Virüslerden Korunma Yolları

Virüslerden Korunma Yolları Bilgisayarı Virüsten Koruma Yolları - Bu makaledeki notlar: virüsten korunma yolları virüslerden korunma yolları..

Virüs Ve Virüsten Korunma Yolları

VIRÜS NEDIR ?

Virüsler, kelime islemciler, tablolama, tasarim, veritabani programlari gibi birer bilgisayar programlaridir. Virüslerin, bildigimiz bilgisayar programlarindan 2 önemli farki vardir. Bunlardan ilki diger programlara ve disket/disklere bulasmalari, digeri ise her sekilde kendilerini aktif hale getirmeleri.

Virüs programlari varliklarini sürdürebilmek, yayginlasabilmek için bulasarak çogalmak zorundadir. Hem çogalabilmek ve hemde amaçlarini gerçeklestirmek için kendi kendilerini aktif hale getirmeleri gerekiyor. Virüsün aktif hale gelmesi için bellege yüklenmesi gerekmektedir. Bellege yüklemek için kendi kodunu diger programin parçasiymis gibi arkasina ekleyerek yada boot edilirken bellege yüklenen ilk sektöre yerleserek çogalabilir. Kendi kodunun isletilmesini saglamak içinse orijinal programin baslangiç yerini degistirip kendi kodunu yazmali. Bu sekilde virüslü bir program çalistirildiginda kontrol virüse geçebilir.

VIRÜSLER NASIL BULASIR

Virüsler herhangi bir kaynaktan bulasabilirler. Virüsler çogunlukla oyunlarla ve ücretsiz olarak verilen (shareware) programlardan gelmektedir. Çok nadir de olsa bazen orijinal (lisansli) programlarda da virüslere rastlanabilmektedir. Virüslerin bulasma yöntemleri, program olarak kendi farkliliklarini da ortaya koyan en önemli özellikleridir. Bu özellik, kendi kendine çogalmadir. Bir programin kendi kendine çogalmasi, programin baska bir yere kopyalanmasiyla gerçeklesir. Bu kopyalanma da DOS’un copy komutuyla gerçeklesir. Bir program disketten sabitdiske kopyalandiginda çogalmis olur. Tabii, program kendi kendine çogalmadi, onu kopyalamayi yapan kisi çogaltti. Virüsler ise bunu size sormadan kendileri yaparlar. Virüsler, bilerek ve isteyerek çalistirmazsiniz, bu nedenle virüsler amaçlarini yerine getirmek için çalistirilmanin bir yolunu bulurlar. Çalistirilmak için diger islemlerin arasina girerek çalistirilan programlardan önce çalisirlar. Virüsler, bulastiklari programdan önce çalismayi basardiklari anda artik çogalmalari için bir engel kalmamistir. Virüslü bir disket ile boot ettiginizde, virüs bellege yerleserek egemenligini ilan eder.

VIRÜS ÇESITLERI:

Boot Sektöre Bulasan Virüsler: Bilgisayarlarda sistemin yüklenebilmesi için bir disket veya sabitdiske gereksinim vardir. Sistemin disketleri, genellikle boot edilebilir disketlerdir ve bilgisayari açmak için (boot etme) kullanilir. Sistemin açilisi sirasinda, boot edilebilir diskler yüklenmeden, bilgisayarda herhangi bir program çalistirilmasi mümkün degildir. Bilgisayar açildiktan sonra, boot disketindeki dosyalar bellege yüklenir. Bu dosyalari bilgisayarin temel fonksiyonlarini (silme, kopyalama, vb.) içerirler. Sistem disketinde, baslangiç programlarinin bulundugu alana genel olarak boot sektör adi verilir. Diskin boot sektöründe saklanan ve özellikle bulastigi dosyalar üzerinde degisiklik yapma konusunda uzmanlasan virüslere boot sektör virüsleri denir. En tehlikeli virüsler arasinda sayilirlar.

Komut Islemcisine (Command.Com) Bulasan Virüsler: Temel kullanici programlari (kopyalama,silme,vb.) COMMAND.COM adi verilen dosyada bulunur. C:> veya A:> komut iletisi görüntülendiginde bilgisayar kullanici girislerine hazir durumdadir. Iste bu asamada yapilacak her islem, eger COMMAND.COM’a bulasmis bir virüs varsa bu virüsün yayilmasi için hizmet edecektir. Bu tür COMMAND.COM virüsleri bellekte kalicidir ve her zaman aktiftirler. Sistemi kapatip açsaniz dahi açilis sirasinda yeniden bellege yüklenirler.

Genel Amaçli Bulasan Virüsler:

En popüler bilgisayar virüsleridir. Bu virüslerde diger virüslere benzer yollarla sistemlere girerler. Daha çok .EXE ve .COM dosyalarina bulasma egilimindedirler. Genel amaçli bulasan virüsler, tüm sistemi kolayca ele geçirebilirler. Çalistirilabilir dosyalar (.EXE,.COM) arasinda çok hizli hareket ederler ve çok kisa zamanda bütün dosyalara bulasirlar. Anti virüs programlari tarafindan tesbit edilip silindiklerinde bile bulunduklari dosyaya zarar verebilen virüslerdir.

Çok Amaçli Bulasan Virüsler:

Çok amaçli bulasan virüsler, boot sektöre, COMMAND.COM’a bulasan ve genel amaçli bulasan virüslerin bütün özelliklerini kapsayan virüslerdir. Çok amaçli bulasan virüsler temel olarak boot sektöre, COMMAND.COM’a veya her ikisinede bulasirlar ve buradan gerçekte genel amaçli bulasanlar olan virüs parazitlerini yayarlar. Iki veya daha fazla bulasici teknige sahip olan çok amaçli bulasan virüslerin uzun yasama sansi daha fazladir.

Bellege Yerlesik Bulasan Virüsler:

Bellege yerlesik bulasan virüsler, bellekte yüklü kalir ve uygun kosullarda bilgisayarin belleginde aktif hale gelirler. Bu virüsler, sürekli bellekte yüklü ve aktif olduklarindan bir çok isleme müdahele etme yetenegine sahiptirler. Bu müdahelelereörnek olarak islemlerin kesintiye ugramasi, bilgilerin tahrip olmasi ve devamli olarak virüslü dosya sayisinin artmasi gösterilebilir.

VIRÜSLERE KARSI ALINABILECEK ÖNLEMLER :

“Virüslere karsi en güvenli bilgisayar, fisi çekilmis bilgisayardir.” Yukaridaki söz virüslere karsi alinabilecek önlemler konusunda çok ciddi bir gerçegi gösteriyor. Çünkü virüslere karsi korunmak için aldiginiz antivirüs programlari gerçek bir koruma saglayamiyor. Nedeni de her yeni anti-virüs programinin ardindan bir o kadar yeni virüs programlari üretiyor. Dolayisiyla hiçbir zaman tam güvende sayilmazsiniz. Ancak yine de alinacak bazi önlemler yok degil. Bunlardan ilki, birçok sistemde bulunan ve BIOS içinde yer alan “boot sektör virüs protection” seçenegini “enabled” yapmaktir. Bir program yüklenirken boot sektöre kayit yapmak istediginde bu uyari sistemi devreye girer ve islemi durdurur. Sonra kullaniciyi uyarir, durdurulan islemin dev!!!!! izin verilip verilmedigini sorar. Yapilan islemin ne oldugunu biliyorsaniz sorun yok, evet için Y’ye basin. Eger islemden haberdar degilseniz hemen hayir için N’ye basiniz. Ikinci koruma olarak da bellege yerlesik olarak çalisan programlardan olan GUARD.COM disket sürücüyle takilan her disketi tarayarak, virüslü disket için sizi uyarir. Son olarak da, elinizde en güzel antivirüs programlarini bulundurmak virüslere karsi korunmanin en etkili yoludur. Bunun için anti-virüs programlari satan firmalardan düzenli olarak yeni sürümlerini edinin. Yeni anti-virüs programlarini sisteminize kurun ve taktiginiz her disketi önceden mutlaka virüs temizlendiginden mutlaka emin olun.

BIR BILGISAYARDA VIRÜS OLDUGUNUN BELIRTILERI :

Program yüklemeleri normalden daha fazla zaman alir.
Disk alanlari hizla azalir.
Bozuk sektör sayisi sürekli artar.
Mevcut RAM sürekli olarak olarak azalir.
Programlarin normal çalismalari bozulur.
Program içinde daha önceden olmayan hatalarla karsilasilir.
Kendilerine ait olmayan hata mesajlari görüntülerler.
Ekranda ilginç sekiller ve karakterler olusur.
Dosyalar kaybolur.
Dosyaya ait bilgiler degisir. (ad,uzanti,tarih gibi).
Nasil olustugu bilinmeyen dosya ve dizinler belirir.

ViRÜSLER VE KORUNMA YOLLARI

Virüsler çogu bilgisayar kullanicisinin korkulu rüyasidir. Ama dogru yöntemleri kullanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Virüsler genellikle alti farkli tiptedir.

Boot Sektör Virüsleri: Eskiden birçok virüs özellikle boot sektörü etkileyen cinstendi. Ama disket kullaniminin azalmasinin ardindan bu tür virüslerde azaldi. Pc boot edildiginde kendisini hard diskinizin boot sektörüne yazan bu virüsler, pc’nizi baslatinca aktif oluyor ve böylece baska disketler baska sistemlere bulasabiliyor.

Dosya Virüsleri: Adinda anlasilacagi gibi bu virüsler bulastiklari sistemde kendileri .exe ve .com dosyalarinin içinde saklanirlar. Daha sonrada diger dosyalara bulasirlar. Command com dosyasi Windows 98 ve ME isletim sisteminde 93K’dir. Bu dosyaniz normalden büyükse süphelenmenizde fayda vardir.

Polimorfik Virüsler: Bu tip virüsler, dosyalara zarar verdiklerinde görünümlerini de degistirebiliyorlar. Teshislerini zorlastirmak amaciyla, bir sifreleme yöntemi kullanirlar. Bu sayede kendilerini tarama programlarindan gizleyebilirler. Her saldiridan sonra mutasyona ugrayip arkalarinda hiç iz birakmiyorlar.

isini iyi Bilen Virüsler: Kendilerini hafizaya yerlestirdikten sonra, diskinizin ona ulasma firsatini ortadan kaldiriyorlar. Bu sayede anti-virüs programlari bunlara ulasamiyor. Ancak saldirdiklari dosyanin sadece büyüklügüyle oynuyorlar. Mesela Command.com dosyasinin…

Çok parçali Virüsler: En tehlikeli virüsler bunlardir diyebiliriz. Hem boot sektörde hem de harddisk üzerinde ve farkli yerlerde faaliyete geçebilen bu virüsler, hem de polimorfik yöntemleri de kullanirlar.

Makro Virüsler: Bu virüsler özellikle Microsoft Word ve bunun gibi office uygulama dosyalariyla yayilirlar. Bu aralar virüsçüler bu Word makrolarini kullanmayi çok seviyorlar haberiniz olsun.

Bios Virüsleri: Son zamanlarda en çok duyulan ve tahribati açisindan da ele alinmasi gereken bir virüs türü. Bu virüs bulastigi bilgisayarin bios’unu tamamen kullanilamaz hale getirirler. Bu durumu düzeltmek için yeniden bir bios yazilabilir ancak yazilamadigi durumlarda anakart degisimi gerekir. Bu virüsler ayni zamanda bir harddiski de kullanilamaz hale getirebilirler. Mesela Chernobil virüsü bu tip virüstür ve dünya çapinda etkili olmus ve milyarlarca dolar zarara neden olmustur….

ViRÜSLERDEN KORUNMA YOLLARI

1- Yazma korumali disketleri paylasmayin. Çünkü bu tarz disketler virüs bulastirmanin en basit yoludur.

2- Anti-Virus programlari kullanin.

3- Anti-Virus programinizi sürekli güncelleyin. Çünkü anti-virüs programlari da kendilerini sürekli olarak yeni virüslere karsi aktif hale getirirler. Anti-virüs yazilim sirketleri bu güncellemelerini sürekli yapar siz de yapin.

4- Baskalarindan aldiginiz word makrolarinizi devre disi birakin.

5- Mutlaka bir virüs boot disketi olusturun. Böylece makinenize virüs bulasirsa bu temiz disketle açip makinenizi kurtarabilirsiniz. Bu disketi kullandiginiz anti-virüs programiyla olusturabilirsiniz.

6- Tanimadiginiz kisiler tarafindan size gönderilen ve ek dosyasi bulunan e-mailleri okumayin. Ancak illaki okumaniz gerekiyorsa ilk önce virüs testinden geçirin.

7- Internet’ten download edeceginiz her dosyaya virüs testi uygulayin.

Bilgisayarı Virüsten Korumanın Yolları

Bilgisayarla sızan virüslerin birçoğu internette sörf yaparken tık’lanan reklamlar veya linkler üzerinden geliyor.

Bu yüzden güvenli olmayan sitelerde gezinti yaparken dikkatli olunması gerekiyor.

İlginiz dışındaki linkler ve reklamlar, sizin isteğiniz dışında virüs ve yazılımların bilgisayara yüklenmesine yol açabilirsiniz.

Tanımadığınız kaynaktan gelen eposta’ları açarken dikkat edin.

Gelen postanın içindeki herhangi bir link veya yazılım siz iletiyi açtığınızda aktive olabilir.

Elektronik postalarla birlikte gelen ekli dosyaların uzantılarında, klasik dosyaların aksine ‘.exe’, ‘.com’, ‘.vbt’ gibi kodlar gördüğünüzde bunları açmayın.

Bu yönde uzantıya sahip dosyaların birçoğu, casus program veya bilgisayar solucanın aktif hale geçmesini sağlayabilir.

İnternet üzerinden yüklenen programları güvenli sitelerden yükleyin.

Programı geliştiren firmanın yönlendireceği adresleri kullanmaya özen gösterin.

Paylaşım sitelerinden yüklenen programların içinden yayılan virüs kolaylıkla tüm sistemi etkisi altına alabilir.

Onlarca farklı güvenlik duvarı yazılımı içinden birini seçerek bilgisayarınıza yükleyin.

İnternet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılan (free.avg.com) ya da piyasada satılan (avast.com, trendmicro.com, mcafee.com) antivirüs programlarından birini kullanın.

Bunlar güvenlik duvarından sızan virüs ve casus programların bulunmasında etkili rol oynayabilir.

Kullandığınız antivirüs programındaki ‘virüs tara’ özelliğini belirli aralıklarla denetleyin.

Böylece sisteme giren ya da engellenen ataklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Antivirüs programını bir kez sisteme yükledikten sonra, belirli aralıklarla ana adreslerinden güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Güncellemeler, yeni geliştirilen virüs tehditlerine karşı çözümleri de beraberinde getirecektir.

Windows, MacOS veya kullandığınız işletim sistemi hangi ürün ise güncellemelerini sık sık yapmaya özen gösterin.

İşletim sistemlerinin saldırılara karşı etkili korunmasında en önemli araçlardan birisi bu olacaktır.

Bilgisayarınızdaki yazılımların da güncellemesini unutmayın.

Bilgisayarınıza herhangi bir program, dosya v.b içerik yüklemek için kullandığınız USB bellek, taşınabilir hafıza deposu veya telefon gibi cihazlar da virüs yayılmasına yol açabilir.

Bunun için güvendiğiniz cihazları bilgisayarla birlikte kullanmaya özen gösterin.

Virüslerden Korunma Yolları !!!!

Virüsler Nasıl Bulaşır?

Bir e-posta ekinden virüs alabileceğiniz gibi, bir Web sitesinden yüklediğiniz ücretsiz bir dosyadan veya ortak kullandığınız kişiden gelen disketten de bir virüs veya worm (solucan) alabilirsiniz. Bilgisayarınızda gerekli koruma yoksa, programı yükleyip kurduğunuzda virüs yayılabilir. Bu programlar, genellikle izinsiz ve yasak yayınlanan programların bulundugu birtakım kontrolsüz ftp sitelerinde ve web sitelerinde bulunmaktadır.

Virüsler 24 saatten daha az bir süre içinde tüm dünyaya yayılabilir. Ancak, bir virüs artık güncelliğini kaybetmiş olsa dahi, hala etkin durumda olabilir ve korumasız bilgisayarlara zarar vermeye devam edebilir.

Kaynağınızın güvenilir ve temiz olmasına özen gösterin. Bu tip programların dağıtıldığı önemli yerlerden biri de haber gruplarıdır (news groups). Aldığınız bir çok istanmeyen mailin (spam) sonuna eklenen ve lütfen ilişikteki kısa programı çalıştırın, size çok güzel bir yeni yıl kutlaması mesajı veriyor gibi bir mesaj görür, eklenmiş programı alır ve çalıştırırsanız başınız muhtemelen dertte olacak demektir. Programı alırsınız, içinden hiç virüs çıkmaz. Ama, aldığınız program, çalıştırıldığında, aslında makinanıza ciddi zararlar veren bir algoritmayı doğrudan çalıştırıyor olabilir. Bu yüzden, çok dikkatli olmak lazım. Antivirüs yazılımınızı mutlaka sürekli aktif halde bulundurun ve arka planda sürekli çalışsın. Gelen ve giden e-mailleri mutlaka kontrol etsin. Sisteminize mutlaka firewall kurun. Bunu yapmanız, dışarında gelen saldırılara karşı korunmanızı sağlayacak. Bazı firewall yazılımları sistemdeki programların Internete çıkışını da kontrol ederek tam bir hakimiyet kurmanızı sağlıyor. Hatta düzenli olarak sistemi tam virüs taramasından geçirin. Bu işlemi bilgisayarı kullanmadığınız bir vakitte yapabilirsiniz.

Karşı Karşıya Bulunduğunuz Tehlikenin Boyutu Nedir?

Worm (solucan) veya Trojan (Truva atı) programı gibi virüsler oldukça ciddi zararlar verebilir. Bir virüs e-postanıza veya diğer dosyalarınıza bulaştığında:

Kendi kendini kopyalayarak sabit diskinizi doldurabilir.
Kendisini e-posta listenizdeki kişilere gönderebilir.
Disk sürücünüzü yeniden biçimlendirebilir ve/veya dosyalarınızı, programlarınızı silebilir.
Makineniz kullanılarak dağıtımı yapılan ve satılan korsan yazılımlar gibi gizli programlar kurabilir.
Virüse Karşı Koruma İçin Denetim Listesi

Verilerinizi ve bilgisayarınızı virüslere karşı korumak için hangi adımları atmanız gerekiyor?

1. Virüse karşı koruyan bir yazılımınız var mı?

” Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda, virüse karşı koruma yazılımının önceden yüklenmiş olmasına dikkat edin. Yüklenmemişse, yazılımı satın alın, yükleyin ve yeni bilgisayarınızı çalıştırmadan önce yazılımı etkinleştirin. İşletim Sisteminize en iyi verimi alabilmeniz için, Sisteminiz İçin Tasarlanmıştır amblemini taşıyan ürünleri kullanın.

Virüse karşı koruma yazılımı satın alın. Piyasada bu yazılımları edinebileceğiniz çeşitli satıcılar vardır:

McAfee
Symantec (Norton)
Computer Associates
TrendMicro
Hauri ve daha birçoğu
Yeni koruma yazılımınızı kaydettirin. Kayıt yaptırırken, ürün güncelleştirmeleri olduğunda size bildirilmesi seçeneğini işaretleyin.
2. Virüse karşı koruma yazılımınızı en iyi verimi alacak biçimde kullanın.

Otomatik güncelleştirme yapan ve virüs olup olmadığının anlaşılması için bilgisayarınızın belirli aralıklarla incelenmesini sağlayan seçenekleri kullanın.

Gelen e-postaları ve ekleri koruma yazılımına inceletin. Etraflı bir koruma uygulayın, dosyaları açmadan önce virüs olup olmadığına bakın.
Otomatik güncelleme için kaydolun. Program otomatik olarak virüs kaydı dosyalarını güncelleştirerek iyi bir koruma sağlayacaktır. (Bkz.: Virüse Karşı Koruma Yazılımları Sizi Nasıl Korur? yan çubuğu.)
Programı, disk sürücülerinizi her hafta inceleyecek biçimde ayarlayın. Sistem incelemesini siz uyurken yapacak biçimde ayarlayın. Sabah kalktığınızda bir inceleme raporunu hazır bulacaksınız.
Çalıştığından emin olun. Yazılımın çalışıp çalışmadığını anlamak için ekranın alt kısmındaki görev çubuğunda bulunan yazılım simgesine sık sık göz atın.
Diğer programları üst sürüme terfi ettirdiğinizde koruma yazılımı için de aynı işlemi uygulayın. Bilgisayarınızın işletim sistemini veya diğer yazılım programlarını üst sürüme terfi ettirdiğinizde, virüse karşı koruma yazılımınızın da en son sürümünü edinin.
Yeni bir virüsün ortaya çıktığını duyduğunuzda, koruma yazılımını aldığınız satıcının Web sitesine giderek nasıl bir virüs olduğunu ve hangi yazılım ürünlerini etkilediğini öğrenin.

3. Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Şu belirtilere dikkat edin:

Bilgisayar kapanıyor. Bu durum, bilmediğiniz bir işlemin yürütüldüğü anlamına gelebilir.
Modem çok yoğun çalışıyor. Harici bir modeminiz varsa, bilgisayarı etkin olarak kullanmadığınız zamanlarda dahi ışıkların yoğun bir biçimde (sanki karşıdan dosya yükleniyormuş gibi) yanıp söndüğünü görebilirsiniz. Bilgisayarınıza korsan bir yazılım yükleniyor olabilir.
Bilgisayar normal biçimde çalışmıyor. Uygulamaların doğru biçimde çalışıp çalışmadığına veya dosyalardaki içeriğin bozuk görünüp görünmediğine bakın.
4. Bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa ne yapmanız gerekir?

Acilen aşağıdaki adımları uygulayın:

Virüse karşı koruma yazılımını aldığınız satıcının Web sitesinden en son virüs kayıt dosyasını edinin. Koruma yazılımı satıcıları yeni çıkan her virüse karşı koruyucu olarak çeşitli güncellemeler yayımlarlar. Bunların uygulama yönergelerini okuyun. Koruma yazılımınızı çalıştırın. Yazılım, virüs bulaşmış olan dosyaları otomatik olarak bulacak ve virüsü bir dosyadan kaldıramıyorsa o dosyayı silmenizi isteyecektir Önemli dosyalarınızın (sistem dosyaları, önemli kişisel dosyalar vb) yedeklerini almaya çalışın.
Virüs bulaştırmış olabileceğiniz kişilere durumu haber verin. Virüsü sisteminizden temizledikten sonra, ortak dosya kullandığınız kişilere, onların sistemlerine de virüs bulaşmış olabileceğini bildirin.
7 Adım

Sağduyunuzu kullanarak ve bilgisayarınızı tehlikeli saldırılardan ve eklerden koruyarak, Internetin size sağladığı gizlilik haklarınızın çiğnenmemesini sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak tehlikeleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz:

Maruz kalabileceğiniz tehlikeleri belirleyin
Virüse karşı koruma yazılımları kullanın
Yazılımınızı sürekli olarak güncelleştirin
Güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin
Bir güvenlik duvarı kullanın
Güçlü parolalar oluşturun
Belirli aralıklarla güvenliği gözden geçirin
Bilgisayar Virüslerinden korunma yollarının başında kuşkusuz bir Virüs Temizleme programı ile sisteminizi kontrol ettirmenizdir.

Özetle anlatmak gerekirse; bilgisayarınıza, mutlaka, bir virüs programı yükleyin. Bu sizi bilgisayarınıza bulaşan virüslerden koruyacaktır. Bu programların ayarlarını doğru ve dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz. Bazıları, disk formatlama, dosya silme v.b. gibi konularda kullanıcıları anında uyaran özelliklere sahiptirler. Antivirüs yazılımlarının sitelerindeki e-mail listelerinden bir tanesine üye olarak, yeni virüslerden hemen haberdar olabilir ve buna paralel olarak önleminizi daha erken alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Virüslerden Korunma Yolları İçin Yorum Yap