Turna Kuşu Japonlar

Turna Kuşu Japonlar Turna Kuşu Japonya - Bu makaledeki notlar: turna kuşu turna kuşu japonlar turna..

Turna

Turna

Siyah benekli, gri ya da beyazımsı renkli, uzun bacaklı ve uzun boyunlu, çok geniş kanatlı büyük kuş

Güney Amerika dışında, bütün dünyaya yayılan 14 turna türü bilinmektedir. Boyları 80 cm ile 2 m arasında değişir. Hepsi açık alanlarda yaşar, bataklık, bozkır, tundra, savan ve yerde yuva yapar. Ses yükseltici uzun solukborusu nedeniyle sesi çok uzaklardan duyulur,rahat uçar, ılıman ülkelerde yaşayan türler uzun göçlere girişir; tropikal ülkelerde yaşayanlar yerleşiktir.Turnalar daha çok bitkisel kesimleri sever. Türkiye’de turnaların sonbaharda Afrika’ya, ilkbaharda Rusya’ya doğru uçtukları görülür.

Turna Kuşu

Kitabın konusu, Japonya’da yaşamış olan küçük bir kızın gerçek hayat hikâyesine dayanıyor.

II. Dünya Savaşı’nı sona erdirmek amacıyla, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından Hiroşima’ya atom bombası atıldığında küçük Sadako bu şehirde yaşıyordu. Atom bombasının yaydığı radyasyon sonucu lösemiye yakalanan Sadako Sasaki, 10 yıl sonra öldü.

***

Sadako’nun gösterdiği cesaret, onu Japon çocuklarının gözünde kahraman yaptı.
***

1954 yılının bir ağustos sabahı Sadako giyinir giyinmez dışarı koştu. Sabah güneşi koyu renk saçında ışıltılar saçıyordu. Gökyüzü masmaviydi, buluttan eser yoktu. Bu aslında iyi işaretti. Sadako her zaman bir şansın doğacağını umut ederdi. Evine döndüğünde kız kardeşiyle iki erkek kardeşini hâlâ mışıl mışıl uyurken buldu. Sadako birçok iyi şans işareti daha bulmuştu ancak işaretler güzel şeyler getirmedi ona. Sadako o felaket gününden sonra hastalandığını öğrendi.

“Kâğıttan Bin Turna Kuşu” efsanesi der ki: Bir insan hastalandığında, kâğıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa, bunu gören tanrılar bu kişiyi sağlığına kavuşturacaktır. Bunu bilen Sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp, kâğıt turnaları katlamaya başlar ve konuşur turnalarıyla: “Kanatlarınıza ‘huzur’ yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.”

Ne yazık ki, bu küçük Japon kızının yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmeyecek ve 25 Ekim 1955 günü 644. turnayı katlarken hayata gözlerini yumacaktır. Yine de arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. Turna kuşu, o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir. Postacılar Sadako öldükten sonra, aylar boyunca, diğer çocukların yapıp yolladığı kâğıttan turna kuşu taşırlar hastaneye, bu turna kuşlarının sayısı şimdi milyonlara ulaşmıştır. Kuşlar, günümüzde Japonya’da bir müzede sergileniyor. Sadako Sasaki anısına Hiroşima’da bir anıt da yapılmıştır. Ayrıca ABD’deki Seattle Barış Parkı’nda bir heykeli bulunmaktadır.

Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu

Yazar: Eleanor Coerr

Çeviren: Zuhal Yeke

Yayın yılı: 2002

Sayfa sayısı: 80

Kağıt: Ebat: 13,5 cm x 19,5 cm

Kapak: Karton

ISBN: 975-6580-58-5

Barkod: 9756580585

Etiket fiyatı: 5.00 TL

Türkiye’nin Turnaları

Dünya genelinde varlık gösteren turna türlerinden ikisi; turna (Grus grus) ve telli turna (Anthropoides virgo), Türkiye’de düzenli olarak görülüyor. Turna Sultan Sazlığı, Doğubeyazıt Sazlıkları gibi, İç ve Doğu Anadolu’daki bazı alanlarda az sayıda ürerken, telli turna ise Doğubeyazıt ve Muş Ovası çevresini üreme alanı olarak seçiyor.


Telli Turna (Anthropoides virgo)

Telli Turna (Anthropoides virgo)

Telli Turna (Anthropoides virgo)


Turna

Aşk, özlem, şans, bereket… Anadolu kültüründe en çok kullanılan semboller arasında yer alan turna, dağılım gösterdiği bütün coğrafyalardaki farklı kültürlerde benzer değerlerin ortak sembolü olmuş. Japon kültüründe uzun ömür, mutluluk, güzellik, şans ve bereketin simgesi olan turnanın Türk kültüründe taşıdığı değerler de Japon kültürüyle benzerlik gösteriyor: Anadolu’da, halk türkülerine konu olan turna uğur, bereket, refah ve bolluğu simgeliyor. Uğur getirmesi için gelinlerin başına turna teli (tüyü) takılıyor ya da turnaların, konduğu tarlaya bereket getirdiğine inanılıyor. Adı, halk türkülerinde gurbetteki sevgiliye selam götüren bir dost olarak anılan turna aynı zamanda genç kızların güzelliğini anlatmak için bir simge olarak da kullanılıyor.


Turna

Turna adının Japonca’dan türediği tahmin ediliyor. Japonca’da turu, turna anlamına geliyor. Bu kelimenin tu (dizi, takip) ve ryudo’dan gelen ru (akmak) kelimelerinin birleşiminden türediği düşünülüyor. Ses benzeşmesi nedeniyle turna adı Azerice durma, Türkmence durna, Kazakça tırna ve Kırgızca, Özbekçe ve Uygur Türkçesi’nde de turna olarak kullanılıyor.


Turna

Üreme döneminde bireyler, çiftler veya gruplar halinde sergiledikleri kur davranışı ise, turnaların en karakteristik özellikleri arasında yer alıyor. Bu kur davranışı, içerdiği ahenkli, estetik figürler nedeniyle “turna dansı” olarak adlandırılıyor. Birbiri etrafında dönme, uyumlu dairesel veya zikzak yürüyüş, sıçrama, kanat vuruşu, hareketsiz kalma, gagalarını eğerek yerden aldıkları çalı-çırpıyı havaya atma gibi karışık bir seri hareketten oluşan bu dansla turnalar, kendilerini eşlerine beğendirmenin yanı sıra üreme alanlarını korumayı da amaçlıyorlar. Dünyadaki 15 tür turnadan ikisi; turna (Grus grus) ve telli turna (Anthropoides virgo), Türkiye’de düzenli olarak görülüyor. Türkiye’de en çok görülen turna türü olan turna (Grus grus), halk arasında, göç sırasındaki uçuşlarında V şeklinde düzgün sürüler oluşturmalarıyla biliniyor. Uçuştaki sert ve yankılı tipik ötüşü (kruu kr), gri gövdesi, konmuş durumdayken çalıyı andıran kuyruğu, boynun yarısına kadar uzanan siyahlığı ve gözünün arkasından başlayıp, incelerek boynun arkasında birleşen beyaz şerit ve tepesindeki kırmızılık ile kolayca tanınabilen turnanın boyu 110-120 cm’yi buluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Turna Kuşu Japonlar İçin Yorum Yap