Zeki İnsan Nasıl Belli Olur

Zeki İnsan Nasıl Belli Olur Zeki İnsanlar Nasıl Davranır - Bu makaledeki notlar: zeki insan nasıl anlaşılır zeki insan..

Zeki İle Akıllı Arasındaki Fark

*zeki insan sigara içmemesi gerektiğini bilir; akıllı insan sigara içmez

*zeki insan hayalperestir;finallere çalışmadan geçemeyeceğini bilir ama bir umut belki hoca kolay sorar,belki kopya çekerim diye sınava girer

*akıllı insan; sınava girmez

*zeki insan sınava 1 gün önce çalışmaya başlar, ortalamanın üstünde not alır.
*akıllı insan efendi gibi oturur 10 gün öncesinden 100 ünü alır paşa paşa.
ha bir de zeki insan 100 alması gerekiyorsa alır.

*zeki insan potansiyel sahibidir,akıllı insan zeki insan kadar potansiyeli olmasa da sahip olduğunu en randımanlı bir şekilde kullanandır.

*zeki diye isim vardır ama akıllı diye isim koyan görülmemiştir.

*zeki olmak akıllı olmayı gerektirmez. akilli olmak zeki olmayı gerektirir. zeki olup zeka kullanılırsa insan akıllı olunur.

*zeki olmak iq sunun yüksek olmasıyla eşdeğer olup akıllı olmak bir anlamıyla uslu olmak diğer ve genelde kullandığımız anlamıyla da zeki bir insanın düşüncede bıraktığı olayları eyleme dönüştüren kişilerin sahip oldukları niteliği verilen addır.ikisine de sahip olmak gerekir.unutulmamalıdır arada tek bir fark vardır.
zeki bir insan akıllı olabilir ama akıllı insan zeki olamaz.ama zeki insan akıllı olmayı öğrenemezse zekasının da beş para etmeyeceği gün gibi aşikardır.

*zeki insan sorunlara çözüm bulur, akıllı insan sorunların nasıl çözüleceğini öğrenir.

*zeki ne yapması gerektiğini bilir, akıllı da yapması gerekeni yapar.
*zekasını kullanabilen insan akıllıdır
*akıllının eşanlamlısı usludur. zeki insan kısa sürede ne yapması gerektiğini bulur,akıllı insan zaten bir yerde okumuş,görmüş,karşılaşmış ya da çalışmıştır.

*zeki insan merdiveni hızlı çıkar akıllı insan merdiveni dayayacağı duvarı bilir…

*zeki, bilir ama isine gelmezse uygulamaz , akıllı bilmiyorsa öğrenir uygular

*Zeki insan güzel espiri yapan ve herkesi güldüren kişidir.
*Akıllı insan ise iyi espiri yapamasa da hayatı boyunca kimseyi kendine güldürmeyecek şekilde yaşayan insandır.

*zeka rafta duran bir şeydir, ister kullanırsın ister çöpe atarsın. akıl yerinde duramayan bir şeydir, eğer akıllıysan istesen de istemesen de akıllı olduğunu mutlaka bir yerde belli edersin.

*zeki adam işini bilir çıkarları için yaşar, fırsatları değerlendirir; akıllı adam ise zeki adama fırsat yaratır, zekiyi tembelliğe ve beleşçiliğe iter.

*zeki adam en az çaba ile hedefe nasıl ulaşılacağını bilendir.

*akıllı adam hedefe bir şekilde ulaşan adamdır. zeki ise kolay yolu bilip uygular. fazla zeki değilse çalışarak bir yol bulur onu uygular. hiç kapasitesi yoksa hedefe ulaşması sonsuz zaman limitine uzar.

*zeki insanın daima zekasını gösterme çabası
akıllı insanın ise zeki insanın çabasını izleyip sakin bi şekilde gerçekleştirmesi
ikisinin farkı zeki insan sürekli çaba içinde akıllı insan zeki insanın çabasını kendi çabası gibi göstermekte
*zeki insan düşünmenin ve gerçekçiliğin cıltını çıkartmadığı için daima pratik, tadında ve mutludur…
akıllı ise daima düşünceler altında ezik, buhranlı ve mutsuz…
(bkz: bu henüz test edilmemiş deneme aşamasında ve şimdilik sadece laf olsun torba dolsun kadar sallapati değilse de ya tutarsa kıvamında bir önermedir)
*akıllı olan insan bu başlığa yazmaz sadece okur.
*akıllı kuş vurur, zeki yer.*
*akıllı insan, elindeki avucunda ki zekasını en verimli ve dogru şekilde kullanan/ kullanabilen insandır…
*zeki zekaya sahip olan akıllı onu kullanma becerisine sahip insan sıfatıdır.
*akıl ve fikir arasındaki farktır özünde.

*akıllı adam nerde ne yapacağını, çalışmayı,potansiyelini, bildiklerini ve bir fikri nasıl kullanacağını bilir.

*zeki adam ise fikir üretir çünkü zeka yaratıcılıktır
hatta:
*sadece akıllı olan adam sadece başarılı olur. monoton bir başarılılıktır.
sadece zeki olan birisi mahalle delisi olur.
ikisi de yoksa avamdır biraz.
ikisi de varsa dahi olur zaten…
*zeki, akıllı olmama lüksüne sahip kimsedir. akıllı olup olmayacağını seçebilir. akıllı insan ise akıllı olmak mecburiyetinde olduğu için akıllıdır.

ve daha da önemlisi, “zeki insan aklini delilige degisebilme luksune sahiptir”.
*zeki adam dersi yarım yamalak dinler 90 alır.
*akıllı adam dersi hem dinler hem calışır 100 alır. akıllı olmak akıl sahibi olmaktır, zeki olmak ise aklını kullanabilme yeteneğidir.
*zeki olmak bir durum, akıllı olmak bir eylemdir. bütün insanlar zekidir, ama sadece aklını kullananlar akıllıdır. zeka çorba ise, akıl çorbayı yememizi sağlayan kaşıktır.

*verdiğim bilgiyi kendi yorumum sanacak kadar akıl sahibi olmayan kişilerin kendini zeki sanıp kötü oy vermesi de buna en iyi örnektir

Aşık Erkek Nasıl Anlaşılır?

aşık erkek belirtileri – aşık erkek davranışları – aşık erkek nasıl anlaşılır hakkında – aşık erkek ne yapar

İltifat eder
Son söyleyeceğimiz sözü en bastan dile getirelim: Erkekler her ne kadar “Benim için iç güzelliği önemli, fiziki değerlere çok önem vermem” deseler bile mutlaka dış güzelliğe bakarlar, öncelikle bir erkek âşık olduğunu ilk olarak sizi baştan aşağı süzerek belli eder.

Giyiminize, makyajınıza, yüz hatlarınıza, kilonuza, el- ayak bakımınıza, saçlarınıza, kalçalarınıza, göğüslerinize, gözlerinize… Kısacası onun tarafından baştan sona fiziksel bir sınavdan geçirilirsiniz. Sınav bitiminin ardından, “Ne güzel gözlerin var”, “Saçlarını çok beğeniyorum”, “Mini etek sana çok yakışıyor” gibi iltifatlarla karşılaşmaya başlarsınız.

Sözün kısası, iç güzelliğiniz de olsun ama yine de siz her zaman güzel ve bakımlı olmaya gayret edin. Çünkü bir gün mutlaka bir erkek tarafından iltifat alacaksınız.

Dinler
Eğer bir erkek sizden hoşlandıysa ses tonunuzu, diksiyonunuzu; kısacası onu sözlerinizle nasıl etkileyeceğinizi merak eder. Yanınıza gelip sizinle konuşmak ve sorular sormak ister. Mümkün olduğunca ikinizin de hoşuna gidecek güncel konular bulmaya çalışın. Ona soracağınız sorular hem kendisiyle ilgilendiğinizi gösterecek hem de onun nelerden zevk aldığına dair size ipuçları verecek.

Erkekler güldüren ve zeki kızlardan hoşlanırlar. Örneğin ona çocukluğunuzun komik anılarını anlatabilirsiniz. Ayrıca tane tane konuşmaya gayret edin. İyi bir diksiyon ve etkileyici bir ses tonuna önem verdiklerini de unutmayın.

Fedakâr olur
Eğer bir erkek sizden hoşlanıyorsa içgüdüsel olarak sizi korumak ister, örneğin kalabalık ortamlarda rahatsız olduğunuzu düşünürse sizin için tartışmaya girebilir. Size sorular sorarak ihtiyaçlarınızı anlamaya çalışır.

Sağlığınızın ve keyfinizin yerinde olmasını herkesten çok o ister. Sizi her koşulda korumaya çalışıp üzülmemeniz için elinden geleni yapar.

Zaman ayırmanızı ister
Bir erkeğin hayatta en önem verdiği şeylerden biri de ilgilenilmektir. Kısacası ona önem vermenizi ve onunla vakit geçirmenizi bekler. “Bu akşam ne yapıyorsun?”, “Kiminle çıkıyorsun?”, “Seni evine bırakmamı ister misin?” gibi hafif kıskançlık kokan sözlerle de hayatınıza dâhil olmaya çalışır.

Onunla ilgilendiğiniz zaman mutlu olup, ona vakit ayırmadığınız zamanlarda ise kıskançlık duyguları ön plana çıkar. Eğer bir akşam eski aşkınızla yemeğe çıkacak olursanız, “Neden, ne gerek var ki?” veya “Ben varken neden onunla yemeğe çıkıyorsun?” gibi onlarca soruyla karşılaşabilirsiniz. Yani dikkat! İlişkinizin tehlikeye girmesini istemiyorsanız eski sevgililerinizle görüşmemeye çalışın. Eğer görüşecekseniz de bunu ölçülü tutmaya çalışın.

Bilin ki o sadece sizin tarafınızdan ilgi görmek istiyordur. Ona olan konsantrasyonunuzun azaldığını hissettiği andan itibaren aklına “Acaba başka bir erkek mi var?” sorularını getiriyor olabilir.

Her halinizle güzel bulur
Elbette ki de saçlarınız yapılı olduğunda ve ışıl ışıl parladığınızda size iltifat etmesini doğal karşılıyor olabilirsiniz. Yataktan kalktığınız andan gece uyuyana kadar geçen her saniyenizde, ister bakımlı görünmek için tonlarca para harcayın isterseniz de en doğal halinizle, makyaj bile yapmadan gezin, o sizi yine de güzel bulacaktır. Bu durumda gözü sizden başkasını görmüyor demektir.

Öncelik sizsinizdir
Seven erkek sevgilisine öncelik tanır. Onun için siz, zaman zaman ailesinden ve en yakın arkadaşlarından bile önce gelirsiniz, örneğin kız kardeşiyle ve sizinle alışverişe çıktığında en güzel kıyafetleri öncelikle size alır. Önce sizin iyi olmanızı, sizin gülmenizi ve mutlu olmanızı ister.

Soğuk bir yerde sizden başka üşüyen biri varsa ceketini önce size verir, hasta olduğunuzda işine gitmek yerine önce sizi ziyaret eder, hafta sonlarını ailesiyle geçirmek yerine sizinle program yapmaya çalışır. Çünkü siz onun hayatının en önemli değerisinizdir.

Arzular
Seven erkek sizinle vakit geçirdikten ve özel pek çok şey paylaştıktan sonraki aşamada sizi yatakta da tanımak ister. Düzenli bir **** hayatı arzular ve sizden uzakta kalmaktan hiç hoşlanmaz. Bu yüzden siz, siz olun, onunla baş başa kalabileceğiniz tekliflere “Hayır” demeyin.

Birlikte olduğunuz erkek tarafından arzulanmanın kendinizi çok iyi hissettireceğinden ve bu özel anların ilişkinizi daha da güçlendireceğinden şüpheniz olmasın.

Siz de onu özlediğinizi belli etmek için iş dönüşünde onunla romantik bir yemek planlayabilir, hatta yemeği kendiniz pişirebilir ve sonrasında da ona istemiş olduğu “sıcak” ortamı hazırlayabilirsiniz. Sizin tarafınızdan hazırlanmış bu küçük sürpriz, emin olun ki çok hoşuna gidecektir.

Aşık Erkek Neler Der?
Gözlerin çok güzel, bakışların beni çok etkiliyor.

Hafta sonu benimle tatile çıkar mısın?

Cep telefonunda numarası olan Mehmet kim, arkadaşın mı?

Aşkım beğendiğin ayakkabıların siparişini verdim.

Haftanın birkaç günü benim evimde kalmak ister misin?

Odamdaki dolabın bir bölümünü senin eşyaların için boşalttım.

Makyaj yapmasan bile sen her halinle bütün kadınlardan daha güzelsin.

alıntıdır

Akıllı İnsan

Akıllı insan, insanları idare etmesini bilen insandır.

Evet, bu bir gerçektir. Hem de Efendimiz (sas)'in hadisiyle işaret ettiği bir gerçek. İsterseniz size hadisi de arz edeyim. Buyuruyor ki Efendimiz (sas) Hazretleri:

Ben insanları idare etmekle emrolundum!

Evet insanları idare etmek, onlarla geçinmekle olur. Yoksa konuşmayı kesip, küs durmakla, araya gerginlik getirip diyalogu kesmekle değil. Nitekim her geçen gün doğruluğunu teyit ettiren şu söz de iyi geçinmeyi işaretlemektedir. Demiş ki zamanın hoşgörü mimarı:

Kendi devrinin Ebu Cehil'iyle geçinmesini bilmeyen adam, hizmetin gereğini bilmeyen adamdır!

Nitekim Efendimiz de kendi devrinin Ebu Cehil'iyle geçinmeye gayret etmiş, sayısı bilinemeyecek kadar ayağına gidip meselesini anlatmıştır.

Bu konuda verilen ibretli misaller bizlere çevremizle geçinme, idare etme adına çok şeyler söylemektedir.

İki arı havada uçarken karşı karşıya gelip burun buruna vuruşmaya başlarlar. O sırada oradan geçmekte olan bir arıbeyi, neden burun buruna vuruştuklarını sorunca biri der ki: Baksana şu yaban arısına, önüme çıktı, hedefime uçmama mani oluyor. İleriye doğru gitmeme izin vermiyor. Bunun için burun buruna vuruşmak zorunda kalıyorum!

Arıbeyi ikazını yapar. Der ki:

Koskoca havada burun buruna vuruşmaya hiç gerek yoktur. Sen seviyeni birazcık yükselt, göreceksin önünün bomboş olduğunu!

Gerçekten de bal arısı bir kanat çırpar, seviyesini birazcık yükseltir, bakar ki hedefi bomboştur. Uçup gider maksadına doğru.

Evet, önünüze çıkan engellerle uğraşıp durmayın, bırakın onu, siz seviyenizi yükseltin, göreceksiniz ki, önünüz bomboş. Uçup gidersiniz istikbalinize doğru.

Ama kilitlenirseniz koskoca boşlukta birine. Kalırsınız oracıkta. Ne hedef kalır, ne de istikbaliniz. Vuruş bakalım vuruştuğun kadar. Bitmez tükenmez bir dedim ki, dedi ki, sürüp gider.

Muhataplarla geçinmeyi bilmeyişin, idare etmeyi öğrenmeyişin sevimsiz örneğidir bu.

Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler!

Cahilliğin tehlikesi

İnsan ne kadar zeki olursa olsun cahilliğin ortadan kalkması ancak Allah’ın dilemesiyle ‘İMANLA’ olur. Çünkü Allah aklı ve doğruyu yanlıştan ayırma gücünü sadece iman eden kullarına verir. Bir insan çok kültürlü, görgülü ve çok zeki olabilir. Ama akıllı olmadığı sürece dünyadaki amacını bilmeden bomboş amaçlar uğruna zamanını geçirecektir. Zekasını Allah rızası için akla çeviren ise bir tek müminlerdir. Müminler dünyada amaçlarının Allah’ı hoşnut etmek olduğunu, dünyanın geçici bir imtihan yeri olduğunu ve asıl yaşacayakları yerin ahiretteki sonsuz cennet hayatıolduğunu çok iyi kavramışlardır. Dolayısıyla kendilerini cehenneme sürükleyebilecek şeytanın her türlü oyununa karşı şuurları açık ve dikkatlidirler.

Cahillik Nasıl Anlaşılır?

‘Cahil insan’ denilince genelde insanların aklında bilgisiz, kültürsüz, görgüsüz bir insan modeli canlanır. Daha çok kırsal kesimde yaşayan, orta halli, iyi eğitim görmemiş insanların ‘cahil’ olduğu düşünülür. Oysa cahillik bu tanımların hiçbirine uymaz. En iyi okullarda okumuş, zengin, kültürlü, çok çevresi olan ve saygı duyulan bir insan da ‘cahil’ olabilir. Çünkü Kuran’a göre, Allah rızası için yaşamayan, hayatını dünyadaki geçici heveslerle oyalanarak geçiren, Allah’ı hakkıyla takdir edemeyen ve şeytana uyan insanlar ‘CAHİL’ yani bir anlamda da ‘AKILSIZDIRLAR’.

Cahil İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Allah’ın sonsuz yaratılış delillerine rağmen Allah’ı takdir edemeyen insanlar vicdanlarını kapatır ve şeytandan gelen her vesveseye uyarlar. Şeytan, mal, para, itibar gibi dünyevi çıkar sağlayacak hırslara yönelterek, bu kimselerin akıllarının kapanmasına neden olur. Bu hırslara kapılan insanlar çok iyi para kazanan ve her istediğini elde eden, en karmaşık işlere çözüm bulabilen zeki kişiler gibi görünebilirler. Fakat durum göründüğünden çok farklıdır. Allah’a iman eden ve açık şuurla bakan bir mümin, bu insanın, dünya hayatındaki imkanları sonsuz cennet hayatına tercih ederek, adım adım cehenneme yaklaştığını farkedemeyecek kadar şuuru kapalı bir insan olduğunu anlar.

Akılsız insanlar tavırlarındaki bozukluklarla da müminlerin hemen dikkatini çekerler. Allah’ın herşeyi kaderde mükemmel yarattığını takdir edemeyen insanlar beklemedikleri bir olayla karşılaştıklarında bir müminin yapmayacağı şekilde dengesiz, kızgın, küskün, üzgün, sıkıntılı ve umutsuz olabilirler. Kendilerine ve çevrelerine zarar verdiği halde, bu anormal tavır bozukluklarını sürdürmekte bir mahsur görmezler. Oysa gerçekten akıllı olan bir insan Allah’ın herşeyi bir hikmet üzere mükemmel yarattığını bilir ve Allah’a tevekkül eder. Kuran’a uygun olmayan tavır bozukluklarından ise şiddetle kaçınır.

Cahil olarak tanımladığımız insanların bir başka özelliği de vicdanlarını kapamalarından kaynaklanan bir akıl eksikliği içinde olmalarıdır. Yani doğruyu yanlış, yanlışı doğru olarak kabul eder ve şeytanın vesvesesine göre hareket ederler. Bu yüzden Allah’ın Kuran’da bildirdiği gerçekleri düşünüp öğüt almazlar. Kendileri öğüt alıp düşünmedikleri gibi müminlerin tavsiyelerine de kapalıdırlar. Müminler bu kişileri doğru yola yönlendirmeye çalıştıkça, onlar samimiyetsizliklerini daha da açık bir şekilde ortaya koyarlar. Müminlerin Allah’ın Kuran’da bildirdiği, ‘İyiliği emredip kötülükten men etme’ emrini yerine getirme amacıyla söyledikleri samimi sözlerdeki iyi niyeti fark edemeyip, kendi ahiretleri aleyhine hareket ederler.

Cahilliğin Yol Açtığı Tehlikeler!

Kuran’ı kendi çarpık ve cahil akıllarıyla değerlendiren insanlar akıllarını beğendikleri için, müminlerin yönlendirmeye çalıştığı Kuran’a uygun olan tavra uymazlar. Kısa bir süre sonra ölecekleri ve dünya hırslarına kapılmanın nasıl akılsızca bir tavır olduğu kendilerine anlatılsa dahi yine de yanlış yolda olduklarını kavrayamazlar. Oysa kendi akıllarına uyarak yaptıkları eylemlere baktıkları ve müminlerin hayatıyla kendilerininkini kıyaslasalar, ne kadar yanlış bir yolda olduklarını görebilirler. Ancak bu kıyası yapamamaları ve içerisinde bulundukları durumu farkedememeleri de akılsızlıklarının bir başka yansımasıdır.

Müminler, dünya hayatındaki imtihanın sırrını kavradıkları için . dünyaya ilişkin hırslara hiç kapılmazlar. Bu ahlakları nedeniyle Allah, ahirette cenneti uman müminleri, dünyada da çok rahat ve huzurlu bir şekilde yaşatır. Huzurun dünya hırsıyla elde edilebileceğini sanan inkar edenler ise, çektikleri azabın çeşitlilğiyle ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını ortaya koyarlar. Bu azap parayla yok edilebilecek gibi de değildir. Allah iman etmeyenlere sevgiyi, mutluluğu, huzuru ve merhameti yaşatmadığı gibi, sıkıntıyla, kederle, öfkeyle azaplarını dünyada kat kat arttırır. Üstelik bu sadece kısa süreli dünya hayatında yaşadıkları azaptır. Allah imana karşı direnen, akıllarını beğenen ve nefislerinin arzuları peşinde koşup şeytana uyan insanlara sonsuza kadar cehennem azabını yaşatacaktır.

Cahilliğin Giderilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Bazı insanlar çocukluklarından itibaren şeytanın gösterdiği yolda şuursuzca yaşamış ve dünya hırslarıyla yıllarını geçirmişlerdir. Oysa ki ‘doğru olduğuna inandıkları şeytanın yolu, sadece bir ‘ALDATMACA’dır. Bu aldatmacayı kavramak için çok bilgili, iyi eğitim almış bir insan olmaya da gerek yoktur. Bir insanın sadece ölümü bir dakikalığına samimi olarak tefekkür etmesi bile, Allah rızası için yaşaması gerektiğini kavraması için yeterlidir. Bu gerçeği fark ederek cahillikten gerçekten kurtulmak isteyen bir insanın yapması gereken ise, öncelikle kendi yanlış inançlarından vazgeçmek ve müminlerden takva olan yani Allah’tan korkan, samimi, vicdanını en son noktasına kadar kullanan, güvenilir müminlerin yoluna uymak olmalıdır.

Bu kimselerin, kendilerini Kuran’a çağıran öğütlere hiç şüphe etmeden samimi olarak uymaları gerekir. Allah’a teslim olup tevekkül eden, yani Allah’ın mutlaka hayır ve güzellik yaratacağına kesin olarak inanan insanlara Allah, derin bir akıl verecek ve vicdanlarını açacaktır. Allah bir ayetinde, Kendisi’nden korkup-sakınanlara ‘doğruyu yanlıştan ayıran bir akıl’ vereceğini şu şekilde bildirmektedir:

Ey iman edenler, Allah’tan korkup-sakınırsanız, size doğruyu yanlıştan ayıran bir nur ve anlayış (furkan) verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Allah büyük fazl sahibidir. ( Enfal Suresi, 29 )
(makale harun yahya)

Sponsorlu Bağlantılar

Zeki İnsan Nasıl Belli Olur İçin Yorum Yap