Yumurta Zehirlenmesi

Yumurta Zehirlenmesi Peynir Zehirlenmesi - Bu makaledeki notlar: yoğurt zehirlenmesi yumurta zehirlenmesi peynir zehirlenmesi..

Besin Zehirlenmesine Dikkat!

Son 72 saat içinde, bir mikroorganizma veya toksini ile bulaşmış bir besinin tüketiminin ardından ishal, bulantı, kusma, karın ağrıları, karında kramplar gibi sindirim sistemini ilgilendiren bulguların ortaya çıktığı bir hastalık tablosudur.

Tüm dünyada yaygın
Besin zehirlenmeleri tüm dünyada yaygın, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çoğunlukla hafif seyirli ve kendini sınırlayan hastalıklardır. Ancak besin zehirlenmesine yol açan etken ve konakla ilişkili faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyirli ve hatta ölümcül seyretmesine yol açabilmektedir. Son yıllarda özellikle hamburger, biftek ve çiğ süt tüketimi ile ilişkili salgınlara yol açan ve toksin yapımı ile böbrek yetmezliği, kanlı ishal ve kanama gibi bulgulara yol açan bir bakteri (E.coli 0 157:H7) örneğinde veya besin yolu ile bulaşan tifo ve paratifo bakterileri örneğinde olduğu gibi.

Ayrıca, zaten vücutlarında sıvı eksiği olanlar, bebekler ve yaşlılar gibi uç yaşlardaki kişiler, beslenme bozukluğu olan kişilerde gelişen tablonun ağır veya ölümcül olma riski vardır.

Besin zehirlenmeleri çoğunlukla birden fazla kişiyi ilgilendirir. Bazen tek tek olgular, bazen yerel salgınlar (işyerleri, hastaneler, lokantalar), bazen de daha büyük çaplı salgınlar şeklinde görülebilir. Besin zehirlenmelerine çoğunlukla bakteri türü mikroorganizmalar yol açar. Bu bakteriler 5-70 0 C arasında, en çokda oda ısısı ve üzerindeki derecelerde çoğalma eğilimi gösterirler. Genellikle 5 0 C ve altındaki derecelerde çoğalamazlar.

Yazın sık görülüyor
Bu nedenle yaz aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Bu etkenler ancak 70 0 C ve üzerindeki ısılarda uygun süre ısıtma ve pastörizasyon ile ölür. Yine bu etkenler (pH

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurta Zehirlenmesi” İçin Bir Cevap

  1. kek yaparken yumurtayı kırdıgımda yumurtanın ıcınden kahverengı birsey cıktıgını farkettım. aldırış etmeden kekimi pişirdim. yedikten yarım saat sonra karnıma kramplar gırmeye basladı ve surekli tuvalete gitme ihtiyacı hissettim. hemen durumu farkettım ve cıkan kahverengi seyi tekrar inceledim. yeni oluşmaya başlayan bır civcivin ayagına benziyordu. aceba bu zehirlemiş olabılırmı beni?

Yumurta Zehirlenmesi İçin Yorum Yap