Yaban Ördeği Nasıl Pişirilir

Yaban Ördeği Nasıl Pişirilir Oktay Usta Ördek Dolması - Bu makaledeki notlar: ördek nasıl temizlenir yaban ördeği nasıl..

Yaban Ördeği Dolması

Servis (Kaç Kişilik): 2
Tek Kişilik Servis Kalorisi: belirtilmemiş
Hazırlama Süresi: 15 dk
Zorluk Derecesi: Averaj
Yazıcı Dostu Görüntü
İnceleme Yok
Tarifi Posta Kartı ile Gönder

Tariflerin daha iyi anlaşılabilmesi için İnceleme özelliğini kullanmanızı öneriyoruz. Eğer bu tarifi denediyseniz: Eksikleri? Fazlalıkları? Güzelmi? Kötümü? Açıklama? Farklı Yaklaşım? inceleme göndererek diğer kullanıcıların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz: Sol menüden İnceleme Yaz linkine tıklayınız ve incelemenizi postalayınız. İncelemelere bakmak için sağ menüden İncelemeleri Oku linkine tıklayınız…Eğer İnceleme yok diyorsa kimse inceleme postalamamış demektir. Gereçler:2 adet küçük yaban ördeği.
4 yemek kaşığı pirinç.
2 yemek kaşığı dolma fıstığı.
4 yemek kaşığı sıvıyağ.
1 tatlı kaşığı karabiber.
1 tatlı kaşığı tuz.
yarım demet maydonoz doğranmış. Pişirme suyu;
1 adet soğan,
tane karbıber
5 su bardagı su,
maydonoz sapı,
1 tane portakal suyu,
tuz. Yapılışı:Kuşlar iyice temizlenir.suda yarım saat bekletılır.Bir tencereye yağ konur,fıstık ve pirinçler 5 dakika yağda kavrulur.İçerisine tuz karabiber ve maydonoz ilave edilir,tencerenin altı kapatılır.Bu malzeme iki ördeğe paylaştırılarak içleri doldurulur.Doldurulan kısım dıkilır.Düdüklü tencereye 5 bardak su konulur.1 tane butun soğan,tane karabıber tuz maydonoz sapı,bir portakal suyu ve ördekler yarım saat pişirilir.Bir tavaya tereyağ konulur.Pişen ördekler bu yağda sağlı sollu kızartılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban Ördeği Nasıl Pişirilir İçin Yorum Yap