Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler

Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler Yeni Dogan Bebeklerde Gerilmesi Normalmidir - Bu makaledeki notlar: bebeklerin gördüğünü nasıl anlarız yenidoğan bebek..

Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler

Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler

Yenidoğan bebeğinizle ilk tanıştığınız günlerde onun bazı özellikleri dikkatinizi çekebilir. Özellikle ilk defa anne baba oluyorsanız, endişeye kapılabilirsiniz. Bu yazıda, takip ettiğimiz bebeklerin anne babalarından sıkça gelen sorulara yanıt verecek, böylece belki de sizin aklınızdaki soru işaretlerini de giderebileceğiz.
Bebeğimdeki kırmızı döküntüler normal mi?

Bebeklerde ilk hafta içinde, özellikle ilk 2 günde, ortası beyaz kırmızı benekler şeklinde bir döküntü görülebilir. Toksik eritem denilen bu döküntü tamamen masumdur, herhangi bir tedavi gerektirmeden geçer. ( Ancak bebeklerde farklı döküntüler de görülebilir, bunların ayırımını bebek doktoru yapacaktır)
Bebeğimin göğüslerindeki şişlik normal mi?

Yenidoğan bebeğiniz anneden geçen hormonlara bağlı olarak bazı özellikler gösterebilir. Bunlardan biri meme dokusundaki şiş görünümdür. Herhangi bir zararı yoktur, kendiliğinden geçecektir. Ancak dağılsın diye ovmak, masaj yapmak çok tehlikelidir, abse oluşumuna yol açabilir. Yine aynı şekilde annenin hormonlarının etkisiyle kız bebeklerde vajinal akıntı hatta kanamalar görülebilmekte, bazen göğüslerden süte benzer bir salgı da gelebilmektedir. Bunların hiçbiri için endişelenmeye gerek yoktur, tamamen normal bulgulardır.
Bebeğimin sırtında, kalçasındaki morluklar normal mi?

Mongol lekesi adı verilen bu lekeler de tamamen normaldir, zamanla kaybolacaktır.
Bebeğin sık sık sıçraması, irkilmesi normal mi?

Bebeklerde ilk 6 ayda irkilme ( Moro ) refleksi denilen normal bir refleks vardır. Ani bir ses veya pozisyon değişikliğinde bebeğiniz irkilecek, kollarını açarak tepki verecektir. Bu, olması gereken normal bir reflekstir. 6 ay içinde kaybolacaktır.
Bebeğimin yeterince emdiğini, doyduğunu nasıl anlarım?

Bu konuda, en güvenilir gösterge bebeğinizin rutin kontrollerde yeterince kilo almasıdır. Ancak ilk aydaki artışı değerlendirirken, ilk 15 gün önce biraz kayıp olacağı, yaklaşık 15 günde doğum kilosuna geri geleceği ve bundan itibaren kilo alacağı unutulmamalıdır. Doktor muayenesine gitmeden öncesinde ise, eğer bebeğiniz günde 8-10 defa bezini ıslatıyorsa, 2-4 defa kakasını yapıyorsa ve emzirme sonrası mutlu görünüyorsa doyduğunu anlayabilirsiniz.

Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır

anne sütünün yettiği nasıl anlaşılır,
anne sütünün yettiğini nasıl anlarız

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Sütünüzün yetip yetmediğini iki yöntemle yani bebeğin kilo artışı ve idrar sıklığı ile anlayabilirsiniz.

İlk değerlendirme 1. ayın sonunda yapılır. Sağlıklı bir büyümede bebek ayda minimum 600 gr. veya üzerinde bir kilo alıyorsa beslenmesi yeterlidir. Bunun dışında hiçbir kriter bebeğin yetersiz beslendiğini göstermez. Anne sütü alan bebek ilk ay boyunca, 1. haftadan itibaren, günlük değişiklikler olabileceği de akılda tutularak bezini en az 8 defa idrarı ile, 2-3 defa da dışkısı ile ıslatıyorsa sorun yok demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yenidoğan Bebek İle İlgili Merak Edilenler İçin Yorum Yap