Zayıflamanın Kısa Yolları

Zayıflamanın Kısa Yolları Zayıflamanın En Kısa Yolları - Bu makaledeki notlar: zayıflamanın en kısa yolu zayıflamanın kısa..

Zayıflamanın 10 Elmas Yolu…

Zayıflamak için 10 Kural
Diyete başlarken önemli olan vermeyi düşündüğünüz kilolar değildir. Hedefe ulaşmak daha önemlidir. Uzmanlar kilo vermek isteyen kişilere 10 önemli kuralı hatırlatıyorlar. Bu kurallara uyarsanız, fazla kilolarınızdan kurtulmanız daha kolay olur. İşte uymanız gereken 10 kural:

1- Kilo verme konusunda gerçekleşmesi imkansız olan hedefleriniz olmasın. Kendinizi belirli bir kiloya ulaşmak zorunda hissetmeyin. Bir iki kilo fazlalığın önemli olmadığını kabullenin.

2- Zayıf olan her kadın seksi değildir. Diyet uygulamaktaki amacınız seksi görünmekse bunun sadece kilo vermekle bağlantılı olmadığının farkında olun.

3- Diyet yaptığınızda vücudunuzun genel şeklinin değişeceğini sanmayın. Kilo verdiğiniz zaman vücudunuz sadece daha ince görünecek. Kilo vermek iri göğüslerinizi ve kalçalarınızı belli bir ölçüde küçültebilir ama bu bölgeleriniz yapı olarak iri gözükmeye devam ederler.

4- Aldığınız kalorilerin miktarını yavaş yavaş azaltın. Yiyeceklerinizin az yağlı olmasına özen gösterin. Mönünüzden sebze ve meyveyi eksik etmeyin.

5- Amacınız kısa sürede çok fazla kilo vermek olmasın. Bu sebeple yaz mevsimine ince girmek istiyorsanız ya da özel bir günde daha ince gözükmek istiyorsanız kilo vermeye aylar önceden başlamalısınız. Tek gıda diyetleri, iradenize, beslenmenize ve vücudunuza zarar verir. Günde 1200-1500 kalori alacak şekilde beslenin ve sürekli hareket edin spor yapın.

6- Diyet sırasında verdiğiniz kiloları geri almamak için sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin. Sebze ve meyvenin porsiyonlarını artırırken şeker, et, yağ ve unlu gıdaları azaltın.

7- Kalori hesaplama işinizi göz kararı yapmayın. Mutfağınızda bir tartı bulundurun ve yanınızdan hiç eksik etmeyeceğiniz kalori listesine göre hesaplama yapın. Ama bunu yaparken fazla abartıya da kaçmayın

8- Egzersizlerinizi aksatmayın. En büyük kabusunuz egzersiz yapmaksa ve bunu yaparken canınız sıkılıyorsa sevdiğiniz hareketleri yapın. Bunun için haftada üç kez sevdiğiniz bir müziğe ayak uydurarak dans edebilirsiniz.

9- Her gün tartılmayı alışkanlık haline getirmeyin. Haftada bir gün, (günün aynı saatinde ve aynı kıyafetlerle) tartılmanız gerekir.

10- Her gün yediklerinizi not edin. Uyguladığınız diyetten memnun kalmadıysanız notlarınıza bakarak nerede hata yaptığınızı anlamaya çalışın. Bu bilgiler bir sonraki egzersizlerinize ışık tutacaktır.

Zayıflamanın En Kolay Yolu Elma Sirkesi

Zayıflamanın En Kolay Yolu Elma Sirkesi

  • Gerek sağlığımızı gerekse güzelliğimizi korumak için doğanın nimetlerinden faydalanmak gerek. Üstelik güzelliği korumanın yolu çok uzaklarda değil. Günümüzde kadınların en büyük kabusları arasında yer alan fazla kilo problemine Elma Sirkesi son veriyor. Bilindiği gibi elma içerdiği zengin mineraller ve vitaminlerle gerçek anlamda tedavi edici özelliklere sahip. Elmanın zengin aroması ve tadıyla farklı bir ruh kazanan sirkenin de inanılmayacak kadar çok yararı var. NELERE ŞİFA NELERE….
    Elma Sirkesi’nin; cilt rahatsızlıkları yaralanma güneş yanığı baş ağrısı mide rahatsızlığı kadın hastalıkları soğuk algınlığı ve ateşli hastalıkların tedavisinde kullanması çok eski medeniyetlere kadar dayanıyor. Yıllardır yararları pek çok kişi tarafından bilenen Elma Sirkesi’nin son mucizesi ise zayıflatma özelliğinin bulunması. Elma Sirkesi düzenli kullanıldığında sindirime yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Sabahları kahvaltıda içine 1-2 kaşık elma sirkesi ve 1 kaşık bal karıştırılmış bir bardak su uygun bir rejimle birlikte kullanıldığında düzenli kilo kaybetmenizi sağlıyor.

Hızlı Zayıflamanın 6 Yolu!

Health Dergisi’nden Samantha Heller metabolizmanızı hızlandırmanız ve daha sağlıklı ince ve güçlü bir vücuda kavuşmanız için size yedi yöntem öneriyor. İşte en iyi metabolizma hızlandırıcıları:

B vitamini ve magnezyum stoklayın
B vitaminleri DNA sentezi, merkezi sinir sistemi, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında ve enerji üretiminde anahtar oyuncudur. Yeterli oranda alınmazlarsa, durgun ve yorgun hissetmenize sebep olur, vücudunuzun metabolizmasını yavaşlatır ve kronik hastalık riskinizi yükseltirler. B vitaminini diğer vitamin ve minerallerle eşleştikleri ve daha iyi hareket sinerjisine kavuştukları besinlerden temin etmek sizin için daha faydalı olacaktır. Yüksek B vitaminli besinlerin arasında ıspanak, kuşkonmazı fasulyeler, kavun, brokoli, balık ve yumurta bulunur.

Magnezyum ise her hücrenizin ihtiyaç duyduğu bir mineraldir ve vücudunuzdaki kas, sinir ve kalp fonksiyonları, protein sentezleme ve enerji metabolizması dahil 300 biyokimyasal reaksiyonda kullanılır. Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız yüksek magnezyumlu yiyecek tüketiminizi artırmalısınız. Sebzelerden yeşilleri tüketin. Ispanak gibi yeşil sebzeler magnezyum sağlar. Diğer iyi magnezyum kaynakları arasında pisi balığı, baden, kaju, yerfıstığı soya fasulyesi, tam tahıllı gevrekler, yulaf ezmesi ve bakla tohumu vardır.

Doğru atıştırın
Atıştırmak enerjinizi ateşleyerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Yiyeceğiniz sağlıklı ara öğünler bazen aşırı kilolu olmaya sebep olan ve size kendinizi uyuşuk hissettiren açlık ve aşırı yemek yeme sendromlarınızı da engelleyecektir. Bu atıştırmaların arasına fıstık ezmesi ve muz, humus ve havuç veya elma ve az yağlı peynir gibi sağlıklı karbonhidrat ve proteinleri eklemeyi unutmayın. Protein/Karbonhidrat kombinasyonu kan şekeri, enerji seviyesi ve doymuşluk hissini düzene sokacaktır.

Güne akıllı başlayın
Metabolizmanızı hızlandırmayı kafaya koydunuz! O halde kahvaltınızı ihmal etmeyin! Çalışmalar kahvaltı etmenin metabolizmayı yüzde 10 hızlandırdığını, böylece obezite ve diyabet riskini azalttığını kanıtladı. Tam tahıllı kahvaltılık gevrek ve meyveler, tam tahıllı ekmek ve fıstık ezmesi veya yağsız yoğurt ve bir avuç müsli ile sağlıklı bir sabah geçirdiğinize emin olabilirsiniz.

Hız oyunu
Hız oyunu adını verebileceğimiz egzersizler hem metabolizmanızı çok hızlandırır hem de egzersizlerinizi daha eğlenceli hale getirir. Yüksek yoğunluktaki kısa aktivitelerle daha az yoğun aktivitelerin birleştirilerek yapılması olan bu oyun, yokuş aşağı uzun adımlarla yürüyüşü, hızlıca yokuş çıkma ile birleştirmek olarak örneklendirilebilir. Bu sayede kalbiniz ve kaslarınız oksijeni daha etkili kullanmayı öğrenir. Hem daha fazla kalori yakabilir, hem metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz hem de eski tanıdık egzersizlerinize göre daha sıkı hale gelebilirsiniz.

Güç Eğitimi
Güç eğitimi ise, yaşlandıkça artan yağların ve yavaşlayan metabolizmanın önüne geçmeyi amaçlayan bir süreçtir. Bunların üstesinden düzenli güç veya dayanıklılık eğitimi ile gelebilirsiniz. Dayanıklılık eğitimi kasları güçlenmesi ve sağlıklı hale gelmesi için uyarır ve vücuda güç ve fonksiyon açısından yararlı gelişmeler sağlar. Ayrıca bu çalışma ile yağ kütleniz azalır ve kas kütleniz artar. Araştırmalar dayanıklılık egzersizleriyle yaşam sürenizin bile artacağını belirtmiştir.

Kalorileri indirmekten vazgeçin
Vücut mekanizmanızı yakıttan mahrum bırakmak onu yavaşlatmanın en iyi yoludur. Yemek sindirim için gerekli olan enerji metabolizmanızı uyarır. Aldığınız kalorileri indirdiğinizde yiyerek yaktığınız kaloriler, dolayısıyla da metabolizma hızınız sekteye uğrar. Onu hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi şey vücudunuza gerekli sağlıklı yakıtı sağlamak için ara öğün ve öğünlerinizi aksatmamaktır.

Sağlıklı Ve Kalıcı Zayıflamanın Sırları

Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflamanın Sırları

1) Hızlı kilo verdiren diyetler insan sağlığını ve metabolizmasını nasıl etkiler?
Hızlı kilo verdiren diyetlerin ne yazık ki sağlık açısından birçok zararları vardır. Bu diyetlerin ortak noktası kişilerin normal metabolizmalarını sürdürmek için gerekli olan enerjinin çok çok altında düşük kalori ihtiva etmeleridir. Eğer kişi kilo vermek uğruna böyle düşük kalorili diyetler yaparsa birşekilde zayıflar ama yağ dokusundan değil kas ve su dokusundan çok hızlı kilo kaybeder. Kişi vücudu için gerekli besinleri, vitaminleri, mineralleri ve lifleri almadığı için başta yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon kaybı, saç dökülmesi, yüzde çökme, unutkanlık, tansiyon düşmesi, baygınlık, kan şekeri aşırı düşmesi (hipoglisemi), sıvı elektrolit kaybına bağlı kalpte ritim problemleri gibi birçok ciddi sağlık sorunu ile karşılaşabilir.

2) Sık sık gördüğümüz bazı diyet tipleri var, tek besinden yiyorsunuz ve zayıflıyorsunuz. Mesela et, istediğiniz kadar et yiyip hiç ekmek yemeden zayıflama olabilir mi?
Bazen tek besine dayalı diyetler moda olabilir ve insanlar bu şekilde hızlı kilo verebilirler. Örneğin, kişiler sadece protein yemeye özendirilir, karbonhidratlar çok kısıtlanır. Buradaki ana fikir vücudun proteini sindirirken harcadığı yüksek enerjiden yararlanmaktır.
Ancak, bu tür diyetler ketojeniktir ve insan sağlığına son derece zararlıdır. Proteinler vücuttan atılırken kemikten kalsiyum çeker ve kemik erimesine eğilim yapar, ayrıca vücuda fazla miktarda doymuş yağ asidi alınacağı için bu durum damarlarda tıkanıklığa sebebiyet verir, böbrek hastalıklarına zemin hazırlayabilir.
O nedenle insanlar eğer fazla kilolarından şikayetçi ise ne pahasına olursa olsun bu kilolarımdan biran önce kurtulayım zihniyetinden vazgeçmelidirler. Yoksa kaş yaparken göz çıkarırlar ve daha büyük sağlık riskleri ile karşılaşabilirler.

3) Günümüzde şişmanlık tedavisi nasıl oluyor? Doktor kontrolünde zayıflama ne demek?
Kilo vermenin en sağlıklı yolu öncelikle şişmanlığın ne olduğunun bilinmesidir. Şöyle ki, çoğu insan bu durumu kozmetik bir problem olarak algılar ve bu konuda akla hayale sığmayacak çözümleri uygulamaya kalkar: tek yönlü diyetler, zayıflattığı öne sürülen hiçbir zararı! olmayan bitkisel ürünler…. Oysa ki bu durum bir hastalıktır ve bir çok diğer sistemik hastalığa (yüksek tansiyon, kalp, şeker hastalıkları, eklem problemleri, adet düzensizlikleri, kısırlık…) direkt neden olur.
Bu yüzden eğer kilo vermek istiyorsak öncelikle mutlaka bir tıp doktoruna muayene olarak şişmanlığa neden olan bir hastalığımız var mı veya şişmanlıkla birlikte olabilecek sistemik bir hastalığımız var mı diye araştırma yapmak gereklidir. Daha sonra yaşam tarzı analizi ile birlikte kişinin vücut bileşimi ölçülmeli, bazal metabolizma hızı dediğimiz kişinin istirahatte tükettiği enerji miktarı hesaplanarak o kişiye özel bir beslenme ile egzersiz programı oluşturulmalıdır.
Kişiye hayatı boyunca uygulayacağı davranış alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Kişiye kendi menülerini oluşturması öğretilmelidir ve bunun tek başına mucize bir diyetle başarılmayacak bir tedavi programı olduğu muhakkak benimsetilmelidir. Bu basamaklar yapıldıktan sonra (asla birinci seçenek olarak değil) kişinin sağlık riskleri hesaplanarak gerekirse tıbbi ilaçlardan veya cerrahi yöntemlerden de doktor kontrolünde faydalanabilinir.

4) Sağlıklı kilo verme sınırı nedir? Mesela 1 ayda 10 kg vermek sağlıklı mıdır?
Haftada minimum 500 gram maksimum 1000 gram sağlıklı kilo verilebilir. Yani kişi ayda minimum 2 kg maksimum 4 kg verebilir. Bu değerlerden daha hızlı zayıflanıyor ise bir yerlerde yanlış yapılıyor demektir.

5) Sağlıklı bir kilo verme diyetinin özellikleri nasıl olmalıdır?
Aslında gerçek kilo verme programı, bakınız kilo verme diyeti demiyorum, ömür boyu sürmelidir. Kişiye menüleri kendisinin hazırlaması öğretilmelidir ve sağlıklı alışkanlıklar kazandırılmalıdır.
Eğer başvurulan zayıflama merkezi “al sen bu diyeti yap, haftada bir bana gel, yeni diyetini vereceğim; bu yolla ayda 4 kg vereceksin” diyorsa, o kişiye sorunun çözümünü öğretmiyor, kişiyi ticari bir araç olarak kullanıyor demektir. Bu şekilde zayıflayan biri o merkezi bırakırsa veya sürekli yapamayacağı bir diyet uyguluyorsa kaçınılmaz olarak tekrar kilo alır.

6) Bu tür programlardaki diyetler nelere göre belirleniyor? Herkese belirli bir dönem aynı diyeti mi veriyorsunuz? Kişiye özel diyet ne demektir?
Herkesin aynı diyeti yapması doğru değildir. Nasıl ki herkesin boyu, cinsi, kilosu farklı ise herkesin yapacağı diyet de farklıdır. Bu farklılığı belirleyen unsur metabolizma hızı dediğimiz parametredir ve kişiden kişiye fark gösterir. Kişiye özel diyet demek metabolizma hızına göre düzenlenmiş diyet demektir.
Bunu biraz daha açıklamak gerekirse şöyle ki, kilo vermenin temeli enerji dengesidir. Yani tüketilen enerjinin alınandan fazla olmasıdır. Enerjiyi harcamanın üç yolundan bir tanesidir metabolizma hızımız ve kişinin vücudunun istirahatte harcadığı enerjiyi gösterir. Aslında günlük enerji tüketimimizin %70’ini vücudumuz kendi kendine yapar ve bu insandan insana fark eder, yani 180 cm 90 kg ağırlığındaki bir insanla 150 cm boyunda 50 kg ağırlığındaki bir insanın metabolizma hızları aynı değildir.
Metabolizma hızını belirleyen temel etmen yağsız doku kitlesidir. Yani yağsız dokumuz ne kadar fazla ise metabolizma hızımız da o kadar fazla demektir. Eğer metabolizmamızın altında bir diyetle beslenirsek kas ve su kaybedeceğimiz için metabolizmamız yavaşlar ve o uyguladığımız diyeti bıraktığımız an daha fazla kilo alırız.

7) Metabolizmayı hızlandırmanın yolları var mıdır?
Metabolizmamızı hızlandırmanın gerçek yolu egzersizden geçer. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aerobik ve direnç egzersizlerinin bir arada planlanarak kişinin yağ dokusunun azaltılarak yağdan bağımsız dokusunun korunarak artırılmasıdır.
Ayrıca bazı tıbbi zayıflama ilaçları da metabolizma hızını artırarak etki gösterir ancak burada kar zarar oranı iyi hesaplanarak yarar görecek hastaların seçilmesi çok önemlidir. İstenmeyen yan etkiler oluşabilir.

8) Egzersiz yapmadan sadece diyet yapılarak kilo verilemez mi?
Egzersiz yapmadan ve düşük kalorili bir diyetle zayıflarsak daha çok kas ve su kaybederiz, kısa vadede zayıflamış gibi görünürüz ama uzun vadede metabolizma hızımız da azalacağı için daha kolay kilo alır hale geliriz.
Birkaç yıl önce karı koca bir çifti takip etmiştim. Her ikisinin de risk analizleri yapılarak tedaviye başlanmıştı, beyefendi önerilen egzersizleri ve yemek düzenini çok iyi uyguluyordu ancak hanımefendi yemekten korktuğu için önerimizin çok altında beslenip eklem ağrılarından şikayet ederek hiç egzersiz yapmıyordu. 4 aylık süre sonunda beyefendinin 16 kg yağ kaybı, 4 kg yağdan bağımsız kitle kazanımı vardı; toplamda 12 kg kilo vermişti.
Hanımefendinin ise 4 ayda kilo kaybı 7 kg idi ve bunun 4 kg yağ, 3 kg yağdan bağımsız kitleden kayıptı. Burada önerileri içselleştirip uygulamanın kişiye göre ne kadar fark ettiğini görmüş olduk.

9) İnsanlar neden kışın kilo alıp yazın kilo verirler?
Kış aylarında günlerin kısalıp gecelerin uzaması ile insanlar biraz daha geç yemek yiyip daha erken uyurlar, soğuk havalar da bahane edilerek egzersiz de yapılmaz. Kalın montlar, paltolar da fazla kiloları daha rahat sakladığı için ne yazık ki biraz umursamazlık olur ve kolayca kilo alınır.

10) Son olarak sağlıklı zayıflama konusunda neler söylenebilir?
Burada önemli olan nokta insanları diyet fikrinden vazgeçirmektir. Bilimde tek bir doğru vardır, o da hayat boyu sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktır. Şişmanlık için halen mucize bir ilaç, mucize bir diyet yoktur. Olsaydı şişmanlık diye bir hastalık olmazdı.
Kilo vermek için yapılan düşük kalorili diyetler insanların bağışıklık sistemini bozarak daha kolay hastalanmalarına neden olabilir.
Unutmayalım şişmanlık ciddi bir hastalıktır, çözümü tıpta arayalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Zayıflamanın Kısa Yolları İçin Yorum Yap