Uçuk Neden Çıkar

Uçuk Neden Çıkar Dudakta Uçuk - Bu makaledeki notlar: uçuk neden olur uçuk neden çıkar..

Uçuk Neden Çıkar?

Çoğu insanın büyük derdi olan uçukğun çıkma sebebini biliyor musunuz ?

Pek çok sağlıklı insan tekrarlayan ağız yaralarından şikayetçi! Peki bu ağız yaralarının nedenlerini biliyor musunuz?

En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve aft (aftöz ülser)’dır. Ağızda görüldüğünde birini diğerinden ayırmak güçtür. Bu iki lezyonun nedeni ve tedavileri tamamıyla farklı olduğundan ayırımı çok önemlidir.

Uçuk nedir?

Bunlar sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

Nedenler:

Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

Uçuk yayılabilir mi?

Evet. Uçuk patladıktan tamamen iyileşene kadar ki süre enfeksiyonun yayılımı için en riskli dönemidir. Virüs gözlerinize, cinsel organlara ve diğer insanlara da bulaşabilir.

Önleme önerileri:

– Bir lezyon görüldüğünde ağız içi, burun içi, cinsel bölge gibi mukoz zarlar enfeksiyona karşı korunmalıdır.

– Uçuğu sıkıştırıp patlatmayın.

– Birine dokunurken ya da göz veya cinsel bölgelerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.

Tüm uyarılara rağmen herpes virüsün uçuk olmadan da ulaşabileceği unutulmamalıdır.

Tedavi

Günümüzde kesin tedavisi yoktur ancak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. Doktor ya da diş hekiminizden son gelişmeler hakkında bilgi almak için irtibat kurun.

Aft nedir?

Aft dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserlerdir. Oldukça ağrılıdırlar ve 5-10 gün sürerler.

Neden?

Nedenleri hakkındaki eldeki en iyi kanıtlar stres, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddelere maruz kalma gibi durumlarda lokal bağışıklık cevabında değişiklikler meydana gelmesidir.

Aftöz ülser yayılabilir mi?

Hayır. Nedeni bakteri ya da bir virüs olmadığı için lokal yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz konusu değildir.

Tedavi

Tedavi direkt olarak az önce bahsedilen rahatsızlık verici durumların ortadan kaldırılması ve enfeksiyondan korunma ile olur.

Triamkinalon gibi haricen kullanılan bir kortikosteroid ilacı da yardımcı olur. Günümüzde kesin tedavisi bulunamamıştır.

Diğer yaralar:

İki haftadan uzun süren iyileşmeyen ağız yaralarında doktorunuza ya da diş hekiminize başvurmalısınız.

Dudakta Uçuk Neden Olur

Uçuk Dudakta veya burun kenarında hafifçe sismis kırmızı ve agrılı bir leke seklinde beliren bir hastalıktır.

Nedeni tükürükte bulunan bir çesit virüstür. Daha ziyade atesli hastalıklar ve soguk algınlıgı sırasında görülür.

Tıp dilinde herpes simplex denir. Dudak veya burun kenarında meydana gelen kırmızı lekeler bir süre sonra su toplar küçük kabarcıkar meydana gelir. Birkaç gün sonra da sararırlar ve kabuk baglarlar.

Herpes uçuk içi sıvı dolu vezikül. salgın menenjit Menegokok adı verilen bir çesit mikrobun; beyin zarına yerlesmesi ve orada iltihaplanmalar meydana getirmesi sonucu ortaya çıkan bulasıcı ve tehlikeli bir hastalıktır.

Hastalık bogazlarında mikrop tasıyan hastalar veya kendileri hasta olmadıkları halde bogazlarında menenjit mikrobu tasıyan saglam kimseler tarafından bulastırılır.

Hastalık çogu kere üsüme titreme ve atesin birdenbire yükselmesiyle baslar. Halsizlik basagrısı ve kusma görülür.

Dudak ve burun deliklerinin kenarlarında uçuklar belirir. Gözlerini açmakta zorluk çeker. Bir süre sonra ensesi sertlesmeye ve basını öne egememeye baslar. Hiç vakit geçirmeden tedaviye baslamak sarttır. Aksi halde ölümle sonuçlanabilir.

Bu günkü tedavi yöntemleri sayesinde hastanın saglıgına kavusması mümkündür.

Salgın menenjit salgını sırasında saglıklı kimseler hastalarla görüsmemelidir. Kalabalık yerlere gidilmemelidir.

Bütün vücudun özellikle agız ve burunun temiz tutulması gerekir.

Uçuk Nedir Nasıl Korunulur

Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır.
Uçuk Nedir?
Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır.
Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun %80’inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini göstermektedir. Günümüzde Türkiye’de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeniyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir.

Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir?
Uçuk çıkacak bölgede 0-24 saat önceden gıdıklanma, karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir.
Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir.
Kabarcıklar patlayarak ülserler oluşur ve bu dönemde uçuk cok ağrılıdır.
Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.
Kabuklanma başladığında uçuk küçülmeye başlar.
İyileşme döneminde uçuk üstünde oluşan kabuk düşer, yerine kuru ve gergin bir doku oluşur.
Uçuk Bulaşıcı mıdır? Nasıl Bulaşır?
Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalarla ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine (genital bölge gibi) de bulaştırılabilir.

Dikkat ! Uçuk Bulaşıcıdır.

Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin “Sevgi dolu” öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır.
Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.
Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır.
Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur).

Uçuk Neden Nükseder / Tekrarlar?
Uçuğa neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptıktan sonra o bölgeye yakın sinir düğümüne yerleşir ve uçuk oluşmasını tetikleyen faktörler devreye girene, yani vücudun zayıf düştüğü ana kadar orada kalır.
Uçuk Oluşumunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?
Stres
Ateş, soğukalgınlığı, grip
Aşırı güneş ışınları ve ultraviyole ışınlar
Hormonal değişimler (hamilelik, adet dönemi)
Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
Dişe yapılan müdahaleler (diş çekimi dolgu vb.)
Diğer enfeksiyonlar
Aşırı alkol
Uçuktan Nasıl Korunulur?
Öncelikle uçuğun nüks etmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir.
Strese bağlı olarak gelişiyor ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek.
Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak.
Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir.
Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir. Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla bir antiviral krem uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya sıklıkla uçuk geçiriyorsanız doktorunuzla görüşerek antiviral tabletlerden koruyucu olarak yararlanılabilinir.

Uçuktan uzak kalabilmek için sağlıklı beslenmek de önemli. Yapılan araştırmalar bazı yiyeceklerin uçuk oluşumunu azaltırken, bazılarının da uçuğun tekrarlanmasını kolaylaştırdığını göstermektedir. Araştırmacılar diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için Lisin içeren besinleri almalarını, Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarını önermektedirler. Bu amaçla diyetlerde Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayası, fasulye ve balık besinleri alınmalı, Arjinin içeren çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm, mısır gevreği gibi yiyeceklerden uzak kalınmalı.

Uçuk Neden Çıkar Diye Hiç Sordunuz Mu?

Uçuklaya uçuklaya bir hal olan dudaklarımız belki de bıkmıştır şu sorundan. Uçuk gibi Allah belanı versin senin be!

Aslında bir virüs olan uçuk dudağı yara yapar ve kaşındırır. Kesip atasımız gelir dudaklarımızı. :S

Peki hiç uçuk neden çıkar diye sordunuz mu kendinize?

Hayır, dimi?

O zaman ben soruyorum 😀

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk neden çıkarmış izleyim 😀

http://www.uzmantv.com/ucuk-neden-cikar

Dudak Uçuğun tekrarlanmasını engelleyici kesin bir yöntem henüz bulunamamıştır. Bu yüzden uçuk tekrarlanarak çıkabilir.

Uçuk için en çok şikâyet ve en sık rastlanan insan vücudundaki yer dudak çevresidir.

Stresten uzak durmak, fazla güneşlenmemek, iyi bir şekilde beslenmek gereklidir. Dudak Uçukları için doktor tavsiyesinde ilaçlar kullanılabilir.

Dudak uçuklaması sıklıkla karşılaştığımız problemler arasındadır.

Dudak uçuklamasının birçok nedeni bulunmaktadır.

Travmalar : Dudağın maruz kaldığı bazı travmalar aynı zamanda uçuklara da neden olur.

Stres : Dudak uçuklamasının en büyük nedeni strestir. Stresli bir hayat birçok probleme neden olabilmektedir. Dudak uçuklamasıda bunlardan birisidir.

Hormonal Nedenler : Bazı hormonlardaki düzensizlikler dudak uçuklamasına neden olur.

Yorgunluk : Yorgunlukta dudak uçuklamasının nedenleri arasında sayılır.

Güneş Işığı : Güneş ışığı da bazı kişilerde dudak uçuklamasına neden olabilmektedir.

Korku : Bazı kişiler korktuğunda dudaklarında uçuk oluşabilir.

Bu saydığımız nedenler virüsü aktif hale getirerek uçuğa neden olur.

Gözdeki Uçuk Kalıcı Görme Kaybına Neden Olabilir

Gözdeki Uçuk Kalıcı Görme Kaybına Neden Olabilir
Gözdeki Uçuk Kalıcı Görme Kaybına Neden Olabilir

Sıklıkla dudak kenarlarında ve genital bölgede görülen ve zaman zaman ağrılı bir yaraya dönüşen uçuklar, gözde de görülebilmektedir. Kişiyi daha çok stresli, yorgun ve üzüntülü dönemlerinde yakalayan göz uçuğu kalıcı görme hasarına dahi neden olabilmektedir. Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Şahin , “Göz uçuğu” hakkında bilgi verdi.
Herpes Simpleks Virüs (HSV) derinin herhangi bir yerinde su kabarcıkları ve yaralara neden olan bir virüstür. Bu yaralar genellikle ağız ve burun etrafında veya cinsel bölgede oluşur. Göz uçuğu, gözün herpes simpleks virüsü ile enfeksiyonudur. Uçuk virüsü, deriyi tuttuğu gibi gözü ve göz kapaklarını da tutabilir. Mutlaka bir göz doktoru tarafından görülmeli ve erken dönemde tedavi edilmelidir. Herpes simpleks virüsünün 2 tipi vardır. Göz ve dudaktaki Tip 1, cinsel yolla bulaşanı ise Tip 2’dir. Göz uçuğunda, sıklıkla tek göz etkilenir, sadece hastaların % 3’ünde iki göz de tutulur. İki gözü de etkilenen bireylerin %40’ının alerjik bünyeli olduğu belirlenmiştir.
Göz Çevresinde Ağrıya Neden Olur

Yüzde kırmızı zemin üzerinde öbekler halinde, saydam, küçük, inci tanesi (vezikül) şeklinde gelişir. Hafif bir kapak şişkinliği olabilir. Veziküller yırtılır ve daha sonra kabuklanarak birkaç gün içinde iyileşir. Gözde ve bulunduğu deri çevresinde ağrıya sebep olur.
Kişiyi En Zayıf Anında Yakalıyor

Herpes virüsü tipik olarak stres, yorgunluk, üzüntü, travma, soğuk, güneş ışığı, ateşli hastalıklar, adet dönemi, vücuttaki diğer enfeksiyonlar gibi durumlarda harekete geçer. İki gözde birden uçuk olması bağışıklık sistemi ile ilgili bir zayıflığa, hastalığa işaret eder.
Uçuğu Olan Kişi İle Yakın Temas Virüsün Bulaşmasına Zemin Hazırlar

Virüs ağız-burun mukozası ve cilt yoluyla vücuda girer. Bulaşma için herpesli kişiyle yakın temas gereklidir, havadan veya havuzlardan bulaşmaz. Genellikle çocukken diğer erişkinlerden dudaktaki uçuktan veya salgılardan virüsü alınır. 5 yaşına kadar toplumun %60’ının herpes virüsüyle enfekte olduğu bilinmektedir. Dudak uçuğu olan birinden virüs ilk alındığında %1-6 ihtimalle 1 hafta içinde uçuk oluşur. % 94-99 ihtimalle uçuk oluşmaz; ama virüs vücuttaki sinir hücrelerine yerleşir ve uyur halde bekler. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda dudağa veya göze geçerek hastalık yapar.
Kış Aylarında Dikkat Etmek Gerekiyor

Uçuk geçirenlerin %10’u 1 yıl içinde, %23’ü 2 yıl içinde tekrar uçuk geçirebilir. Ne kadar çok atak geçirilirse uçuğun tekrarlama riski o kadar yüksek olur ve sıklıkla Kasım ile Şubat ayları arasında tekrar eder. Toplumda göz uçuğu sıklığı 100.000’de 149’dur.
Göz uçuğunda görülen bulgular;

* Blefarit: Göz kapağında şişlik-kızarıklık-kabarcıklar: Bir veya birden fazla olabilir. Kabarcıklar gelişmeden evvel deride kaşıntı ve hassasiyet vardır. Kabarcıklar kolaylıkla patlar ve sızıntılı, kabuklu bir hal alırlar. Kabuklar kalktığında altta kırmızı bir deri görülür.
* Konjunktivit: gözlerde kızarma, akıntı
* Keratit: Kornea etkilendiğinde ağrı, ışık hassasiyeti, batma, yaşarma, görme seviyesinde azalma olur.
* Üveit: Gözde kızarıklık, ağrı, görme bulanıklığı
* Kulak önündeki lenf bezlerinde şişlik

Tanı koymak için standart göz muayenesi yeterlidir. Tanıyı kesinleştirmek için gözden sürüntü alınabilir.
Kornea Nakli Dahi Gerekebilir

Tedavide hastalığın tipine ve seyrine göre antiviral damla-pomad, kortizonlu damlalar, antiviral haplar kullanılır. Korneadaki göz uçuğu hiç iz bırakmadan geçebileceği gibi, korneayı derinlemesine etkileyerek görmeyi kalıcı şekilde azaltabilir; kornea delinebilir veya nedbe dokusu gelişir. Bu durumlarda tedavi kornea nakli olmalıdır. Göz uçuğu için yapılan kornea naklinde başarı oranı %50-80 civarındadır. Ama yeni nakil edilen korneayı virüs tekrar enfekte edebilir.
Virüsün Bulaşmasını Engellemek İçin:

* Bebekler, çocuklar ve diğer insanlar sık sık öpülmemelidir.
* Uçuklu insanın kullandığı bardak, çatal, havlu ve diğer kullanılmamalıdır.
* Uçuğa dokunulmamalı, dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
* Bayanlar makyajlarını temizlerken enfekte bölgeye dokundurdukları malzeme ile başka yerlere özellikle gözlere dokunmamalıdır.
* Hem bulaşma hem de yaranın mikrop kapmaması için uçuğun kabukları ile oynanmamalıdır.
* Uçuğu aktive edecek stres, aşırı yorgunluk gibi durumlardan kaçınılmalıdır.
* Uçuk ön belirtileri oluşmuşken, virüslere karşı etkili (anti-viral) bir krem kullanmak faydalı olabilir

Sponsorlu Bağlantılar

Uçuk Neden Çıkar İçin Yorum Yap