Yunus Balığı Çizimleri

Yunus Balığı Çizimleri Yunus Balığı - Bu makaledeki notlar: yunus balığı çizimi yunus balığı çizimleri..

Yunus Balığı Çizimi

Yunus Balığı Çizimi
yunus balığı nasıl çizilir -yunus balığı resmi – karakalem yunus balığı

Erkeklere Siyah Beyaz Yeni Dövme Motifleri


Anka Kuşu Dövmeleri
Aslan Dövme Figürleri
At Dövme Şekilleri

İkiz Kobra Dövmeci Modelleri
Kaplan Dövme Resimleri
Kartal Dövme Motifleri

Kelebek Dövme Şekilleri
Örümcek Dövmeleri

Yunus Dövme Modeller

Ahtapot Dövme Figürleri
Çiçek Dövme Desenleri Yılıdız Tattoo

Karalama Tekniği Tattoo Figürleri
Mızrak Başlığı Şekilleri
Tek Kanat Dövmeci Resimleri

Gül Dövme Desenleri
Yıldız Dövme Şekilleri
Yıldız Karakter Şekill

Anka Kuşu DövmeleriAslan Dövme Figürleri
At Dövme Şekilleri

İkiz Kobra Dövmeci Modelleri
Kaplan Dövme Resimleri
Kartal Dövme Motifleri

Kelebek Dövme Şekilleri
Örümcek Dövmeleri
Yunus Dövme Modelleri
SIRT DÖVMELERİ

Art Dövme Şekilleri
Art Dövme Resimleri
Heart Tatoo

Kalp Sırt Dövmeleri
Kelebek Sırt Motifleri
Melek Kanatları Modelleri

Butter Fly Dövmeci Resimleri
Kalp Figürleri
Yarasadan Omurga Mo
kOL iİÇİN MOTİFLER


Sarmaşık Dövme Resimleri
Balık Dövme Motifleri
Melek Kanatları Dövmeleri

Adam Tattoo Figürleri
Yansıma Dövme Şekilleri Ninja Bıçakları Desenleri

Yıldız Dövme Modelleri Alev Dövme Modelleri
Dövmeci Motifleri
GÖĞÜS İÇİN DÖVME MOTİFLERİ


Çiçek Motifleri Dövmeci Desenleri Harf Şekilleri

Harf Karakter Dövmeleri
Hortum Desenleri
Yaprak Motifleri

Yarasa Dövme Şekilleri
Yıldız Dövme Modelleri
Yıldız Harf Figürleri BEL İÇİN DOVME MODELLERİ


Çiçek Dövmeleri Kartal DövmeResimleri V Dövme Modelleri

El Çizimi Dövme Motifleri Mask Dövme Figürleri Bel Dövme Desenleri

Gözlerinize İnanamayacaksınız!


üstteki yanılma resime odaklanınca şekiller oynuyormuş gibi gözüküyor fakat oynamıyor sadece göz yanılması…


gözünüzü resmin üzerinde gezdirin noktoların oynadığını göreceksiniz fakat aslında noktalar yerinde duruyor sadece göz yanılması


bu yanılma ise resme dikkatli baktığınızda şekiller dönüyormuş gibi oluyor ama aslında sadece yanılma…


resimde görünen dört küçük noktaya 30 saniye boyunca dikkatlice bakın..
daha sonra gözlerinizi beyaz bir zemine yoneltin. evinizin duvarı olabilir.
sonra gözlerinizi birkaç defa kapatıp açın.ne görüyorsunuz? ( hz. isa )


gördüğünüz resimde, ilk bakışta merdivenimsi bir yapıya sahip olduğunu düşündüğümüz zemin aslında renk tonlarının bize yaptığı küçük bir oyun.


sizce buradaki yanılsama nereden doğuyor?
aslına bakarsanız aynı düzlem üzerinde bulunan bu insanların bulunduğu platformlardaki parmaklıklar ters döşendiği için beynimiz alıştığı algıların dışında bir tabloyla karşılaşıyor.


yanilsama konusunda çizim hilesinin oldukça iyi bir örneği. bakarken insanın canını sıkacak kadar karışık görünüyor.
kaç bacaklı bir fil sizce?


karelerin içerisine dikkat ederseniz bizi yanıltanın sadece karelerin içerisine yerleştirilmiş küçük noktalar olduğunu anlayabiliyoruz.. bu arada bunların hepsi kare..


resme bakarken dereye benzeyen bölümlerdeki akış sadece bir göz yanılması.


aslında tüm noktalar beyaz ama sanki devamlı hareket eden ve yakalayamadığımız bir siyah nokta var gibi!


küçülen kareler aşağı doğru bir uzaklık hissi vermeye yetmekte…


resimde ne görüyorsunuz? yaşlı bir adamın profil portresimi yoksa sokakta bir kadın ve yerde yatan köpek mi?


gözünüzü ortadaki siyah noktaya sabitleyip kafanızı monitörde yaklaştırıp uzaklaştırın.. ne görüyorsunuz?


bu üçgen nerede bitiyor?


resimde kaç araba var?


tabloya bakın ve renklerı söyleyın, kelımelerı degıl !


siyah noktaya çok dikkatli bakın.etraftaki renkler kaybolacak..


hareket ediyorlar mı?


nasıl yani?


peki burada kac kup var? 6 mi, yoksa 7 mi?


burada kac kalas var?


mor sekiller mukemmel birer kare … ister inanin, ister inanmayin


bu resimde de 7 yunus varmış..


inekler karda iyi saklanmışlar…


ortada ki 3 noktaya odaklanın daha sonra gözlerinizi sıkı sıkı kapatın karşınıza kimin silüeti geliyor?

Yunus Balığı

Günümüzde yunusların balık olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Çünkü yunusların yapıları, sucul yaşama uyum sağlayarak vücudun balık şeklini almasına neden olmuş ve yunuslar diğer memelilerden oldukça uzaklaşmışlar. Yunuslar MÖ 400 yıllarında ilk kez Aristoteles tarafından balık olarak tanımlanmışlar ve bu yanılgı onların kedi, koyun ya da inek gibi bir memeli olduğu anlaşılıncaya kadar sürmüş.

Yunuslar tıpkı balinalar, foklar, morslar, deniz aslanları gibi birer deniz memelisi. Zaten balinalarla da yakın akrabalar ve bu yakın akrabalarıyla birlikte memelilerin Cetacea (Balinalar + Yunuslar) takımında yer alıyorlar. Bu takıma ait olan ve gerçek yunuslar olarak bilinen Delphinidae familyasına ait birçok yunus türü var. Ama hemen tüm denizlerde yaşayan ve Türkiye denizlerinde de en yaygın olan tür, Delphinus delphis. Bu türe “Tırtak” adı da veriliyor.

Yunuslar deniz memelisi oldukları için karasal memelilerden pek çok farklılıklar gösteriyorlar. Örneğin üyeleri çok farklılaşmış. Ön üyelerinde üst ve ön kol körelmiş. Yani göğüslerindeki yüzgeçleri, aslında yunusların elleri ve bu yüzgeçlerdeki 5 ışın da parmakları. Arka üyeleriyse kalça kemeri dışında tümüyle körelmiş.

Derileri diğer pek çok memeliden farklı olarak kılsız ve pürüzsüz. Bunun yerine ısı yalıtımını sağlamak için derilerinin altında kalın bir yağ tabakası görülüyor.

Yine diğer memelilerden farklı olarak gözleri vücutlarına oranla çok küçük. Kulak açıklığı gözlerle göğüs yüzgeci arasında bulunuyor ve kulak kepçeleri yok; ancak, işitme duyuları çok gelişmiş. Yönlerini ultrasonik dalgaların yansımasıyla buluyorlar. Tek bir burun delikleri var ve bu da başlarının üzerinde bulunuyor. Tıpkı balinalar gibi soluk verirken bu deliklerden su fışkırtıyorlar. Yavrularını suyun içinde doğuruyor ve suyun içinde emziriyorlar.

Karasal memelilerden farklı olarak yunuslarda ter atmayı sağlayacak ter bezleri ya da su kuşları ve kemikli balıklarda görülen tuz bezleri yok. Besin ve suyla vücuda giren fazla tuz yalnızca böbreklerle dışarı atılabiliyor. Bu nedenle böbrekleri karasal memelilere göre daha büyük ve gelişmiş.

Tırtaklar diğer yunus türlerine göre küçük boylular ve uzunlukları yaklaşık 1,7-2,6 m.; ağırlıkları 70-135 kg. arasında. Çeneleri, öne doğru kuşların gagasına benzer şekilde uzamış ve herbir çenede konik yapıda 80-120 küçük dişçik var. Dışarıdan belirgin bir boyun kısımları yok. Sırt kısımları genellikle koyu siyah, kahverengi ya da gri; karın kısmı beyaz. Gözlerinin çevresi açık renkli. Yan taraflarında gözden kuyruğa kadar uzanan sarımsı kahverengi “? ” şeklinde bir desen var. Sırtlarında bağ dokudan oluşmuş sırt yüzgeçleri de büyük ve belirgin.

Yüzey ısısı 10 °C’nin üzerinde olan suları tercih ediyorlar ve bu nedenle özellikle tropik ve subtropik denizlerde yaygınlar.

Çok hareketli olan yunuslar, memeliler içinde en iyi yüzen ve dalan hayvanlar. Yüzmelerinde en etkili yapıları da kuyruk yüzgeçleri. Kuyruk yüzgeçleri balıkların tersine, yatay konumlu ve bu yüzgeçlerini seri bir biçimde aşağı-yukarı hareket ettirerek hızlı yüzebiliyorlar. Yüzerken hızları saatte 35 km’ye ulaşıyor.

Çok sosyal hayvanlar oldukları için genellikle 10-500 bireyden oluşan gruplar halinde eşgüdümlü olarak yüzüyorlar. Bunun yanısıra 2000’den daha fazla bireye sahip gruplar da görülebiliyor.

Bunun yanında Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde sinir sistemi rahatsızlığı bulunan çocukların tedavisinde yunuslardan yararlanılıyor. Bilimsel bir kanıtı olmamakla birlikte, delfinaryumlarda yunuslarla bir araya gelip oynayan bu çocuklarda iyileşmeler görülebiliyor.

Islığa benzer, çok güçlü sesler çıkartıyorlar ve sesleri teknelerin çevresinde dolaşırlarken suyun dışındakiler tarafından duyulabiliyor. Bu sesler bazen şarkı söyler gibi melodik oluyor. Önceleri bu seslerin çok karmaşık olduğu ve yunusların, kendi aralarında neredeyse insanlar gibi bir iletişim sistemi kurdukları sanılmış. Ama yapılan incelemeler bunların oldukça basit sesler olduğunu ortaya koymuş. Özellikle yaralandıkları ve yavrularını kaybettikleri zaman bu sesler daha da güçlü oluyor.

Küçük balıklar ve mürekkepbalığı gibi küçük omurgasızlar, en severek yedikleri besinler. Yüzeye yakın yaşıyorlar, ancak bunun yanında 300 m kadar derine dalabiliyorlar. Yalnızca üreme zamanında eş tutuyorlar. Bunun dışındaki zamanlardaysa ayrılar.

Çiftleşme dönemleri genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları. Eş yunuslar yüzerken yanyana geliyorlar ve kuyruklarını birbirlerine yaklaştırarak çiftleşiyorlar. Gebelikleri 10-12 ay kadar sürüyor ve genellikle 1 ya da 2 yavru doğuruyorlar. Doğum sırasında önce yavrunun kuyruğu dışarı çıkıyor. Doğan yavrular hemen yüzmeye başlıyor ve annelerini izliyorlar. 19 ay kadar süt emen yavru yunus 15-16 ay sonra da erginleşiyor. Memeler karında, eşey açıklığı bölgesinde yer alıyor. Sütleri yağ, protein ve vitamin bakımından oldukça zengin olduğu için yavrular çok hızlı gelişiyorlar. Yaşam süreleri 30 yıl kadar.

Yunuslar özellikle Japonya, Güney Amerika ve Azorlar’da balıkçıların hedefi. Bunun yanısıra Pasifik, Akdeniz, Batı Afrika ve Yeni Zelanda denizlerinde ağlara takılarak yanlışlıkla avlanabiliyorlar. Türkiye denizlerinde de çok bulunan bu türe ait hayvanların sayısı, özellikle Karadeniz’de bir dönem çok fazla avlanma nedeniyle azalmış. 1971 yılında Türkiye’de 88.000 kadar yunusun öldürüldüğü kayıtlı. Bu nedenle, sayılarının giderek azaldığı bilinen bu sevimli memelilerin avlanmalarının kesin olarak önlenmesi ve mevcut populasyonların yoğunluklarının sürekli denetlenmesi öneriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yunus Balığı Çizimleri İçin Yorum Yap