşıyor.

4- Devendra Harne ve Pranamya Menaria: En çok parmak sahipleri-25
Bu iki hintli çocuk 25 parmakla(13 ayak,12 el) dünyanın en çok parmağı olan insan ünvanını taşıyorlar. İkisi de polidaktilizm hastası.

3- Lee Redmond: Dünya’nın en uzun tırnakları
Utah’lı Lee Redmond 1979 yılından beri tırnaklarını hiç kesmemiş ve 8,65 m’ye ulaşıncaya kadar tırnaklarına iyi bir bakım uygulamış ve sonunda da Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmış. Ama ne yazık ki 2009 şubat ayında bir trafik kazasında tırnakları kırılmış.Çok da yazık olmamış aslında çünkü fotoğrafta bize bir cadıyı anımsatıyor.

2- Annika Irmler: En uzun kadın dili-7 cm
Alman öğrenci Annika, 7 cm lik diliyle Guinnes rekorlar kitabına girmiş. Hamburg yakınlarında yaşayan 12 yaşındaki Annika, diğer arkadaşları bir dondurmayı yemek için ellerini kullanırken , o sadece diliyle dondurma ve külağı aynı anda yalayabiliyor.
1-Lui Hua: Dünyanın en büyük eli-sol baş parmağı 25,9cm
Çinli Lui Hua makrodaktili isimli bir hastalığın mağduru. 2007 yılında hastaneye götürüldüğünde sol baş parmağı 25,9 cm, işaret parmağı ise 30 cm olarak ölçülmüş. Birçok cerrahın katıldığı 7 saat süren ameliyatla elinden 5 kg lık et ve kemik ayırılmış.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyenin Yaşayan En Yaşlı İnsanı İçin Yorum Yap