Uyku Problemi

Uyku Problemi Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür - Bu makaledeki notlar: uykusuzluk problemi uyku problemi uykusuzluk problemi..

Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür?

Ben 18 yaşında (erkek) bir öğrenciyim. Hemen hemen ortaokuldan beri bu problemim var bir türlü uyuyamıyorum. Özelliklede okul zamanları hiç uyuyamıyorum sürekli bir şeyler düşünüyorum ve gün içinde yaşadığım şeyler aklıma geliyor. Geçmişim yaşadığım kötü olaylar sürekli hafızamda ve geceleri hiç uyuyamıyorum bazen kalkıp yemek yiyorum. Ya da kitap okuyorum hiç uyku ilacı almadım bunun için doktora gitmedim yardım edersiniz sevinirim ne yapmam gerekir geceleri rahat uyumak için? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Uyku Problemleri Ve Tedavileri

Uyku problemleri ve tedavileri

Uyku problemleri hafife alınmamalı; mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Vücudumuzun en önemli üç temel ihtiyacı beslenme, su ve uyku. Yememize ve içmemize gösterdiğimiz özeni uykumuza da göstermeliyiz. Nasıl ki beslenme sorunu yaşadığımızda beslenme uzmanına gideriz; aynı şekilde yaşadığımız bir uyku problemi varsa bu konuda uzman doktorlara mutlaka gözükmeliyiz.

Uyku, sağlığımızın her açısı için önemli, bedenimizin kendini yenilediği, yaşamımızın kalitesini ciddi oranda etkileyen bir eylem. Uyku düzenimizdeki en ufak bir aksaklık ise tahmin edilemeyecek bir sürü soruna sebep olur. Konsantrasyon bozukluğundan kronik yorgunluğa, sinirlilikten tembelliğe, depresyondan trafik kazalarına kadar birçok olumsuz sonucun altından uyku bozuklukları çıkar. Bu nedenle erkenden teşhis edilmesi ve günümüzde iyice yaygınlaşan uyku tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Uyku problemi deyince akla ilk gelen uykusuzluk (insomni) olur. Halbuki aşırı uyuma (hipersomni), düzensiz uyuma (dissomni), uyurgezerlik, sürekli kabus görme, uykudan korkma, huzursuz bacak sendromu, uykuda solunum problemi (uyku apnesi), horlama; bunların hepsi birer uyku rahatsızlığıdır.

Araştırmalar insan yaşamının en az üçte birinin uyuyarak geçtiğini gösteriyor. Sağlıklı bir yetişkin için ortalama ideal uyku saatinin ise 8 saat olduğu bilinir. Ama uzmanlar aynı zamanda ideal uyku süresinin kişiden kişiye değiştiğini, kimi insanın 4 saatle yetinebileceği gibi, kimi insanın da 8 saatten daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtirler.

İlk adım, uyku ortamınızı gözden geçirin
Eğer yukarıda saydığımız uyku problemlerinden birini yaşıyorsanız öncelikle uyuduğunuz ortamı daha uygun hale getirmeyi deneyin. Nasıl mı?

  • Rahatlık uykuya geçişte en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle öncelikle kafanızdaki düşünceleri bir kenara bırakın ve güzel şeyler düşünün. Uyku öncesi sıcak bir duş da iyi gelecektir. Tabi rahatlık deyince, konforlu bir yatak seçmeyi de ihmal etmeyin.
  • Uyuduğunuz ortam kesinlikle karanlık olmalı. Çünkü ışık, geceleri salgılanan ve vücudun biyolojik ritmini ayarlayan melatonin hormonunun üretimini engeller. Hatta uzmanlar yatak odanızda televizyon da bulundurmamanız gerektiğiniz söylerler.
  • Odanın sıcaklığına dikkat edin. Uyuduğunuz ortam ne çok sıcak, ne da çok soğuk olsun.
  • Kendinizi uyumaya asla zorlamayın. Bunu yaptıkça uykuya geçişiniz çok daha zor olacaktır.
  • Kafein, nikotin, alkol tüketimi sağlığımızın her yönünü olumsuz etkilediği gibi uykumuzu da engelleyen faktörlerdendir. Bu nedenle üç düşmanı hayatınızdan çıkarın.

İkinci adım, uyku laboratuarları
Eğer yukarıda yazılanları yapmanıza rağmen uyku problemi yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktoru ziyaret etmeniz gerekecektir. Artık ülkemizde de iyice yaygınlaşan uyku laboratuarlarının web sitelerine girdiğinizde bazı testlerle karşılaşıyorsunuz. Yanıtladığınızda çıkan sonuçlara göre test sizin uyku rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığınızı gösteriyor. Uyku laboratuarlarında ise doktorlar ve uzmanlar gözetiminde diğer bir teste tabi tutuluyorsunuz. Bu da laboratuarların otel konforuna sahip odalarında en az bir gece geçirerek oluyor. Vücudunuza yapıştırılan elektrotlar yardımıyla uyku esnasındaki tüm aktiviteleriniz analiz ediliyor. Bu şekilde rahatsızlığınız tespit ediliyor ve buna uygun bulunan tedavi hemen uygulanmaya başlıyor.

Uyku Problemi Olanlara…sleep Helper

Uyku probleminizmi var, şehrin gürültüsünden sıkıldınız ve yatağınıza yattığınızda sürekli trafiğin uğultusunumu duyuyorsunuz… Bu program sizi doğa sesleri eşliğinde rahatlatıp uykuya hazırlıyor ve ardından PC nizi otomatik olarak kapatıyor….

Programın Sitesi
http://www.no2soft.com/

Download Adresi

http://www.megaupload.com/?d=Q6YGZPNL

Uyku Problemleri,uykusuzluk,aşırı Uyuma

Aslında herkesin herhangi bir zamanda uyku problemi olur. Bunun için pek çok neden bulunmaktadır. Uykusuzluk en az üç hafta süren uykuya başlama ve devam etmede güçlük olarak tanımlanmıştır. Bir ya da iki gece bozulan uyku, uykusuzluk kavramına uymaz. Aynı zamanda gün boyunca yorulmadıysanız, ne kadar kötü uyuduğunuzu düşünürseniz düşünün uykusuzluk yakınmanız yoktur. Böyle bir durum bile zaman zaman uyuma probleminin olmadığı anlamına gelmemektedir ve bozuk bir uykunun sıkıntısını bilmek için uykusuzluk çekiyor olmanız gerekmez.

Genç kişilerin yaşlılardan daha az uyku problemi var gibi görünmektedir. Buna karşın yukarıda belirtildiği gibi bunun yaşlandıkça uyku paternlerinizde meydana gelen değişiklikle ilgisi olabilir. 20 li yaşlarında her 10 kişiden biri uyku problemi olduğundan yakınırken yetmişli yaşlardaki kişilerin 3 te biri şikayet etmektedir.

Farklı kişiler klasik olarak aşağıdaki problemlerin bir ya da daha fazlasıyla, farklı şekillerde karşılaşmaktadır:

– Uykuya başlama ve uyuma zamanı arasının uzunluğu (sıklıkla bir o yana bir bu yana dönme)

– Gece boyunca pek çok kere uyanma, bunun sonucu olarak da sabahleyin kötü uyku uyumuş olma duygusu

– Erken uyanma ve daha sonra tekrar uyuyamama

Kötü uykunun nedenleri

Endişe
– stres ve anksiyete

İlaçlar
– aşırı alkol
– aşırı nikotin
– aşırı kafein
– çeşitli reçeteli ilaçlar

Dış faktörler
– ses
– ışık
– aşırı sıcak ya da soğuk
– rahatsız yatak

Tıbbi durumlar
– ağn
– horlama ve uyku apnesi
– nefessiz kalma (örn. kalp ya da akciğer hastalığının yol açtığı)
– idrar sıklığı
– depresyon

Günlük hormonal ritmin bozulması
– uzun mesafe uçak yolculuğu
– gece işi

Fizyolojik
– yaşlılık

Anksiyete
Endişe, uyuma güçlüğü için öne sürülen en sık nedendir. Aslında; neredeyse herkes bir gece endişe nedeniyle rahatsız bir gece uykusu geçirmiştir – düşünceler kafanızda uykunuzu engelleyecek şekilde dolanırken klasik olan bir o yana bir bu yana dönme hikayesi. Eğer bu uyumada bir güçlüğün nedeniyse o zaman endişeye yol açan problemlerle uğraşmalı ya da en azından uyumak için geçmişin ya da ertesi günün endişelerini unutmak mümkün olacak şekilde yeni alışkanlıklar geliştirmektir.

İlaçlar

İlaçlar kötü uykunun en alışılmış diğer bir nedenidir. Uyku paternlerinde oluşturdukları rahatsızlıklar gençleri yaşlılardan daha az etkilemektedir.

Aslında, sıklıkla gecenin sonunda içilen bir ya da iki bardak kahve 30 lu yaşlarındaki insanların bile iyi uyumasını engellerken, 20 li yaşlarındakiler hemen hiçbir etki hissetmez ve çok iyi uyurlar.

Kafeinin sizi uyanık tuttuğu iyi bilinmektedir, özellikle de kahve gece geç içildiğinde nikotinin de benzer etkisi vardır.

Alkolün bozuk bir uykuya yol açtığı belki de daha az iyi bilinmektedir. Sıklıkla gecenin sonunda içilen sevdiğiniz bir kadeh içkinin iyi bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu alkolün alımdan birkaç saat sonra oluşan geri dönüm ya da çekilme etkisi nedeniyledir. Zira uykuya çabucak dalıp fakat sabahın erken saatlerinde uyanma deneyimi.

Uyku hapları doktorlar tarafından hastalarına geniş ölçüde reçete edilmektedir ve şaşırtıcı şekilde doktorların kendileri tarafından da kullanılmaktadır. Bu durum, kullanımlarının ortaya çıkardığı problemin şu anda iyi bilinmesi gerçeğine karşın devam etmektedir. En iyisi uyuma ile ilgili kısa dönem problemlerde yararlı olmalarıdır, fakat bu ilaçları uzun dönemler için kullanmak anlamlı değildir. Başka bir özellik de uzun süreli uyku hapları kullanmanın uyuma problemine neden olan sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olmayacağı ve uyku haplarını aldıktan sonraki etkinin oldukça dramatik olabileceğidir. Tüm formülasyonlar REM ve non-REM uykusunun doğal ritmini değiştirmemesine karşın pek çoğunun etkileri belirsizdir.

Dış Faktörler

Çok gürültülü, çok sıcak, çok soğuk ya da yeteri kadar karanlık olmayan bir oda kolaylıkla uyku problemine yol açabilir. Eğer durum böyle ise o zaman odayla ilgili bazı değişikliklerin sırası gelmiştir. İdeal olarak da kat kat gecelik giymeyi gerektirmeyecek şekilde rahat olmanızı sağlayacak kadar sıcak olmalıdır (fakat tercihen rahatsız edici kadar da sıcak olmamalıdır!). Oda iyi havalandırılmalıdır – eğer mümkünse kısmen açık bir pencere ile uyuyun. Uyuyanların tümü, özellikle de iyi uykucular uykularını alabilmek için makul derecede bir sessizliğe gereksinim duyarlar ve tabii ki eğer ortam karanlık değilse uykuya dalmak daha güçtür – örneğin perdeler sokak lambalarını ya da dışarıdaki diğer ışıkları kapatmaya yetecek kadar kalın mı?

Pek çok kişi orta derecede sert bir yatakta kendini en rahat şekilde hisseder – kısa dönemde yumuşak bir yatak daha rahat görünebilir, fakat uzun dönemde sırtınız için iyi değildir ve iyi bir uykuyu harekete geçirmesi olanaklı değildir. Çift kişilik yataklar bir problem ortaya çıkarabilir, özellikle de eşlerden biri diğerinden daha sert bir yatak severse. Bununla birlikte, iyi bir çift kişilik yatak ortada bombe yapmaz.

Tıbbi koşullar

Uykusuzluğa neden olabilecek pek çok tıbbi problem vardır. Uyku apnesi esasen aşırı kilolu erkekleri etkileyen ilginç bir durumdur. Bu durumda uykuya dalışta hava yolları soluk almayı engelleyecek şekilde 20 ila 30 saniye kadar tıkanmış gibi gözükür. Bu da hastayı uykudan uyandıracak şekilde iki ya da üç kez güçlükle nefes almasına yol açar. Ardından hiçbir şekilde iyi bir uyku uyunamaz. Horlama da aşırı kilolu olmakla bağlantılıdır ve horlayan kişi genellikle iyi uyuyabilmesine karşın, eşi ve hattı aynı evdeki diğer insanlar oldukça etkilenebilir.

Uyku Sorununuzun Olası Yanıtları

Eğer problemli uykunuz varsa bu durumu düzeltmeye çalışmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır:

– Sizi uyandıran ya da uyutmayan şeyleri belirleyen birçok şey olabilir.

– Ozel problemlerle gün içinde ya da akşam ilgilenmeye çalışın – tamamen üstesin -den gelinmediyse en azından ertesi gün ilgilenmek üzere hareket planı yapmaya çalışın; daha sonra onları gece boyunca bir kenara koymak için çaba sarf edin. Bazı kişiler hareket planlarını yazmayı yararlı bulmaktadır.

– Gece geç saatte harekete geçirici aktivitelerden uzak durun – bunun içinde iş (bazen önlenemeyen ya da kurs!), ağır egzersiz ve tartışmalar vardır.

– Hemen yatma saati öncesi aşın yemeyin

– Kahve, çay ve tütün gibi uyarıcılardan gece geç saatte uzak durun

– Gece aşırı alkolden kaçının – alkol uyumanıza yardımcı olacak gibi gözükse de harekete geçirdiği uyku kalite açısından zayıftır ve ertesi sabah kendinizi zinde hissetmemenizi yoiaçar.

– Kendinize her akşam yapacağınız rutin bir iş bulun. Bu sizi rahatlatacak ve hoşunuza gidecek bir şey olmalıdır.

– Yatak odasını sadece uyku için kullanın – yatak odasında okuma (bunun uyumanıza yardım ettiğini bildiğiniz takdirde aksi olabilir), televizyon seyretme, yemek yeme ve kesinlikle çalışma yapılmamalıdır

– Hergün hatta erken kalkmanız gerekmeyen günlerde bile kendinizi erken kalkmak üzere ayariayın

– Eğer uyanma güçlüğünüz varsa, odanın diğer bir tarafına çalar saat koymayı ya da uyandığınızda hemen ışıkları açmayı deneyin

– Düzenli egzersiz yapmaya çalışın

– Yatak odasını yatmak için hazırlayın, fakat sadece yorgun olduğunuzda yatağa gidin

– Tüm bunlara karşın uykuya daima güçlüğünüz olduğunu fark ederseniz yatakta uyanık bir halde oradan oraya dönmeyin. Kalkın ve başka bir odada rahatlatıcı bir şeyler yapın. Kendinizi yorgun hissedene kadar da yatağa geri dönmeyin.

– Gece yarısı ya da sabah erken uyanırsanız yatakta yatmayı sürdürmeyin. Kalkın ve başka bir odada bir şeyler yapın. Eğer gece yarısı kendinizi böyle bir durumda bulursanız endişelenmeyin. Normalde yapma fırsatı bulamadığınız bir şeyler yapın,örneğin kitap okuyun, hafif müzik dinleyin ya da normalde yoğun olan dünyanızın huzur, sessizlik ve sakinliğinin tadını çıkarın. Uyku problemi ve uyku sorunlarınızı çözmek sizin elinizde.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku Problemi İçin Yorum Yap