Yumurtalık Varisi

Yumurtalık Varisi Erkekte Varis - Bu makaledeki notlar: Erkeklerde varis yumurtalık varisi erkekte varis..

Varis, Erkeğin Baba Olmasını Engelliyor!

Erkeklerde yüzde 10, kısırlık teşhisi konulan erkeklerde ise yüzde 38 oranında görülen bu sorun nedeniyle çocuk sahibi olunamadığını belirtiyor.

Testise giden damarların genişlemesi ile oluşan hastalığa ‘varikosel’ deniliyor. Aynı sorun bacaklarda görüldüğünde ise varis olarak tanımlanıyor. International Hospital’dan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Alagöl, erkeklerde yüzde 10, kısırlık teşhisi konulan erkeklerde ise yüzde 38 oranında görülen bu sorun nedeniyle çocuk sahibi olunamadığını belirtiyor. Çünkü varikosel, kısırlığın en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Testisin sol tarafı küçülüyor
Varikoselin yüzde 98 oranında testisin sol tarafında görüldüğünü ve buradaki damarların genişlemesi sonucunda bir süre sonra testisin küçüldüğünü anlatan Prof. Bülent Alagöl şöyle konuştu: “En çok sol tarafta görülmesinin sebebi, testisin sol tarafındaki damarlarda kapakçıkların anatomik olarak yetersiz olmasıdır. Genel olarak kabul edilen görüşe göre, sol taraftaki bir takım anatomik özellikler, toplar damarlarda basıncın artmasına neden oluyor. Ayrıca damarların kapakçık mekanizmalarının bozulmasına ve testis toplar damarlarında anormal bir damar genişlemesine yol açıyor.”

Sol taraftaki damar sağa göre daha uzun
Hastalığın her iki tarafta görülme oranı yüzde 2. Hastalık yüzünden testisin boyutu küçülüyor. Skrotum denilen torbalarda ısının artmasıyla birlikte, testisteki ısı farkı yaklaşık bir derece yükseliyor. Bu da kısırlığa yol açıyor.

Sperm sayısını azaltıyor!
Varikosel aynı zamanda sperm sayısının da azalmasına neden oluyor. Damarların genişlemesiyle birlikte spermlerin hareket oranı ve sayısı azalıyor. Kan akımının ters etkisi nedeniyle böbrek üstü bezinden testislere gelen hormonlar nedeniyle testis damarları büzülüyor. Bu da testislerin kötü etkilenmesine neden oluyor. Hastalığın genetik sebebinin olmadığı düşünülüyor. Günün çoğunu ayakta çalışarak geçirenlerde sık görülüyor. Doktor, kuaför, kasap gibi meslek gruplarında hastalığın sık görüldüğünü belirten Prof. Alagöl, hastalığın belirtilerini şöyle sıralıyor:

– Testiste ağrı ortaya çıkması
– Testisin boyutunda küçülme
– Dokunulduğunda ele damarların gelmesi

Bu belirtiler varsa, varikosel tanısı konuluyor. Varikosel tanısında en önemli yeri hiç kuşkusuz usulüne uygun olarak yapılan fizik muayene almaktadır. Özellikle sıcak ve rahat bir ortamda hastayı hem ayakta hem de valsalva manevrası (öksürterek, ıkındırarak) yaptırarak muayene etmek önemlidir. Soğuk bir muayene odası skrotumda (torbalarda) kalınlaşmaya neden olacağından yanlış teşhislere neden olabilir. Büyük varikoseller çıplak gözle ciltte gözlenebilir, orta derecede varikoseller kolaylıkla ele gelir, küçük varikoseller ise karın içi basıncı artırılarak ancak tespit edilir. Küçük varikoselli olguların dahi spermi bozup kısırlığa yol açabileceği unutulmamalıdır. Çok ilerlemişse fizik muayeneyle kolaylıkla anlaşılabilir. Bu hastalara sperm testi yapılır, renkli doppler ultrasonografi ile damarların durumuna bakılır.

Varikoselin tedavisinin cerrahi ile yapıldığına değinen Prof. Bülent Alagöl, “ Mikroskopik Varikoselektomi” yöntemini kullandıklarını söylüyor. Bu işlemde testiste büyüyen damarlar bağlanıp kesiliyor. Aksi takdirde atar damarların bağlanmasıyla ve lenf damarlarının zedelenmesiyle lenf drenajı bozuluyor. Ameliyat sırasında toplardamar ve atardamarlar ayrılıyor. Lenf damarlarının bağlanması sonucunda testiste su birikebiliyor. Bunları önlemek için de mikroskobik gözlük kullanılıyor.

Ameliyat sonrası sperm kalitesinin geri dönmesi bekleniyor. Sperm kalitesi yaklaşık üç ayda geri dönüyor. Bir spermin olgun hale gelmesi yaklaşık üç ay sürüyor. Ameliyat edilen vakaların yüzde 50-70’sinde sperm kalitesinde düzelme olduğunu belirten Prof. Alagöl, “Hastaların geri kalan kısmında dönüşümü olmayan hasar oluşabiliyor. Bu nedenle erken tanı çok önemli, sperm kalitesi ve hareketliliğinin bozulmasını beklemeden cerrahi işlemi yapmak lazım” diyor.
Ameliyattan sonra hastaların iki-üç hafta boyunca ağır kaldırmaması isteniyor. Varikosel ameliyatının hastanede genellikle yatış gerektirmediğine değinen Prof. Alagöl, “Hastalara boxer çamaşır yerine daha toplayıcı bir iç çamaşarı yani slip tarzı çamaşır giymelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Daha fazla bilgi için: International Hospital 444 0 663

Varis Neden Olur?

Kadınların yüzde 40, erkeklerin ise yüzde 20’sinde görülen varisten korunmak için yapmanız gerekenler.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Bengisun, karın içi basıncı artıran sürekli kabızlığın varis oluşumuna zemin oluşturduğunu belirtti.

Bengisun, kanı kalbe geri taşıyan toplar damarların genişlemesi sonucu oluşan varis hastalığının, kadınların yüzde 40, erkeklerin ise yüzde 20’sinde görüldüğünü bildirdi.
Bengisun, varise yol açan nedenleri şöyle sıraladı:

-Sürekli kabızlık: Kabızlık ıkınmaları, bu da karın içi basıncı artırır. Yüksek basıncın etkisiyle toplar damarlardaki basıncın artması, ileride varis oluşumuna yatkınlık oluşturur.

-Yüksek topuklu ayakkabılar: Bacağın kas pompasının iyi çalışmasını engellediği için kan dolaşımını bozarak varise neden olur. Bu nedenle yumuşak ve ortopedik ayakkabılar giyilmelidir.

-Uzun süre hareketsiz masa başında çalışmak:
Ayaklardaki kas pompası iyi çalışmadığı için kanın bacaklarda göllenmesine, bu da bacaklarda şişlik ve ağrıya neden olur. Sonuçta varis kaçınılmazdır.

-Obezite (aşırı şişmanlık) ve gebelik: Her iki durumda da karın içi basıncın artması varis oluşumuna zemin hazırlar. Gebelik aynı zamanda damar duvarını zayıflattığı için varise neden olabilir.

-Genetik faktörler: Birinci derece yakınlarında varis olanlarda bu rahatsızlığın görülme olasılığı yüksektir.

Erken safhada tedavi edilebilir
Varislerin erken safhada tedavi edilmesinin önemine işaret eden Bengisun, başlangıçta küçük kılcal damarlardaki ya da mavi-yeşil renkteki damar genişlemelerinin, ileri safhalarda kahverengi renge dönüşüp varis ülserlerine kadar gidebileceğini söyledi.

Hastada belirgin bir ağrı ortaya çıkmadıkça sorunun önemsenmediğini kaydeden Bengisun, bunun da hastalığın ilerlemesine yol açtığını belirtti.

Sıcak hava artırır
Bengisun, ısınan havalarla damarlar genişleyeceği için varisleri olanların şikayetlerinin artabileceğini bildirdi.
Varisli damarların içi kan dolu kesecikler olduğunu anlatan Bengisun, buradaki kanın pıhtılaşma eğiliminin artmasının, ağrılı damar iltihaplarına yol açtığını belirtti.

Bu nedenle varisleri olanlara havalar ısınmadan önce tedavi olmalarını tavsiye eden Bengisun, hastalığın tedavi edilmemesi halinde ağrı, gerginlik, yorgunluk, şişkinlik ve damar iltihaplarının ortaya çıkabildiği uyarısında bulundu.

Ne yapmalı?

Bengisun, varisleri olanlara şu önerilerde bulundu:

-İş yerinde çalışırken veya uzun yolculuklarda hareketsiz kalınmamalı, bacak hareketleri yapıp, sık sık mola verilmeli,

-Fazla kilosu olanlar zayıflamalı,

-Ağrıları artanlar soğuk suyla duş almalı,

-Sıcağa maruz kalınmamalı,

-Fizik tedavi yaptırılmamalı,

-Ayakta uzun süre çalışanlar topuklu ayakkabı giymemeli.

Uzmanına başvurun
Varis tedavisinin estetik bir operasyon olarak görülmemesi gereğine işaret eden Bengisun, bacaklarda zararsız gibi görünen küçük kılcal damarlarla mavi-yeşil renkteki damar genişlemelerinin büyük damarlardaki varisin habercisi olabildiğini bildirdi.

Büyük damarda bir varis olup olmadığı tespit edildikten sonra tedaviye başlanması gerektiğini anlatan Bengisun, genel anestezi gerektirmeyen lazer yöntemiyle başarılı sonuçlar alınabildiğini kaydetti.

Bengisun, özel bir kataterle (ince plastik boru) içine girilen varisli damarın ultrason altında işaretlenerek yok edildiğini kaydederek, “İşlem 30-45 dakikada tamamlandıktan sonra 1 saat dinlendirilen hasta evine yürüyerek gidebiliyor” diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtalık Varisi İçin Yorum Yap