Zayıf Nükleer Kuvvet Ya Da Zayıf Kuvvet Hakkında

Zayıf Nükleer Kuvvet Ya Da Zayıf Kuvvet Hakkında Zayıf Nükleer Kuvvet Ya Da Zayıf Kuvvet Nedir - Bu makaledeki notlar: zayıf nükleer kuvvet ya da zayıf..

Zayıf Nükleer Kuvvet Ya Da Zayıf Kuvvet Hakkında ve Zayıf Nükleer Kuvvet Ya Da Zayıf Kuvvet Nedir ile ilgili bu yazıda Zayıf Nükleer Kuvvet Nedir? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Zayıf Nükleer Kuvvet Nedir?

Zayıf Nükleer Kuvvet Nedir?

Zayıf nükleer kuvvet ya da zayıf kuvvet, pek çok parçacığın ve hatta pek çok atom çekirdeğinin kararsız olmasından sorumludur. Zayıf kuvvetin etki ettiği parçacık, bozunarak, kendisiyle akraba bir parçacığa dönüşür. Bu esnada bir elektron ile bir nötrino çiftini ortaya çıkartır.

Enrico Fermi, 1930’ların ortasında zayıf kuvvet için genel bir formül buldu. Daha sonra teori, George Sudarshan, Robert Marshak, Murray Gell-Mann ve Richard Feynman tarafından geliştirildi.

Kuvvet her parçacığa evrensel bir şekilde etki eder. Şiddeti her parçacık için aynıdır.
Çok kısa menzillidir.

Adından da anlaşılacağı üzere, kuvvet oldukça zayıftır.

Zayıf kuvveti taşıyıcıları W+, W-‘dir. Bu parçacıklar 1980’lerin başında bulunmuştur. Spinleri 1, kütleleri çok büyüktür. Ayrıca yüksüz akım taşıyıcısı Z0 da zayıf kuvvet taşıyıcılarından biridir.

Günümüzde üç temel kuvvet kabul edilmektedir. Zayıf kuvvetin, elektromanyetik kuvvet ile aynı tür olduğu 1984 yılında ispatlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Zayıf Nükleer Kuvvet Ya Da Zayıf Kuvvet Hakkında İçin Yorum Yap