Yüksek Tansiyonda Ne Yapılmalı

Yüksek Tansiyonda Ne Yapılmalı Tansiyonu Düşürmek İçin Ne Yapmalı - Bu makaledeki notlar: yüksek tansiyonda neler yapılmalı yüksek tansiyonda..

Sarımsak Yüksek Tansiyona Çare Değil

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana BilimDalı Nefroloji Bilim Dalınca yapılan araştırma sonucunda, sarımsak ve sarımsak tabletlerinin kan basıncı üzerine kısa süreli bir etkisi saptanmadı.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Akpolat, Türkiye’de sarımsağın kan basıncını düşürdüğüne dair yaygın bir inanış bulunduğunu, sarımsak tabletlerinin reçetesiz satılabilen ilaçlar olarak hipertansif hastalar tarafından kullanıldığını belirtti.

Bunu araştırmak üzere yaptıkları çalışma çerçevesinde anket uygulanan 7 bin 703 hipertansif hastanın 4 bin 102’sinin (yüzde 53.3) sarımsak kullandığını beyan ettiğini kaydeden Akpolat, kısa süreli etkisinin belirlenebilmesi için de bu hastalara belirli miktarda sarımsak verildiğini söyledi. Akpolat, şunları kaydetti:
“Gerek bizim yaptığımız araştırma, gerekse daha önce yayınlanan kılavuzların bize öğrettikleri sonucunda varılan nokta, sarımsağın hipertansif hastalarda kan basıncını düşürdüğüne dair kanıtın olmadığıdır. Bu son derece önemli. Çünkü hastalarımızın birçoğu, kan basıncını düşürdüğüne inanarak sarımsak kullanmakta ve bunun sonucundada tedavilerini aksatmaktadırlar. Hastalarımız sarımsak kullanabilirler. Ama hiçbir şekilde ne ilaç tedavilerini, ne de yaşam düzeni değişikliği dediğimiz sigara, alkol, tuz gibi alışkanlıklarını terk etmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü tedavinin ihmal edilmesi, hastalarımıza zarar verebilir.”

Sarımsak kullanımının tansiyonun düşürülmesinde psikolojik etkisi olabileceğini anlatan Akpolat, “Hastalarımız yararlı olduğuna inanıyorlarsa, tedavilerini aksatmamak koşuluyla sarımsak kullanabilirler” dedi. Akpolat, şu uyarılarda bulundu:
* Hastalarda sarımsağın kan basıncını düşürdüğüne dair mevcut olan inanç, bir kanıta dayanmamaktadır.
* Hastaların sarımsak kullanırken ilaçlarını ve yaşam düzeni değişikliklerini aksatmaları kendilerine zarar verebilir.
* Hastalar diğer tedavilerini aksatmamak koşuluyla sarımsak kullanabilirler.
* Hipertansiyon tedavisinin başarıya ulaşması için hastalar kanıta dayanmayan inanışları konusunda eğitilmelidir.
* Bu konuda yeni çalışmalara gerek vardır.

BİLİNEN DİĞER YANLIŞLAR
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel de, halk arasında tansiyonla ilgili pek çok yanlış inanış bulunduğunu söyledi.

Tansiyonu düşürmek için limon ve limon suyuna başvurulduğunu ifade eden Sindel, bunların tansiyonun düşürülmesinde hiçbir yararının bulunmadığını söyledi.

Tuzlu ayran içmenin, tansiyonu aniden yerine getireceğinin sanıldığını belirten Sindel, “Ancak bu da yanlış bir inanış” dedi.

Stresin, tansiyon yüksekliği ve düşüklüğünde önemli bir faktör olduğunu ifade eden Sindel, “Stresle ilgili faktörler ortadan kalktığı zaman zaten kişi kısa sürede normal tansiyonuna döner. Halkımız bu maddelerin etkisiyle tansiyonlarının düzene girdiğini sanıyor ama bunlar yanlış inanışlar” dedi.

NE YAPILMALI?
Sindel, tansiyonu düşen bir insanın baş ve vücudun üst kısmının kalp hizasının altına indirilmesi gerektiğini belirterek, bunun bacaklar yukarıya kaldırılarak yapılabileceğini bildirdi.

Tansiyon yüksekliğinde ise hekim-hasta diyaloğunun önemine işaret eden Sindel, hipertansif hastaların hekime danışarak tansiyonu düşürenilaçlar almalarının şart olduğunu söyledi.

Yüksek Tansiyon Hastalarına Öneriler

Yüksek tansiyon hastalarına öneriler
Aşırı sıcakların geri gelmesi, hipertansiyon hastalarının sağlığını olumsuz etkiliyor. Hipertansiyon, kan basıncının sağlık açısından sakıncalı olan değerlere yükselmesiyle ortaya çıkıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Heper, hipertansiyonda, kan damarlarının kan basıncını ayarlama görevini yapamadığını belirterek, ısı artışlarına karşı hastaların sık sık duş almasını önerdi.

Hipertansiyon ısı ayar mekanizmalarının çalışmasını bozan en önemli dolaşım sistemi hastalıklarından biri. Bu nedenle ısı artışına bağlı olan sorunlar, hipertansiyonlularda çok daha sık görülüyor. Dr. Cem Heper, hipertansiyon hastalarının her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri doktorlarından öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

GÜNEŞ GİDİNCE EGZERSİZ YAPIN
Hipertansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda laması gereken önlemleri anlatan Dr. Cem Heper, bunları şöyle sıraladı:

– Terlemeyi önlemeyen hafif ve pamuklu giysiler giyin
– Bol sıvı almaya özen gösterin
– Özellikle öğle saatlerinde açık havada güneş altında kalmamaya çalışın
– İlaçlarınızı düzenli kullanın
– Akşam veya sabah serinliğinde düzenli egzersizlerinize devam edin
– Sık sık duş almaya özen gösterin

AŞIRI SICAKLARDA İLAÇLARI AKSATMAYIN
Kan basıncının ani yükselmelerinde en yakın acil servise veya hastanın hekimine ulaşılması son derece önem taşıyor. Zaman kaybetmek, istenmeyen olaylara neden olabiliyor. Bilinçsiz kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar, kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi hayatı tehlikeye sokucu sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var.

Hastanın taşınması veya gelecek ilk yardım beklenirken serinletilmesi ve dinlendirilmesi en iyi yardımdır. Isı artışı olan günlerde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşıyor. İlaç yeterli gelmiyorsa, hekimin hastayı değerlendirmesi ve tedavisini bulgularına göre ayarlaması gerekiyor.

ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİ DE ZARARLI
Kullanılan ilaçlar ile hipertansiyon arasında yakın bir ilişki var. Hipertansiyonu oluşturan mekanizmalara göre hastalık 3 gruba ayrılıyor:

1-Su tutulumunun ön planda olduğu hipertansiyon
2-Sinirsel etkinlik artışının ön planda olduğu hipertansiyon
3- Hem su tutulumunun, hem de sinirsel etkinlik artışının bir arada olduğu hipertansiyon.
Su ve tuz atılımının arttığı havalarda, su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananların dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Cem Heper, “Bu gruptan ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmeleri özellikle önemlidir. Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki düşmeler sıvı kaybının fazla olduğunu gösteren son derece önemli bulgulardır. Bu durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız önemli” diye konuştu.

Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, hipertansiyon hastalarının sıcağa uyum yeteneklerinde azalmaya yol açacağı için yarar yerine zarar getirebiliyor. Sinirsel mekanizmalı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği yanıtlar çok farklı olabiliyor.

Ani tansiyon düşmeleri gibi, ani tansiyon fırlamaları görülebiliyor. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyük. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının, her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri hekiminden öğrenmesi gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Tansiyonda Ne Yapılmalı İçin Yorum Yap