Windows Xp En İyi Performans

Windows Xp En İyi Performans Xp Performans Ayarları - Bu makaledeki notlar: bilgisayar en iyi performans windows xp..

Windowsxp En Iyi Performans Nasil Alinir (resimli Anlatım)

Öncelikle Windows XP NT tabanlı bir sistem olduğu için 3D Studio Max ile çok uyumlu çalışıyor. NT sistemi ile çalışması zorunlu olan birçok programı WinXP ile kullanabilirsiniz. Ayrıca DirectX8.0 yüklü geldiği için Windows2000 gibi oyunlarda da sorun yaşamıyorsunuz. Fakat her ne hikmetse Microsoft böyle kaliteli bir işletim sistemine birsürü gereksiz ayar koymuş. En güzel örneği sistem saati internete bağlanmaya çalışıyor. Evet yanlış duymadınız. Eğer Xp kurduysanız ve ortada hiçbir sebep yokken “Bir uygulama internete bağlanmak istiyor” mesajı alırsanız şaşırmayın. Büyük ihtimalle saat internete girmeye çalışıyordur. ilk önce bunu halledelim.
Başlat çubuğundaki saate çift tıkladıktan sonra üçüncü sekmeye bakıyoruz , ne görelim saat internete girip doğru olup olmadığını kontrol ediyor. Bu seçeneği iptal edip esas ayarlara geçiyoruz. Bunun yanında birde Messanger ikonu olacak ona da çift tıklayıp açın ve ayarlar kısmına girip “Windows açıldığında otomatik olarak çalış” seçeneğini iptal edin.

Sırada başlat menüsü var Windows98 ve Windows2000 menülerine çok alışmış biri için XP için geliştirilen menüler karışık gelebilir. bunları düzeltmek için başlat çubuğunda boş biryere tıklayıp “özellikler” diyoruz ve aşağıdaki gibi Görev çubuğu ve Başlat menüsü sekmeleri için ayarlama yapıyoruz

Şimdi de gelelim en önemli performans ayarlarına, Windows XP menüleri ve süslü geçişleri size hoş görünebilir ama bilgisayarınızın kaynakalrını çok güzel tüketir. Elinizde hızlı bir Pentium4 yoksa aşağıdaki ayarları yapmanızı tavsiye ederim. Masaüstündeki Bilgisayara sağ tıklayıp Gelişmiş sekmesine geçiyoruz ve aşağıda gösterilen şekilde Performans-Ayarlar kısmından En iyi performans seçeneğini seçiyoruz. Başlangıç ve kurtarma ayarları ise aşağıda.

Öncelikle başlangıç ve kurtarma kısmından ayarlara geçiyoruz. Aşağıdaki sarı ile gösterilen tüm kutucukları boş yapıyoruz. Böylece bilgisayarımız açılırken “işletim sistemi seçsene kardeş” diyerek 10 saniye beklemiyor. Ve en ufak bir hatada kapanıp yeniden açılmaya çalışmıyor

bir üstteki resimde gösterilen Hata bildirimi kısmına girerek. Bu ayarları da aşağıdaki gibi yapıyoruz. Aslında başka bir yazılım için bu seçenek akıllıca olur derdim ama tüm dünyada kurulu binlerce bilgisayar aynı anda tek bir microsoft sitesine girmeye çalışıyor. fazla düşünülmemiş bir ayrıntı. ve en ufak bir hatada uyarı mesajı alıyorsunuz ve bilgisayar hatayı internet sitesine bildirmeye çalışıyor

Diğer bir seçenek bilgisayara sağ tıkladığınız yerdeki Uzak seçeneği, Bu da bilgisayar bozulduğunda internetten uzman bir kullanıcının size ulaşması için bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmesini sağlıyor. Ama bunun için devamlı bir internet bağlantısı ve Uzman birde kullanıcı lazım. Türkiyede biz hala internetin saatine neredeyse bir dolar verirken ( Bill Gates amca duysa “yuuh” derdi ) Yabancılarda sınırsız internet olduğu için internetten birinden yardım isteyip saatlerce bu hatayı internetten gidermeye çalışmak gibi bir imkanları var. Heyhat bize yine kasayı omuzlamak düşüyor. onun için bu ayarı da iptal ediyoruz

Birde bu ayar var tabii bilgisayarınız internete girip Windows yaması çıkmış mı diye kontrol ediyor. Tabii bunun için de devamlı internete bağlanmaya çalışabilir. Bu ayarı da iptal edip “Sen canını sıkma Xp biz onu hallederiz” diyoruz. En alttaki seçenek.

Aslında faydalı olması gerekirken sizi çileden çıkarabilecek bir seçenek daha. Bu seçenek ile hard diskte en son yapılan işlem bir hataya sebep olursa dizkteki bir kısım bilgi geri alınıyor ve düzeltilmeye çalışılıyor. Yazdığınız bir yazıyı bilgisayarı yeniden açtıktan sonra iki saat arayıp bulamıyorsanız sebebi bu seçenektir. Bütün sürücülerde geri yüklmemeyi kapat diyoruz. Hard diskimizin hatasıyla biz ilgileniriz. Sanki Win98 de hata olunca halledemiyorduk.

Öncemli bir ayar değil ama normalde F3 ile arama yaparken gizli dosyalar aranmıyor, orda olduğunu bildiğiniz bir dosyayı arayıp bulamazsanız sebebi budur. Bir pencere açıp F3 e basın. soldaki seçeneklerden ileri düzey seçenekler menüsünü açtığınızda buradaki gizli dosya ve klasörlerde ara seçeneği seçilmiş olmalı. Ayrıca o köpek canınızı sıkıyorsa alt kısımdan Tercihleri değiştir- ve- yardımcı kullanma seçenekleri ile halledebilirsiniz.

ALINTI

Warock Pc Leri Kasanlar İçin Veya Laglı Oynayanlar İçeri!!

WaRock PC LERİ KASANLAR İÇİN Veya Laglı Oynayanlar İÇERİ!!

Warrock’u daha iyi ve lagsız oynamak için gerekenler!!

PERFORMANS YÜKSELTMENİN YOLU

Evet arkadaşlar aşağıdaki metodlar tarafımdan derlenmiş ve deneyimlerim ölçüsünde kullanımınıza sonulmuştur. İşlem sıraları olarak aşağıdaki sıraları takip etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bunun haricinde önemli hususlarda extra açıklamalar yapılacaktır.

Not: Bilgileri hazırladığım bilgisayar ingilizce olduğu için ekran görüntülerinin büyük bir kısmı ingilizcedir. Yalnız açıklamaları mümkün olduğu kadar Türkçe karşılıkları denk gelecek şekilde yapacağım fakat tam olarak birebir Türkçe’leri sistemlerinizde yazmayabilir. Bu nedenme muadillerini kullanmanız gerekebilir.

1. Gereksiz dosyaları temizleyin…

2. Sistem Geri Yüklemesini kapatın…

İşletim sistemi üzerinde bulunan “Sistem Geri Yükleme (System Restore)” özelliği sistemin bazı durumlarda belirlenen bir tarihe geri alınmasını sağlayarak kullanıcılara yardımcı olmayı planlar. Bu özellik özellikle başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için bir kurtarıcı niteliğinde olmakla birlikte sisteme birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Uyarı: Bu özelliği gelecekte kullanabileceğinizi düşünüyorsanız kapatmayın ve bu maddeyi atlayın.

3. Görsel Öğeleri Kapatarak İşlemci Gücü Kazanın…

Windows içerisinde normalde çoğu kimsenin direk olarak farkı farkedemeyeceği şekilde birçok görsel efekt kullanılmadır. Bu efektlerin kapalı veya açık olması arasındaki fark direk olarak farkedilmez. Sadece kapalı olması durumunda kişilere daha az işlemci gücü harcayan bir arabirim sağlamış oluruz.

Bu işlemi yapmak için,

Bilgisayarım (My Computer) > Sağ Tık, Özellikler (Properties) > Advanced (Gelişmiş) > Performans (Performance) bloğundaki “Ayarlar (Settings)” butonuna bas ve ilk gelen “Görsel Efektler (Visual Effects)” sekmesinde dur.

4. Ücretsiz bir Yardımcı Yazılım ile Performansınızı Yükseltin…

PC’de bazı işlemler manuel olarak yapılamayacak kadar zor ve karmaşıktır. Bu tür işlemler için Windows’un bize sağladığı araç gereçler de çoğu durumda yetersiz gelmektedir. Bu nedenle 3 ncü parti yazılımlara başvurmamız gerekebilir.

Yakın zamanda keşfettiğim ve Ücretsiz olması, Ultra Süper Mega kolay kullanım, İşlem sonucunda yüksek performans getirisi gibi nedenlerle 10 üzerinden 11 not verdiğim bir programı tanıtmaya karar verdim.

5. Diskinizi birleştirin ve hızınız artsın…

Disk Birleştirme (Defrag) Nedir ?

Bu işlem, çoğu kişi tarafından ihmal edilen fakat aslında performans açısından oldukça önemli bir işlemdir. Biz bilgisayarı kullandıkça bilgisayarımız sabit diskine durmadan yeni veriler yazar ve gerekli olmayan verileri de siler. Yalnız bu yazma ve silme işlemleri esnasında veriler arasında boşluklar ve parçalanmalar oluşur.

Basit olarak parçalanma işlemini açıklamaya çalışırsak şu şekilde canlandırabiliriz.

Bir dosyayı (Diskte 4 birim yer kaplayan bir dosya olduğunu hayal edin), diske yazdırdığımız zaman bilgisayar bu dosyayının bütün parçalarını arka arka sıralayamayabilir. Disk dosya yazma işlemi esnasında en hızlı hareketi yapabilmek adına yazma kafasının o anda erişebildiği boş en yakın alanı seçer ve o alana yazmaya başlar, dosya yazılırken dosyanın parçalarının yazıldığı alan üzerinde başka dosya parçaları varsa doğal olarak yazım işlemine o alanlar atlanarak devam edilir.

Dolayısıyla 4 parçalık bir dosya diskte değişik alanlara dağılarak yazılmış olabilir.

Bunun bilginin erişilebilirliği açısından bir – yönü yoktur, fakat bilgiye erişirken harcanılan zaman açısından çeşitli “-” yönleri vardır.

Şimdi şöyle düşünün, 4 harfli bir kelimeyi bir kağıtta yanyana yazılmışsa mı daha hızlı toplar ve okursunuz yoksa harfler sayfanın çeşitli noktalarına dağıtılmışsa mı daha hızlı okursunuz ?

Diskte de benzer bir mantık vardır, arka arkaya derlenmiş bilgi öbekleri okuma kafası tarafından seri olarak okunabilirken, dağılmış bilgi öbeklerini okumak için okuma kafası durmadan lokasyon değiştirmek ve extra zaman kaybetmek zorunda kalmaktadır.

Tabi bu olaylar çok hızlı geliştiği için biz normal şartlarda bu hız farkını anlayamayız, fakat ilerleyen zamanlarda diskteki veri miktarları arttıkça, disk kafalarının da okuma ve yazma işlemleri için harcayacağı vakit artmaya başlayacaktır.

Burada disk performansını optimize etmek için dosyaları birleştirerek okuma performansını arttırmayı sağlayabiliriz.

5. Sürücülerinizi doğru ve eksiksiz kurun…

Bir bilgisayar performansına etki en önemli unsurlardan birisi de kullanılan aygıt sürücüleridir. Eğer sürücülerinizi eksik kurarsanız özellikle ekran performansınızda önemli kayıplar oluşabilir.

Kısacası bilgisayarınıza format attığınız zaman, ses kartı ve ekran kartı sürücülerini kurmakla işiniz bitmiyor.

Eğer Anakartınız (MainBoard) da sürücü kurulması gereken bir anakart ise en iyi performans için anakart sürücülerini de kurmanız gerekmektedir.

DiKKaT!!!: En iyi performans için anakart sürücülerinin diğer bütün sürücülerden önce kurulması şiddetle tavsiye edilir.

1. 2 Fiziksel disk olması durumunda PageFile (Sanal Bellek) dosyasının yer değişimiyle performans arttırılması.
2. Sanal Bellek ayarlarının değiştirilmesi.
3. Sanal Bellek ve Hazırda beklet sistem dosyalarının disk birleştirmeye etkisinin engellenmesi.
4. Sistem Servislerinden gereksizlerin devre dışı bırakılarak performans kazanılması.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Xp En İyi Performans İçin Yorum Yap