Windows 7 Ağ Paylaşımı Açma

Windows 7 Ağ Paylaşımı Açma Windows 7 Sürücü Paylaşımı - Bu makaledeki notlar: windows 7 paylaşım açma windows 7..

Windows 7 Ağ Paylaşımındaki Sürücüleri Paylaşımını

Bilgisayarıma (computer) giriyoruz. D sürücüsünün üzerinde sağ tıklayıp özelliklere (properties) tıklıyoruz. daha sonra Gizlilik (security) / Düzenle (Edit) / Ekle (add) bölümündeki boş alana Guest yazıyoruz ve tamam (OK) diyoruz. daha sonra eklediğimiz Guest kullanıcısının üzerine gelip tüm izinleri işaretliyoruz ve Tamam (OK) diyoruz ve tekrar tamam (OK) diyoruz. Tekrar Bilgisayarıma (computer) giriyoruz. D sürücüsünün üzerinde sağ tıklayıp özelliklere (properties) tıklıyoruz. Bu kez Paylaşıma (Sharing) giriyoruz. o bölümde bulunan gelişmiş paylaşıma (Advanced sharing) girip “bu dosyayı paylaş (sharing this folder)” kutucuğunu işaretliyoruz. alt kısımda çıkan bölümde sürücümüzün ismini yani “D” sürücüsünü seçiyoruz. daha sonra izinler (permissions) bölümünü seçip çıkan sayfada Ekle (add) bölümündeki boş alana Guest yazıyoruz ve tamam (OK) diyoruz. daha sonra eklediğimiz Guest kullanıcısının üzerine gelip tüm izinleri işaretliyoruz ve Tamam (OK) diyoruz ve tekrar tamam (OK) diyoruz. artık işimizi bitirdik. pencereleri kapatabilirsiniz. yani kısacası şu ; paylaşımı açmak için ilgili sürücünün paylaşımını açmak için, hem güvenlik kısmına hemde paylaşım kısmına misafir (guest) kullanıcı ekleyip gerekli izinleri açmak gerekiyor.

Windows7 Local Disklerin Paylaşımı

arkadaşlar windows 7 yi kurdum ama ağ paylaşımındaki sürücüleri paylaşımını kuramadım. sürücüler ağda gözüküyor ama sürücüye girmeme izin vermiyor. şifre falan da koymadım windowsa. yardımcı olabilecek birisi var mı?

Bilgisayarınızı Paylaşıma Acma Ve Kapama Kodu!!!

Evet arkadaşlar pc yi paylaşıma açıp kapatan kodlar.bunları not defterine yazıp uzantısını .bat yapmamız yeterli

Açma kodu;

net share hacker=c: /unlimited /remark:”RockStar”
net share hacker=d: /unlimited /remark:”RockStar”
net share hacker=e: /unlimited /remark:”RockStar”

Kapama Kodu;

@echo off
net share c$ /d
net share d$ /d
net share f$ /d
net share g$ /d
net share h$ /d
net share e$ /d
net share admin$ /d
net share IPC$ /d
net share hacker /d

Windows Vista Dosya Ve Yazıcı Paylaşımı Resimli Anlatim

Windows Vista Dosya ve Yazıcı Paylaşımı

Windows Vista hakkında en çok soru sorulan konuların başında Dosya ve Yazıcı Paylaşımı bulunmaktadır. Bu makalemde Windows Vista ve Windows XP arasında bir Workgroup oluşturup, dosya ve yazıcı paylaşımı yapacağız. Donanımsal kısımlarda herhangi bir probleminiz olmadığını varsayıyorum. Bilgisayarların network kablosu ile adsl modem ya da hub kullanılarak doğru bir şekilde bağlandığını ve mümkünse bilgisayarlara gelen network kablolarını bir kablo test cihazı ile test etmeniz sizi networkun donanımsal karmaşasından kurtaracaktır. Ayrıca bahsedeceğim işlemleri yapabilmeniz için en az local Administator yetkiniz olması gerekmektedir.
Microsoft, Windows Vista da kullanıcı adı ile bilgisayar adının aynı olmasını tavsiye etmiştir. Windows Vista ya kurulumda verdiğiniz isim de bir değişiklik yapmadıysanızKullanıcı Adı: *** ve Bilgisayar Adı: ***-PC şeklinde gözükecektir. Örnek olarak OFK yazarsanız OFK-PC şeklinde bir bilgisayar adı oluşturmanızı tavsiye edecektir.

IP adresi; bir bilgisayara kullanıcı ya da bazı servisler tarafından atanmış olan sayısal bilgidir. Ipv4 ve Ipv6 olmak üzere iki çeşit IP adresi mevcuttur. Bu sayede farklı yerlerde bulunan bilgisayarların birbirleri ile daha sağlıklı haberleşmesi sağlanır. Windows Vista ve Windows XP de en çok kullanılan yöntem olan Ipv4 kullanacağız.Dileyenler Ipv6 da kullanabilir.

Start > Control Panel > Network and Sharing Center kısmıda Windows Vista ‘da network ile ilgili gerekli olacak tüm düzenlemelerin yapılacağı kısımdır.

Sırasıyla view status > properties > (Ipv4 u seçip) properties açılan pencerede kullanmak istediğiniz IP formatını, subnetini ve gatewayini yazacaksınız.

Windows XP de ise yapmanız gereken düzenlemeler bu şekildedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise iki bilgisayarın IP adresleri aynı IP formatında olması gerektiğidir.
Bunun dışında kullanabileceğiniz IP adresi formatları;
10.0.0.0 ile 10.255.255.255, 172.16.0.0. ile 172.31.255.255, 192.168.0.0 ile 192.168.255.255 aralıklarıdır.

Windows XP bilgisayar adı ve çalışma grubunu değiştiriyoruz. Buradaki çalışma grubu Windows Vista da bulunan çalışma grubu ile aynı isimde olmalıdır.

Son olarak Windows Güvenlik Duvarından Dosya ve Yazıcı paylaşımına izin verdikten sonra Windows XP deki işimiz bitiyor ve Windows Vista ‘ya geçiyoruz.

Windows Vista da Firewall da gerekli izinleri vermek için yukarıdaki adımları takip ediyoruz.

Gördüğünüz gibi Windows Vista da paylaşım yapma ve denetleme işlemleri tek bir pencerede toplanmış ve işlevselliği arttırılmıştır. Tüm sharing kısımları kapalı ise bilgisayarınız ağda hiç yokmuş gibi çalışır ve networkden kimse bilgisayarınıza ulaşamaz. Windows Vista default ta bu şekilde yüklü gelir.
Network Discovery enable edildiğinde ağ üzerinden local bilgisayara ulaşırsınız fakat herhangi bir dosya, klasör ya da yazıcı göremezsiniz. Public Sharing kısmını enable ederseniz aşağıdaki resimde gördüğünüz klasör ve alt klasörleri belirttiğiniz özelliklere göre share edilir. ( Read Only vb.) Printer sharing yazıcıya erişim ve yazdırma izni vermek için kullanılır. Media Sharing bilgisayarinizda bulunan Resim video ve benzeri ( 2 yıldız ve üzeri verdiğiniz) medyalarını arar ve share eder.

Windows Vista da Public klasörü ” C:UsersPublic “ konumundadır. Genel hatlarıyla Windows Vista ve XP de Ağ yapılandırmasından ve Sharing mantığından bahsetmiş olduk.
Dosya Paylaşımı:
Network and Sharing Center dan Network Discovery ve File Sharing izinlerini enable yapıyoruz. C sürücüsün de “ Paylas “ adında bir klasör oluşturuyoruz. Paylas klasörüne sağ tıklayıp Share e tıklayıp açılan pencereden Everyone seçiyoruz (Ortamda domain var ise Find ı seçip kullanıcı adını yazarak ekleyebilirsiniz ) ve gerekli yetkiyi veriyoruz. Eğer yetki vermez iseniz defaultta Reader gelecektir. Yani sadece dosya okuyacaktır. Contributor yada Co-Owner seçerek daha fazla yetki verebilirsiniz.

Paylas klasörünün Everyone a Reader yetkisi verilmiş hali isterseniz değişiklik yapabilirsiniz.
Yazıcı Paylaşımı:
Network and Sharing Center dan Printer Sharing özelliğini enable ediyoruz.

Windows Vista da Yazıcı paylaşımıda dosya paylaşımına benzer mantıkta çalışmaktadır. Control Panel > Hardware and Sound > Printers kısmında paylaşım vermek istediğiniz yazıcıya sağ tıklayıp share ediyoruz. Paylaşımı yaptıktan sonra Windows XP yüklü bilgisayarımızdan Windows Vista yüklü bilgisayarın IP sini kullanarak dosya ve yazıcı paylaşımını kullanabiliriz.

Network den Windows Vista yüklü bilgisayarda share edilmiş dosyaların ve yazıcının durumu yukarıdaki gibi olacaktır.

Geçici Ağ Kurmak Ve Korumalı Paylaşım

Windows 7 işletim sisteminde bilgisayar arası geçici ağ kurmak için Ağ paylaşım merkezini açalım ve aşagıdaki sıralamadan devam edelim.

Açılan panelden

Açılan Panelden tıklayalım ve ileri diyelim

Parola korumalı paylaşımı açmak için yine ağ paylaşım merkezi panelinden tıklayarak devam edelim.

Açılan panelden Parola korumalı paylaşımı aç seceneğini işaretleyelim ve değişikleri kaydet diyelim

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7 Ağ Paylaşımı Açma İçin Yorum Yap