Zor Durumda Olanlara Nasıl Yardım Ederiz

Zor Durumda Olanlara Nasıl Yardım Ederiz Zor Durumda Olanlara Yardım Etmek - Bu makaledeki notlar: zor durumda olanlara yardım ederiz zor..

Neden Yardım Ederiz ?

Neden Yardım Ederiz ?

Almanca da bir deyim vardır: “Du kannst deine Schulter klopfen” denir . Türkçesi: “Sen kendi omuzuna vurabilirsin, omzunu sıvazlayabilirsin” demektir.
Bir kişi, birine bir iyilik yaptığında veya bir başarı sağladığında, arkadaşı ona, yarı şaka yarı ciddi, “Başardığın bu iş nedeniyle kendi omzunu sıvazlayabilirsin” der. Bu sözle şunu demek ister: “Benim seni tebrik edecek, omzunu sıvazlayacak vaktim yok, veya bunu yapmak istemiyorum, en iyisi sen kendi kendini tebrik et”.

Şimdi bu girişten sonra “yardım etmek” konusuna gelebiliriz.

Yardım etmek insanın doğal bir özelliğidir. Zor durumda gördüğümüz bir insana hangimiz yardım etmeyiz. Yolda arabası bozulmuş ve el sallayan birine yardım etmek için birçok araba durur. Bir şehirde yol soran birine, “sorduğun yolu biliyorum ama söylemem” diyen birine rastladınız mı hiç? Bilakis herkes yardım için çırpınır.

Yani insanlar bir yandan cimridirler ve kendilerini düşünürler ama zor durumdaki birine yardım elini de uzatırlar.

Konunun uzmanları, insanların neden yardım ettiği üzerine epey kafa yomuşlardır. Yardımların bazıları hiç bir art niyet olmaksızın gerçekleşirken, insanların bazı yardımları, kendisinin iyiliği için yaptığını ortaya çıkmıştır.

Başkasına yardım bir insan için ne gibi bir iyilik sağlar, işte bunlardan bazı örnekler:

Başkalarını etkilemek için yardım ederiz: Bu tür yardım veya iyilik yapmak çok ender görünür. Şayet böyle olsaydı, o zaman insanlar, yardıma muhtaç olanla yalnızken değil, sadece çevrede birileri olduğu ve baktığı zaman yardım ederlerdi.
Bu tür yardım enderdir ama yok değildir.

Huzursuz olmamak için yardım ederiz: Bu tür duygularla yardım daha çoktur. İnsan sıkıntıda olan birini gördü mü huzursuz olur. Belki bazıları başını çevirip uzaklaşır oradan. Ama çoğu insan uzaklaşmayı değil, yardımı tercih eder. Çünkü uzaklaşmak insanın içindeki huzursuzluğu yok etmez,

Suçluluk duygusunu yok etmek için yardım ederiz: Böyle bir duyguyla yardım edip etmediğimizi kontrol etmek basittir. Şayet bir kimseye biz değil başkası yardım etmişse ve biz gene de mutluluk duymuşsak, o zaman biz, başkalarının mutlu olmasına çok önem veren biriyiz ve kendi suçluluk duygumuzu bastırmak için yardım etmiyoruz demektir. Bunun aksi bir durumda ise yani yardımda bulunan başka insanı bir rakip olarak görüyor ve bundan mutlu olmuyorsak, o zaman biz kendi duygularımız için yardım ediyoruz.

Görüldüğü gibi, küçük bir yardımın arkasında bile bazan önemli sebepler yatabiliyor. Bu sebepler, başkalarını etkilemek için, huzursuz olmamak için, suçluluk duygusunu yok etmek için, veya herkesin mutluluğunu istediğimiz için yardım etmek olabilir.

Hepsi de insanidir. Şayet bir yardım başkasına iyilik götürecekse, en önemlisi budur bence.

Birine gerçekten de bir yardımda bulunmuşsak, o zaman kimse görmeden kendi omzumuzu kendimiz sıvazlayabiliriz.
alıntı

Sponsorlu Bağlantılar

Zor Durumda Olanlara Nasıl Yardım Ederiz” İçin 4 Cevap

Zor Durumda Olanlara Nasıl Yardım Ederiz İçin Yorum Yap