Xp Gereksiz Hizmetler

Xp Gereksiz Hizmetler Performans Ayarları - Bu makaledeki notlar: xp performans ayarları xp gereksiz hizmetler..

Türkçe Xp Kullananlar İçin Gerekli Performans Ayarlari

XP'de, arka planda birçok gereksiz hizmet çalışır. Aşağıdaki işlemleri uygulayarak PC'nizin farkedilebilir derecede hızlandığına şahit olacaksınız.

İk önce Başlat / Ayarlar / Denetim Masası / Yönetimsel Araçlar / Hizmetler bölümüne gelin ve aşağıda yazdığım hizmetleri hiç çekinmeden Devre Dışı bırakın. Burada hangi hizmet ne işe yarar diye uzun uzun yazmıycam. Çünkü gireceğiniz yerde hizmetlerin ne işe yaradığına dair açıklamaları tek tek mevcuttur.

Kesinlikle gereksiz olan hizmetler şunlardır:
– Bilgisayar Tarayıcısı
– COM+ Olay Sistemi
– COM+ Sistem Uygulaması
– Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi
– Dizin Oluşturma Hizmeti
– Görev Zamanlayıcısı
– Hata Bildirim Hizmeti
– Hızlı Kullanıcı Değiştirme Uyumluluğu (Eğer tek kullanıcı sizseniz kapatabilirsiniz)
– İkincil Oturum (Eğer tek kullanıcı sizseniz kapatabilirsiniz.)
– İnsan Arabirim Aygıt Erişimi
– Kablosuz Sıfır Yapılandırma
– Karşıya Yükleme Yöneticisi
– Kesintisiz Güç Kaynağı (Güç Kaynağı-UPS Kullanmayanlar kapatabilir)
– Messenger
– NetMeeting Remote Desktop Sharing (Uzak masaüstü kullanmayanlar kapatabilir)
– QoS RSVP
– Remote Desktop Help Session Manager (Uzak masaüstü kullanmayanlar kapatabilir)
– Sunucu
– Taşınabilir Ortam Seri No
– Telnet
– Terminal Hizmetleri
– Uyarıcı
– Windows Saati
– Yazdırma Biriktiricisi
– Yönlendirme ve Uzaktan Erişim (Uzak masaüstü kullanmayanlar kapatabilir)

UMARIM GERÇEKTEN İŞİNİZE YARAR BEN UYGULADIM %100 ATRIŞ VAR

Windowsxp En Iyi Performans Nasil Alinir (resimli Anlatım)

Öncelikle Windows XP NT tabanlı bir sistem olduğu için 3D Studio Max ile çok uyumlu çalışıyor. NT sistemi ile çalışması zorunlu olan birçok programı WinXP ile kullanabilirsiniz. Ayrıca DirectX8.0 yüklü geldiği için Windows2000 gibi oyunlarda da sorun yaşamıyorsunuz. Fakat her ne hikmetse Microsoft böyle kaliteli bir işletim sistemine birsürü gereksiz ayar koymuş. En güzel örneği sistem saati internete bağlanmaya çalışıyor. Evet yanlış duymadınız. Eğer Xp kurduysanız ve ortada hiçbir sebep yokken “Bir uygulama internete bağlanmak istiyor” mesajı alırsanız şaşırmayın. Büyük ihtimalle saat internete girmeye çalışıyordur. ilk önce bunu halledelim.
Başlat çubuğundaki saate çift tıkladıktan sonra üçüncü sekmeye bakıyoruz , ne görelim saat internete girip doğru olup olmadığını kontrol ediyor. Bu seçeneği iptal edip esas ayarlara geçiyoruz. Bunun yanında birde Messanger ikonu olacak ona da çift tıklayıp açın ve ayarlar kısmına girip “Windows açıldığında otomatik olarak çalış” seçeneğini iptal edin.

Sırada başlat menüsü var Windows98 ve Windows2000 menülerine çok alışmış biri için XP için geliştirilen menüler karışık gelebilir. bunları düzeltmek için başlat çubuğunda boş biryere tıklayıp “özellikler” diyoruz ve aşağıdaki gibi Görev çubuğu ve Başlat menüsü sekmeleri için ayarlama yapıyoruz

Şimdi de gelelim en önemli performans ayarlarına, Windows XP menüleri ve süslü geçişleri size hoş görünebilir ama bilgisayarınızın kaynakalrını çok güzel tüketir. Elinizde hızlı bir Pentium4 yoksa aşağıdaki ayarları yapmanızı tavsiye ederim. Masaüstündeki Bilgisayara sağ tıklayıp Gelişmiş sekmesine geçiyoruz ve aşağıda gösterilen şekilde Performans-Ayarlar kısmından En iyi performans seçeneğini seçiyoruz. Başlangıç ve kurtarma ayarları ise aşağıda.

Öncelikle başlangıç ve kurtarma kısmından ayarlara geçiyoruz. Aşağıdaki sarı ile gösterilen tüm kutucukları boş yapıyoruz. Böylece bilgisayarımız açılırken “işletim sistemi seçsene kardeş” diyerek 10 saniye beklemiyor. Ve en ufak bir hatada kapanıp yeniden açılmaya çalışmıyor

bir üstteki resimde gösterilen Hata bildirimi kısmına girerek. Bu ayarları da aşağıdaki gibi yapıyoruz. Aslında başka bir yazılım için bu seçenek akıllıca olur derdim ama tüm dünyada kurulu binlerce bilgisayar aynı anda tek bir microsoft sitesine girmeye çalışıyor. fazla düşünülmemiş bir ayrıntı. ve en ufak bir hatada uyarı mesajı alıyorsunuz ve bilgisayar hatayı internet sitesine bildirmeye çalışıyor

Diğer bir seçenek bilgisayara sağ tıkladığınız yerdeki Uzak seçeneği, Bu da bilgisayar bozulduğunda internetten uzman bir kullanıcının size ulaşması için bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmesini sağlıyor. Ama bunun için devamlı bir internet bağlantısı ve Uzman birde kullanıcı lazım. Türkiyede biz hala internetin saatine neredeyse bir dolar verirken ( Bill Gates amca duysa “yuuh” derdi ) Yabancılarda sınırsız internet olduğu için internetten birinden yardım isteyip saatlerce bu hatayı internetten gidermeye çalışmak gibi bir imkanları var. Heyhat bize yine kasayı omuzlamak düşüyor. onun için bu ayarı da iptal ediyoruz

Birde bu ayar var tabii bilgisayarınız internete girip Windows yaması çıkmış mı diye kontrol ediyor. Tabii bunun için de devamlı internete bağlanmaya çalışabilir. Bu ayarı da iptal edip “Sen canını sıkma Xp biz onu hallederiz” diyoruz. En alttaki seçenek.

Aslında faydalı olması gerekirken sizi çileden çıkarabilecek bir seçenek daha. Bu seçenek ile hard diskte en son yapılan işlem bir hataya sebep olursa dizkteki bir kısım bilgi geri alınıyor ve düzeltilmeye çalışılıyor. Yazdığınız bir yazıyı bilgisayarı yeniden açtıktan sonra iki saat arayıp bulamıyorsanız sebebi bu seçenektir. Bütün sürücülerde geri yüklmemeyi kapat diyoruz. Hard diskimizin hatasıyla biz ilgileniriz. Sanki Win98 de hata olunca halledemiyorduk.

Öncemli bir ayar değil ama normalde F3 ile arama yaparken gizli dosyalar aranmıyor, orda olduğunu bildiğiniz bir dosyayı arayıp bulamazsanız sebebi budur. Bir pencere açıp F3 e basın. soldaki seçeneklerden ileri düzey seçenekler menüsünü açtığınızda buradaki gizli dosya ve klasörlerde ara seçeneği seçilmiş olmalı. Ayrıca o köpek canınızı sıkıyorsa alt kısımdan Tercihleri değiştir- ve- yardımcı kullanma seçenekleri ile halledebilirsiniz.

ALINTI

Sponsorlu Bağlantılar

Xp Gereksiz Hizmetler İçin Yorum Yap